Ознака: македонија – србија
Македонија 07.06.21 | 09:10

Пендаровски: Гестот на Србија нема да ѝ го заборавиме, посветени сме на добрите односи со Косово

Претседателот Стево Пендаровски, изјави дека нашата земја е благодарна на пријателска Србија за навремената помош во спречувањето на последиците од пандемијата на...

Балкан 26.04.21 | 22:08

Вучиќ: Од Белград до Скопје со воз ќе се патува за три и пол часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска, по разговорите со претставниците на ЕУ во Брисел, изјави дека на крајот на август почнува изградбата на проектот...

Балкан 26.04.21 | 17:05

Вучиќ со ЕУ ќе гради пруга за брз воз кон Македонија

Српскиот претседател Александар Вучиќ попладнево и официјално ја најави изградбата на пругата со висока брзина која треба да го поврзе Белград со Македонија, но и со...

Балкан 19.03.21 | 13:20

Србите лути на Заев: Ние му даваме вакцини, а неговите министри бараат од Шпанија да го признае Косово

Српските медиуми реагираат на лобирањето на двајцата клучни министри во Владата на Заев, Артан Груби и Бујар Османи Шпанија да ја признае независноста на Косово. „Република.рс ...

Останати спортови 09.03.21 | 21:29

Македонските футсалци поразени од Србија во Скопје

Македонската футсал репрезентација значително ги намали шансите за пласман на Европското првенство, откако вечерва загуби на домашен терен од Србија со 6:1. Македонскиот...

Македонија 15.02.21 | 14:18

Заев: Никогаш не сум рекол дека Вучиќ е националист

Српскиот народ уште еднаш покажа големо пријателство, српскиот претседател Александар Вучиќ, исто така српската премиерка Ана Брнабиќ, српскиот министер за здравство...

Македонија 15.02.21 | 10:46

Захариева: Ако, нека бидат пријатели со Србија, ама нека бидат и со нас

Мора да се надминат недоразбирањата со Македонија и не е во ред во 21. век да се победува на избори со кампања против соседни земји, вели министерката за надворешни работи...

Македонија 11.02.21 | 19:54

Брнабиќ: Србија чека дозвола на Фајзер за донацијата на вакцини за Македонија

Сè е подготвено за Србија да и ја предаде донацијата на вакцините на Фајзер на  Македонија, но се чека дозвола на тој американски производител, изјави премиерот на Србија,...

Македонија 11.02.21 | 08:17

Илиевски: Две овци нацртани да им дадеш – ќе ги загинат, а не пак 8.000 вакцини

Пак го згрешивме датумо, коментира Богдан Илиевски откако иако беше најавена и свечена примо-предаја, вакцините од Србија нема да пристигнат денеска поради недовршена...

Балкан 29.01.21 | 09:33

Захариева повторно напаѓа: Не се раскинати врските меѓу Скопје и Белград

Враќањето на српскиот јазик во училиштата во Македонија ги негира тврдењата дека се раскинати врските со Србија и Русија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка...

Македонија 18.01.21 | 14:17

Владата му ја нарече националистичка, а него руски човек – сега Заев од Вучиќ ги добива првите вакцини

Република Србија ќе испрати помош од најмалку 8.000 вакцини од „Фајзер“, соопшти денеска перемиерот Зоран Заев пред Граѓанскиот суд во Скопје. Тој во името на македонскиот...

Македонија 12.01.21 | 11:55

Србија од четврток го укинува задолжителниот ПЦР тест за македонски државјани

Србија од четврток, 14 јануари, ќе го укине задолжителниот ПЦР тестот за влез во земјата за македонските државјани, го информирала денеска во телефонски разговор српската...

Македонија 02.07.20 | 14:07

Можно е пак да се затвори границата со Србија: Утре ќе се знае дали ќе ставиме рампа на Табановце

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со корона вирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок...

Македонија 02.07.20 | 13:39

Димитров не кажа дали ќе ја затвориме границата со Србија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција не прецизираше дали Македонија размислува да ја...

Балкан 05.03.20 | 23:08

Вучиќ е подготвен да ја затвори границата со Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, нареди Армијата, полицијата и Агенцијата за безбедност и информации на Србија херметички да ја затворат границата кон Македонија...

Македонија 22.11.19 | 15:39

Пендаровски се сретна со претседателката на српското Народно собрание Гојковиќ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Србија, денеска се сретна со претседателката на српското Народно собрание Маја Гојковиќ. На...

Македонија 22.11.19 | 10:05

Пендаровски за Политика: Скопје и Белград имаат исти грижи и исти цели

Србија и Македонија се соседни земји кои немаат отворени прашања, а делат заедничка историја и имаат заедничка цел – членство во ЕУ, истакнува претседателот Стево Пендаровски...

Македонија 22.11.19 | 08:38

Пендаровски во официјална посета на Србија

Претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски денеска и утре престојува во официјална посета на Република Србија, каде што ќе биде пречекан со највисоки...

Македонија 26.08.19 | 12:35

ВО ЖИВО: Ана Брнабиќ во Владата на РМ

Официјален пречек на Премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ, пред платото на Владата на Република Македонија.

Македонија 26.08.19 | 09:05

Српската премиерка во официјална посета на Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска ќе биде домаќин на делегација од Република Србија предводена од премиерката Ана Брнабиќ. Како што информираат од Владата, посетата ќе започне...