Ознака: македонија на европско
Твитови 13.06.21 | 17:39

Што сè може да им засмета…

Hello @wizzair! Will you, please, tell me do your pilots know which is the official flag of R. of North Macedonia? On your plane, your pilot is waving a flag that was used 30 years ago. This is the official flag of RNM. Please, tell your pilots not to offend their passеngers! pic.twitter.com/0aFxiXHXuQ —...

Фудбал 08.06.21 | 23:37

Нема „Северна“: Нашите во Букурешт пречекани со „MKD“

Македонската фудбалска репрезентација попладнево го одржа првиот тренинг на Националниот стадион во Букурешт на кој в недела против Австрија од 18 часот го игра премиерниот...

Фудбал 19.11.20 | 22:27

Солзите на Мрме, Пандев, Елмас, Тричковски: Емотивно видео од УЕФА за македонскиот фудбал

Најавувајќи ги учесниците на Европското првенство следната година, УЕФА посебно ја издвои Македонија и со емотивно видео од највпечатливите моменти по завршувањето...

Фудбал 15.11.20 | 23:55

Македонија и со бод против Ерменија ќе влезе во Б групата на Лигата на нации

Победата над Естонија и ги отвори вратите на македонската репрезентација да напредува во Лигата на нации.Доколку во среда останеме непоразени против Ерменија на Кипар...

Македонија 15.11.20 | 14:07

Михајловски до Шекеринска: Како изгледа поддршка од НАТО на фудбалско првенство? Има тенк кај нас на голот?

Не знам за вашата земја, а и баш ме заболе, ама мојата, нашата #МАКЕДОНИЈА оди на Европско. Како изгледа поддршка од НАТО на фудбалско првенство? Има тенк кај нас на голот,...

Фудбал 15.11.20 | 13:56

Адеми: По повредата пред мечот со Истра ми се јави пола Македонија, морав да им вратам

Аријан Адеми е македонскиот фудбалски репрезентативец кој го има клучот од средниот ред на нашата репрезентација. Адеми беше повреден и со Косово, но даде максимум,...

Фудбал 15.11.20 | 13:48

Говорот на селекторот пред натпреварот со Грузија: Денес Горан е Барди, денес Барди е сите ние

Македонската А репрезентација се пласираше на Европското првенство после победата во Тбилиси пред три дена на 12 ноември 2020 година против Грузија (0:1). Селекторот Игор...

Фудбал 15.11.20 | 13:36

Пандев во Џенова: Национален херој? Не сум само јас херој, херои се сите во репрезентацијата

Горан Пандев по победата со македонската репрезентација со која обезбедија пласман на ЕП во фудбал, се врати во Џенова, каде што го очекува нов предизвик – да ги сочува...

Фудбал 14.11.20 | 23:50

Заслужено: ФФМ ќе ги награди репрезентативците со три милиони евра за пласманот на ЕП

Репрезентативците и стручниот штаб ќе добијат три милиони евра како награда за пласманот на Европското првенство следната година, најави претседателот на ФФМ Мухамед...

Естрада 14.11.20 | 17:13

Имињата на македонските фудбалери истетовирани на ногата на Панчо

Панчо од познатото дуо ДНК го оковечи историскиот момент- пласманот на Македонија на Европското првенство во фудбал. Тој на својата нога ги истетовира имињата на целиот...

Фудбал 14.11.20 | 09:10

И турскиот коментатор се радува за Македонија

Како коментаторот на турската телевизија ја пренесе целата акција од победничкиот гол за Македонија: Ајде и на турски да слушнеме Елмас,Пандев, Елмас и Гооооллллл Илерииииииииии...

Фудбал 13.11.20 | 21:33

Во недела пак игра Македонија: Против Естонија без Пандев

ред македонските репрезентативци се два нови дуели од Лигата на нации, мечевите против Естонија и Ерменија на кои нема да настапат Пандев, Адеми и Димитриевски. Горан...

Фудбал 13.11.20 | 21:22

Ангеловски: Македонија не стравува од никого

Без разлика на квалитетот кој го поседуваат противниците селекторот Игор Ангеловски најавува дека Македонија на сите дуели ќе игра за да победи, вели селекторот Ангеловски...

Фудбал 13.11.20 | 15:51

„Видете, за ова постои фудбалот“, пишуваат „Би-Би-Си“ за македонските фудбалери

За успехот на фудбалската репрезентација на Македонија и пласманот на ЕП вчера јави и британски „Би-Би-Си“. Под текстот кој го краси фотографија од радоста на македонските...

Фудбал 13.11.20 | 15:11

Тони Стојановски: Македонштината во моето срце е поголема од сите партии!

Коментаторот на македонската телевизија Тони Стојановски, кој ја мотивира Македонија, а го воодушеви Балканот со коментарите пред и по натореварот, ден по катарзата...

Македонија 13.11.20 | 12:55

Фудбалерите имаа една желба и таа не им ја исполнивте: Пречекани како шверцери на „Блаце“ наместо како јунаци на плоштад

Среќа и желба за успех на фудбалерите пред почетокот на историскиот натпревар со Грузија им посакаа многумина, дури и таткото на нацијата Стево Пендаровски. Им се јави...

Твитови 13.11.20 | 12:54

Очигледно во различен свет живееме со овие шо им е „скандалозен“ говорот на коментаторот

Очигледно во различен свет живееме со овие шо им е “скандалозен” говорот на коментаторот на крај. Ако ви е сѐ фино таму на врвот (секоја сличност е намерна) надолу пука...

Фудбал 13.11.20 | 12:30

Не беше само завршниот говор емотивен: Слушнете ја најавата пред историскиот меч

Завршниот коментар на Тони Стојановски вчера го обиколи Балканот. Неговите зборови ечеа на малите екрани, се споделуваа на сите социјални мрежи, по домашни и странски...

Фудбал 13.11.20 | 12:03

Емоциите на Тони допреа и до Хрватска, за говорот се најде на насловната страница

На завршниот говор на коментарот од МТВ, Тони Стојановски по мечот меѓу Македонија и Грузија, долго ќе се навраќаме. Но, емоциите од гласот на Тони и неговиот крик ги...

Македонија 13.11.20 | 10:59

На Тони му порачувам штом ќе добие закани или тужба, веднаш да каже јавно, да се разоткрие нивниот подол начин на замолчување

Слушам новиве фашисти даваат сугестии коментаторот на мечот Македонија и Грузија, да се казнел или кривично да се гонел за коментарите пред и по мечот. Тоа било говор...