Ознака: македонија – сад
Македонија 04.07.22 | 16:37

Ковачевски: Високо ја цениме поддршката од САД, кои веќе 30 години се наш стратешки партнер

САД веќе 30 години се наш долгогодишен стратешки партнер со кого преку процесот за Стратешки дијалог ги унапредуваме нашите односи на ново, значајно ниво, согласно евро-атлантскиот...

Македонија 17.06.22 | 14:14

Ковачевски-Ескобар: Стратешкиот дијалог со САД отвора перспективи за нови проекти и иницијативи од интерес на граѓаните

Односите меѓу Македонија и САД бележат постојано унапредување што беше потврдено и со почетокот на процесот за Стратешки дијалог во Вашингтон на 2 јуни годинава, истакнале...

Македонија 11.05.22 | 21:01

Расте американскиот притисок врз Петков Бугарија да ѝ го одблокира патот на Македонија кон Унијата

Американскиот сенатор Крис Марфи, член на Комитетот за надворешни односи на Сенатот на САД, во вторникот се сретнал со премиерот на Бугарија Кирил Петков, при што разговарале...

Македонија 21.04.22 | 13:53

Бесими-Ескобар: Зајакнување на економската соработка меѓу Македонија и САД

Mожноста за продлабочување на економската соработка меѓу Македонија и Соединетите Американски Држави и енергетската криза беа дел од темите за кои станало збор на...

Македонија 30.03.22 | 22:10

Ковачевски телефонски со Блинкен: За САД итното отворање на преговорите со ЕУ е врвен приоритет

Премиерот Димитар Ковачевски вечерва имаше телефонски разговор со државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен, при што изрази благодарност...

Економија 11.03.22 | 15:53

Бектеши – Брнз: САД се наш стратешки партнер, поддршката на економијата е клучна за развојот и стабилноста на државата

Соработката помеѓу двете земји, економските последици што би можеле да настанат како последица на руско-украинскиот конфликт, како и реализацијата на инфраструктурните...

Македонија 12.01.22 | 12:37

Брнз ѝ подари американско знаме на Шекеринска: Двете држави испишаа историја

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз денеска и предаде американско знаме на министерката за одбрана Радмила Шекеринска, како знак на заслуги за одбранбената соработка...

Македонија 08.12.21 | 08:51

Наши питомци првпат ќе се школуваат на „Вест Поинт“

Министерството за одбрана за првпат овозможи наши питомци да одат на редовно школување на престижната воена академија „West Point” во Соединетите Американски Држави,...

Македонија 02.10.21 | 10:11

Потпишани анекси на Договорот со УСАИД за зголемување грант компонентата на 3,5 милиони долари

САД даваат значајна поддршка на Владата во спроведување на активностите насочени кон економски раст и стабилност и зајакнување на демократските практики и институции....

Македонија 28.09.21 | 20:08

САД го зголемија грантот за Македонија од 8,2 милиони на 56,6 милиони долари

На денешната 108-ма седница Владата ја разгледа и усвои информацијата за потребата од склучување на нов усогласен текст на Амандманот бр.1 на Договорот за грант за партнерство...

Македонија 21.09.21 | 09:34

Шекеринска почесен гостин на Националната гарда на Вермонт: Се разгледуваат можности за обуки на наш кадар за цивилна заштита и спасување

Цврсто сме убедени во бенефитот кој и нашата Армија и Националната гарда на Вермонт го имаат од исклучително интензивната меѓусебна соработка. По успешната реализација...

Македонија 23.06.21 | 10:51

Брнз: Разочарани сме што членките на ЕУ не успеаја да ја усвојат преговарачката рамка за Македонија

Остануваме разочарани што ЕУ земјите членки не успеаа да ја усвојат преговарачката рамка за Македонија на вчерашниот состанок, но нема сомнеж дека државата ги исполни...

Македонија 11.06.21 | 17:37

Заев–Брнз: Извршната наредба на претседателот Бајден ги штити САД, Македонија и сојузниците

Извршната наредба издадена неделава од претседателот Џозеф Бајден којашто содржи јасни критериуми во делот на санкции за лица кои дејствуваат против демократските...

Македонија 26.05.21 | 17:05

Заев-Брнз: САД со поддршка за евроинтеграциите

Реафирмирано е партнерството меѓу Македонија и Соединетите Американски Држави и се искажани пораки за континуиран напредок во реформите и во борбата со корупцијата...

Македонија 26.12.20 | 11:13

Бајден со писмо до Заев: Очекувам интензивна соработка на прашања од интерес на двете земји и двата народа

Премиерот Зоран Заев прими писмо од новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден во кое се заблагодарува за честитките по повод неговиот...

Македонија 23.10.20 | 18:24

Македонија потпиша меморандум со САД за 5Г мрежа, Заев тврди дека таа ќе донесе попозитивни ефекти отколку појавата на струјата

Кога зборуваме за дигитализација како за четврта револуција, 5G-мрежата ќе предизвика многу попозитивни ефекти отколку појавата на електричната енергија и ќе биде инструмент...

Македонија 02.09.20 | 14:13

САД се горди што се сојузник со Македонија, порачал Трамп

САД се горди што се сојузник со Македонија во НАТО и ги поддржуваат нејзините аспирации за членство и во Европската унија, пишува американскиот претседател Доналд...

Македонија 06.08.20 | 08:54

Палмер: Идната влада ќе најде силен партнер во САД

САД очекуваат добар и силен партнер во новата влада, рече специјалниот претставник на Стејт департмент за Западен Балкан Метју Палмер, кој учествуваше на виртуелен...

Македонија 15.04.20 | 18:11

Претстои многу работа откако ќе заврши оваа закана и во тоа САД ќе останат ваш постојан партнер

Се соочуваме со нова ситуација за сите нас и само со заедничка работа – надминувајќи ги националните граници, партиските и други поделби, и со соработка меѓу приватниот,...