Ознака: македонија – хрватска
Македонија 23.03.20 | 10:36

220 македонски граѓани од Загреб ќе долетаат во Скопје, меѓу нив нема заразени

Помеѓу македонските државјани во Хрватска нема заразени со коронавирусот Ковид-19, а меѓу нив нема ниту жртви од вчерашниот земјотрес во Загреб, изјави Назиф Џафери...

Црна хроника 18.12.19 | 11:30

Истрага против 7 македонски државјани во Хрватска за криумчарење

Хрватската канцеларија за спречување корупција и организиран криминал (Ускок) почна истрага против седум државјани на Македонија и двајца државјани на Хрватска под...

Балкан 19.11.19 | 22:04

Хрватска го поддржува писмото од ЕК за Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за надворешни работи на шест земји-членки на Европската...

Македонија 17.10.19 | 16:54

И Хрватска има „ама…“ за нас: Не е фер сега да се менуваат правилата за влез

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, пред почетокот на Самитот на ЕУ, порача дека може да се расправа за нова методологија на преговарачкиот процес за земјите кандидати,...