Ознака: македонија – русија
Македонија 04.08.22 | 22:01

Захарова до Пендаровски: Русите кон Македонците се однесуваат братски, вашите напади против Русија се за поени во Брисел и Вашингтон

Очигледно нападите против Русија се обид да се заработат поени во очите на Брисел и Вашингтон, а попатно да се оттргне вниманието на Македонците од тешкотиите на денешницата,...

Македонија 03.08.22 | 14:47

МНР и МО со заеднички одговор до Русија и Захарова: Oдлуките ги носиме самостојно

Македонија е суверена држава која одлуките ги носи самостојно водејќи се од принципите на почитување на меѓународното право, Повелбата на ООН, принципите и заложбите...

Македонија 03.08.22 | 09:01

Захарова: Донацијата на тенкови од Скопје за Киев е голема грешка на македонските власти

Русија смета дека е голема грешка одлуката на властите на Македонија да ѝ донираат на Украина тенкови Т-72, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни...

Македонија 03.05.22 | 13:05

Путин го потпиша Указот за вратка на „непријателските земји“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за реципрочни економски мерки, како одговор на „непријателските дејствија на одредени странски држави и на...

Економија 27.04.22 | 12:54

Бектеши: Испораката на природен гас не е прекината, имаме алтернативи

Испораката на природен гас не е прекината, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши по информациите дека руски „Газпром“ ја прекинала испораката на...

Македонија 23.03.22 | 14:14

„Непријателските земји“ отсега за рускиот гас ќе плаќаат само во рубљи

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека Русија ќе прифати плаќања само во рубљи за испорака на гас за „непријателските земји“, кои ги вклучуваат сите членки...

Македонија 08.03.22 | 11:35

Николовски: Да не се користат високи тонови во врска со ставањето на Македонија на црната листа на Русија

Министерот за земјоделство Љупчо Николовски во емисијата 24 анализа во врска со ставањето на Македонија на црната листа на Русија рече дека ги следат состојбите и треба...

Македонија 06.03.22 | 20:59

Руската амбасада во Скопје евидентира „русофоби“

Откако рускиот претседател Владимир Путин вчера ѝ нареди на владата за два дена да состави список на земји кои ја санкционираа Русија, нејзините компании, организации...

Македонија 01.03.22 | 14:14

Османи: Македонците во Русија да се вратат, оти утре можеби нема да можат

Македонците што се во Русија по која било основа да се вратат во Македонија ако немаат неодложни обврски таму, оти е можно во иднина враќањето да не биде можно, предупреди министерот...

Македонија 27.02.22 | 13:01

Влада: Македонија забрани прелет на руските авиокомпании

Владата на Република Македонија на денешната 18-та седница донесе одлука да се приклучи на препораките на ЕУ и на земјите членки кои веќе донесоа таква одлука,...

Свет 25.02.22 | 11:45

Русија подготви цел пакет санкции против сите што ги санкционираа, меѓу нив е и Македонија

Русија подготви цел пакет санкции против земјите кои воведоа рестриктивни мерки кон Москва, а Западот ќе ги почувствува, изјави денеска претседателката на Горниот...

Македонија 03.02.22 | 17:22

Мицкоски се сретна со рускиот амбасадор Баздникин, разговарале за актуелните состојби

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се сретна со амбасадорот на Руската федерација во Македонија н.е Сергеј Баздникин. Како што соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија 17.12.21 | 09:18

Пендаровски: Најверојатно напролет ќе има амбасадор во Руската Федерација

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва во гостувањето на телевизија „Телма“ изјави дека до него досега не е стигнат предлог од Владата за испразнетите...

Македонија 10.06.21 | 16:43

Османи за протерувањето на македонскиот дипломат: Негативно ќе влијае на односите со Москва

Протерувањето на македонскиот дипломат од Русија ќе има негативно влијание врз односите меѓу Москва и Скопје, рече министерот за надворешни работи, Бујар Османи. „Жалиме...

Економија 14.11.19 | 19:07

Македонија и Србија нема да воведат санкции против Русија

На денешното одбележување на 25-годишнината од воспоставувањето на македонско-руските дипломатски односи, премиерот во заминување Зоран Заев рече дека Македонија,...

Македонија 14.11.19 | 13:08

За премиерот во заминување односите со Русија се пријателски иако Москва му „подготвуваше“ државен удар

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска говореше на руски бизнис-форум посветен на економските врски меѓу двете земји. Тој во говорот истакна дека oдносите се добри...