Ознака: македонија – италија
Економија 09.06.22 | 17:39

Вицепремиерот Битиќи и министерот Чупи во Италија ја потврдија заложбата за интензивирање на економската соработка

Заменик-претседателот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи придружуван од Џемаил Чупи, министер во Владата...

Фудбал 28.03.22 | 16:55

Манчини: Фудбалот понекогаш е немилосрден, пред некој ден се разбудивме од кошмар

Италијанските медиуми пишуваат дека Роберто Манчини ќе остане селектор на италијанската фудбалска репрезентација, иако останаа без пласман на Мундијалот во Катар...

Фудбал 27.03.22 | 09:56

Верати кон навивачите на Италија: Престанете да нè навредувате, и ние сме луѓе како вас

Навивачите на Италија тешко го поднесоа поразот од Македонија во Палермо. Фудбалерите секојдневно трпат навреди и закани . Никој во Италија не го очекуваше поразот...

Фудбал 27.03.22 | 09:07

Виери: Еден гол ќе беше доволен против Македонија, но не видов дека некој се обидува да даде гол

Кристијан Виери упати критика до репрезентацијата на Италија, по поразот од Македонија, кој за нив е се уште шокантен. Италија втор пат по ред нема да биде дел од едно...

Фудбал 26.03.22 | 10:34

Барди: Ако ја победиме и Португалија, нема потреба да одиме во Катар, дајте ни го пехарот и ќе си одиме дома

Во пресрет на финалниот бараж меч со Португалија, Енис Барди, еден од клучните фудбалери во македонскиот состав, испрати јасна порака – ако победиме, веднаш нека ни...

Фудбал 25.03.22 | 15:30

Трајковски: Судбината вмеша прсти

Стрелецот на победоносниот гол против Италија, Александар Трајковски, изјави оти судбината посакала тој да ѝ донесе сензационална победа на македонската репрезентација...

Твитови 25.03.22 | 13:00

„Овие со знаменцата на апарати“: Како коментаторот на Спортклуб го прослави голот на Трајковски

Како коментаторот на @sportklub го прослави голот на Трајковски 👏👏 п.с. Овие со знаменцата на апарати. pic.twitter.com/T7TLYWvVqD — 🍀₱Ø₭ł🍀 (@P0KIO) March 25, 2022 Пронајдете го зборот „Македонија“...

Фудбал 25.03.22 | 09:01

Груевски: Така се сака Македонија

Поранешниот премиер Никола Груевски им ја честиташе победата на македонската фудбалска репрезентација над европскиот првак Италија. Борбеноста и давањето се од себе,...

Фудбал 25.03.22 | 08:55

Македонските фудбалери вечер се враќаат во Скопје

Македонската фудбалска репрезентација вечер се враќа во Скопје, ден по сензационалниот триумф над актуелниот европски првак Италија (1-0) во полуфиналето од баражот...

Фудбал 25.03.22 | 00:33

Погледнете ги: Четворица напернати италијански коментатори… хахаха-хихихи им се случи Трајковски

Џабе седиме тука, ова не е натпревар. Ова е наша победа, се смеаат задоволно италијански коментатори пред натпреварот Италија – Македонија во Палермо. Искусните коментатори...

Македонија 25.03.22 | 00:16

Правдата е отсутна, на трибини е: Зошто правосудството има доверба од 8%?

Националната среќа не дозволи ремек-делото на Александар Трајковски да остане во сенка на правдата преселена на трибини. Изледа патувале со истиот „автобус“, ги купиле...

Фудбал 25.03.22 | 00:03

Газета: Трајковски ни приреди катастрофа, збогум Мундијал, збогум Евро, збогум сè!

Италијанските медиуми не можат да го преболат поразот од македонската фудбалска селекција, која вечерва во Палермо го совлада актуелниот европски шампион со 1:0 и се...

Фудбал 24.03.22 | 23:49

И Арсовска им честита на фудбалерите

Градоначалничката на скопје Данела Арсовска им честита на фудбалерите за историската победа.

Македонија 24.03.22 | 23:42

Пендаровски: Нашите фудбалски херои веќе ја испишаа историјата на македонскиот фудбал

На чекор до Катар, благодарни сме на радоста што ни ја приредувате, напиша на Фејсбук претседателот Стево Пендаровски по вечерашната победа на македонската фудбалска...

Фудбал 24.03.22 | 23:31

ВО ЖИВО: Скопје гори, Македонија е на улица!

Во живо од улица Македонија во Скопје, каде се слави историската победа на Македонија над Италија: Излези, момче! Улица „Македонија“ и плоштадот претесни за македонскта...

Фудбал 24.03.22 | 23:21

Излези, момче! Улица „Македонија“ и плоштадот претесни за македонскта гордост и радост

Излези момче… Никогаш Cеверна, само Македонија! Македонија се слева на плоштадот за да ја прослави историската победа на националната фудбалска репрезентација. Фудбалската...

Твитови 24.03.22 | 23:19

Јуфките ги победија шпагетите!

pic.twitter.com/raoqrKEuPH — Брада (@legovski) March 24, 2022 Дајте нови деца pic.twitter.com/CSyse5WArE — Dottore (@Dr_Naum) March 24, 2022 Шпагети 0 : 1 Јуфки 🇲🇰 ❤️💛❤️ — Viko von Drom (@vikohyeah) March 24, 2022

Фудбал 24.03.22 | 23:07

Браво, Лавови!

Браво Лавови, нема невозможно, голема е Македонија! Со овие зборови градоначалникот на Бутел Дарко Косовски им ја честита историската победата на македонските фудбалери....

Македонија 12.01.22 | 15:34

Ковачевски на средба со амбасадорот Силвестри: Сметаме на поддршката на Италија на нашата интеграција во ЕУ

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски заедно со секретарот за меѓународна соработка Бојан Маричиќ оствари средба со амбасадорот...

Македонија 18.02.20 | 13:28

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на вооружените сили Италија

Претседателот  Стево Пендаровски денеска прими делегација на вооружените сили на Република Италија, предводена од генерал Енцо Вечиарели, началник на Генералштабот. Претседателот...