Ознака: македонија – исланд
Фудбал 14.11.21 | 21:39

Муцунски: Фудбалерите испишаа историја, остварен е сонот на многу генерации!

И градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, со честитка за македонските фудбалери кои вечерва со победата над Исланд обезбедија бараж меч за пласман на Светско првенство. Фудбалерите...

Фудбал 14.11.21 | 21:28

Зоран Заев: Имаме историска шанса за пласман на едно светско првенство

Добиваме историска шанса за пласман на Светското првенство во фудбал!, објави премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил, по повод историскиот пласман на македонската...

Фудбал 14.11.21 | 21:23

Сејдини: Најдобрите амбасадори на Македонија!

Радоста по победата над Исланд на македонската селекција и обезбедување бараж за СП 2022 година во Катар, не ја криеше и првиот човек на ФФМ, Мухамед Сејдини. Тој на социјалните...

Фудбал 14.11.21 | 21:16

Селекторот на Исланд, Видарсон: Сакаме и ние еден ден да бидеме репрезентација како Македонија

По вечерашниот натпревар во кој Македонија го совлада Исланд со 3:1 и се пласираше во бараж за СП во Катар 2022, селекторот на Исланд, Арнар Видарсон, ги кажа своите импресии...

Фудбал 14.11.21 | 21:01

Ристовски на терен излегол со аманет за среќа од Пандев

На денешната прес-конференцијата по победа на македонската фудбалска репрезентација против Исланд и обезбедениот бараж за СП, капитенот Стефан Ристовски откри и дека...

Фудбал 14.11.21 | 20:41

Алиоски: Треба да веруваме во нашиот тим, во нашиот квалитет

Македонија се пласираше во баражот за пласман на Светското првенство во Катар 2022 година откако вечерва славеше над Исланд со 3-1. Стрелец на првиот гол за Македонија...

Фудбал 14.11.21 | 20:37

Ристовски: Црн, бел, Албанец, Македонец…Има само еден дрес и за него играме сите!

Капитенот Стефан Ристовски по мечот со Исланд истакна колку е пресреќен за победата и уште еднаш порча дека македонската репрезентација е едно големо семејство. „Убаво...

Фудбал 14.11.21 | 20:28

Пендаровски: Честитки момци за одличната игра! Цела нација вечерва ве бодреше!

Честитки момци за одличната игра! Цела нација вечерва ја бодреше македонската фудбалска репрезентација во тешкиот меч против Исланд. Продолжуваме напред да се бориме...

Фудбал 14.11.21 | 20:03

Мицкоски со синот Јован на трибини: Ова е ваша победа за нашата заедничка Македонија!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со синот Јован го следеше натпреварот на македонската фудбалска репрезентација против Исланд на Националната арена...

Фудбал 14.11.21 | 19:54

Македонија се пласираше на бараж, на два меча сме до Светско!

По Европско, Македонија има шанса да заигра и на Светското првенство догодина во Катар. Она што мораше да го направиме го сторивме, го совладавме Исланд со 3-1. Одлично...

Фудбал 14.11.21 | 19:27

Елмас ѝ го врати водството на Македонија, Градски на нозе!

По израмнувањето од страна на Исланѓаните, Елиф Елмас ја врати насмевката на македонските навивачи со голот постигнат во 63. минута. Во моментот 2:1 е резултатот во последниот...

Фудбал 14.11.21 | 18:50

Варот спречи водство од 2-0

Одлична игра на македонската репрезентација против Исланд. Македонија е цело време во офанзива, а поведовме уште во седмата минута со голот на Џани. На полувреме можеше...

Фудбал 14.11.21 | 18:17

Македонската химна од 16 илјади грла на градски стадион

Почна последниот натпревар од мундијалските квалификации на кој со победа македонсакта фудбалска репрезентација првпат во својата историја ќе обезбеди место во баражот...

Фудбал 14.11.21 | 18:12

Aлиоски го отвори мечот – Македонија води 1:0

Со гол на левиот бек на македонската репрезентација и миленик на публиката, Езѓан Џани Алиоски, отворен е вечерашниот историски натпревар против Исланд во последниот...

Фудбал 14.11.21 | 16:47

Објавен почетниот состав за мечот против Исланд

Ова е почетниот состав на македонската фудбалска репрезентација, која вечерва во Скопје го пречекува Исланд во последниот натпревар од мундијалските квалификации. Победа...

Фудбал 14.11.21 | 12:50

Со срце за Македонија: Вечерва играме за историја

Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје го пречекува Исланд во последниот натпревар од мундијалските квалификации на кој со победа првпат во својата...

Фудбал 13.11.21 | 22:33

„Sold out“: Распродадени билетите за мечот Македонија-Исланд

Фудбалската репрезентација на Македонија ќе има целосна поддршка на натпреварот против Исланд во рамки на квалификациите за Светското првенство (СП) затоа што целосниот...

Фудбал 05.09.21 | 19:17

Македонија води во Рејкјавик со голот на Велковски

Македонската фудбалска репрезентација води со 1-0 на полувреме на гостувањето во Рејкјавик против Исланд во рамки на 5. коло во квалификациската група Ј за пласман на...

Фудбал 04.09.21 | 19:34

Барди: Оваа Македонија е гладнa за успеси, имаме многу што да дадеме!

Енис Барди денеска се појави покрај селекторот Благоја Милевски на средбата со новинарите пред дуелот против Исланд во 5. коло од квалификациите за мундијалот во 2022...

Ракомет 14.04.19 | 23:08

Голманот на Исланд: Ушите ми зујат од пеколната атмосфера во Скопје!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, ги расчисти сите дилеми околу неговото мислење за актуелниот селектор Данило Брестовац и во изјава...