Ознака: Македонија – НАТО
Македонија 31.03.21 | 17:30

Заев на проштална средба со генерал Јанкович: Канцеларијата на НАТО во Скопје ја круниса мисијата со членството на земјата во Алијансата

Премиерот Зоран Заев оствари проштална средба со шефот на Канцеларијата за врски на НАТО во Скопје, полковникот Зоран Јанкович. Двајцата изразиле задоволство од работата...

Македонија 27.03.21 | 13:31

Пендаровски: Со предизвиците сега се соочуваме заедно со 29  наши пријатели

Пред точно една година станавме полноправна членкана Севернолантската алијанса. Патот до членството беше долг и тежок, чекавме 20 години најмногу од сите кандидати...

Македонија 27.03.21 | 13:27

Адмирал Бурк: Вардете се од наметливите соседи и од земјите како Кина

Покажавте храброст, покажавте одлучност и упорност, горд сум што сум во истиот тим со сите вас и целата Алијанса е посилна со вашето членство, сите сме посилни заедно,...

Македонија 27.03.21 | 12:13

Џфери: Ние сме подготвени за иднината – Македонија во НАТО 2030

Претседателот на Собранието Талат Џафер денеска упати честитки по повод одбележувањето една година од нашето полноправно членство во Северноатлантската договорна...

Македонија 30.10.20 | 08:20

НАТО ни испраќа 60 респиратори

Во Скопје денеска треба да пристигнат 60 респиратори, донација од НАТО за справување со последиците од пандемијата на Ковид-19. Донацијата од Доверителниот фонд на НАТО,...

Македонија 14.04.20 | 22:56

НАТО формира тим за борба со хибридни закани во Македонија, најави амбасадорката Хачинсон

НАТО формира тимови за борба со хибридни закани во Мaкедонија и Црна Гора, откако лажните вести и дезинформации на Русија и Кина зедоа голем замав со кризата на пандемијата...

Македонија 30.03.20 | 17:44

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита членството во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија им го честита членството во НАТО, што преставува остварување на нашата стратешка определба и е резултат на исполнети...

Македонија 17.03.20 | 21:34

Кралот на Шпанија го потпиша Протоколот за членство на земјава во НАТО

Кралот на Шпанија Фелипе Шести го потпиша ратификациониот инструмент. Во следните 72 часа ќе биде депониран во Стејт Департментот во Вашингтон, објави на официјалниот...

Македонија 22.01.20 | 15:53

Џејсон Мико: Заев лаже, Македонија може да си го врати името, нема да ве исфрлат од НАТО!

Зоран Заев, како што и самиот признава, не се грижи за името, а по аналогија, ниту за достоинството на Македонците. Ако таканаречениот лидер, и оној кој веќе еднаш бил...

Свет 07.01.20 | 15:44

Влада за преговори: Каталонските сепаратисти се испазарија, Шпанија доби влада

Поранешниот премиер, во изминатите два месеца вршител на должноста и иден мандатар, Педро Санчез ја доби поддршката од пратениците во шпанскиот Сенат за состав на новиот...

Македонија 03.12.19 | 23:18

Премиерот во заминување Заев со лидерите на земјите од НАТО на прием кај англиската кралица

Македонскиот премиер во заминување Зоран Заев вечерва беше на прием кај кралицата Елизабета како дел од делегацијата на лидерите на земјите-членки на НАТО. Кралското...

Економија 03.12.19 | 20:15

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен за НАТО, Владата ќе реагира

Иако не е услов за членството на ѓМакедонија во НАТО се отвораат прашања околу безбедноста и кинеското влијание во развојот на 5Г мрежата и дигиталната инфраструктура...

Македонија 03.12.19 | 13:41

Блокадата на преговорите со ЕУ беше многу нефер

Премиерот во заминување Зоран Заев запрашан за блокадата на францускиот претседател, Емануел Макрон, во октомври, за ЕУ преговорите со Македонија повтори дека оваа...

Македонија 03.12.19 | 13:35

Премиерот во заминување верува дека Македонија ќе постигне два отсто БДП за одбрана пред 2024

Премиерот во заминување Зоран Заев на конференцијата „НАТО се ангажира“ порача дека Македонија, која во наредните месеци треба да стане полноправна членка на Алијансата,...

Македонија 02.12.19 | 08:43

Помпео: САД го депонираа протоколот за НАТО, ја чекаме Македонија како 30 членка

САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на Македонија во НАТО. Тоа го објави државниот секретар Мајк Помпео на неговата страница на Твитер. Со задоволство...

Македонија 21.11.19 | 09:27

Димитров влезе во канцеларијата од 3 милиони евра

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, објави дека ја разгледал канцеларијата во седиштетот на НАТО во Брисел која Македонија ја купува за речиси 3 милиони...

Македонија 19.11.19 | 12:07

Ќе фигурираме како „поканета“ земја: Македонија ќе биде на маса на НАТО самитот во Лондон

 На покана на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи Никола Димитров утре во Брисел ќе учествува на состанокот на шефовите...

Македонија 18.11.19 | 08:12

Долниот дом на француското собрание неделава треба да го ратификува Протоколот за НАТО

Националното Собрание на Франција в четврток ќе расправа за Предлог-законот за ратификација на Протоколот за членство на Македонија во НАТО. Долниот дом на...

Македонија 14.11.19 | 13:41

Промената на името не беше услов за влез во НАТО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека решавањето на спорот за името со Грција не бил услов за членство во НАТО, во интервју за „Дојче Веле“. Според Мицкоски,...

Македонија 06.11.19 | 16:27

Владата одобри купување на простории во седиштето на НАТО

Владата на денешната редовна 163-та седница ја отвори расправата за Предлог-буџетот за 2020 година. Министрите во Владата ги презентираа програмите кои треба да се финансираат...