Ознака: македонија – грција
Македонија 30.09.19 | 22:54

Со Заев во еден момент ги фрливме пенкалата, рековме нема шанси да постигнеме договор

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас вечерва е во Скопје, а во интревју за емисијата „360 степени“ првпат откри детали за преговорите меѓу Македонија и Грција. Ципрас...

Македонија 30.09.19 | 21:00

Ципрас во Скопје: Преспанскиот договор ја смени реалноста меѓу двете земји

Преспанскиот договор ја заслужува севкупната поддршка од двете земји, нагласија на вечерашната средба, премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер на Грција Алексис...

Македонија 30.09.19 | 20:30

Средба на Џафери со Димитриос Пападимулис

Европскиот парламент демонстрира конкретна поддршка на евроинтегративните процеси на нашата земја, што за нас претставува сигнал за остварување на сите вредности...

Балкан 30.09.19 | 12:30

Костас А. Караманлис: Ако биде потребно ќе играме на картата на вето за интеграција на соседите во ЕУ

Ќе направиме сѐ за да се ублажат последиците од Договорот од Преспа, ќе ги заштитиме трговските ознаки и секако, правилно ќе играме, а ако биде потребно и со картата вето...

Балкан 24.09.19 | 08:41

Панајотопулос: Надзор на воздушниот простор на Скопје е интерес на Грција

Началниците на генералштабовите на Грција и Северна Македонија ќе потпишат договор за надзор на воздушниот простор на Скопје, што во овој момент е императив, бидејќи...

Македонија 23.09.19 | 11:11

Грчката армија ќе го чува македонскиот воздушен простор

Началниците на генералштабовите на Грција и Македонија ќе потпишат договор за надзор на воздушниот простор на Скопје, што во овој момент е императив, бидејќи е во корист...

Балкан 23.09.19 | 10:19

Панајотопулос: Атина ќе потпише договор за надзор на воздушниот простор на Скопје

Началниците на генералштабовите на Грција и Северна Македонија ќе потпишат договор за надзор на воздушниот простор на Скопје, што во овој момент е императив, бидејќи...

Балкан 16.09.19 | 16:45

Дендијас: Поддржуваме европска перспектива на соседите, под услов да се исполнат критериумите

Проширувањето на ЕУ и европската перспектива на земјите од Западен Балкан била една од темите за кои разговарале министрите за надворешни работи на Германија и Грција,...

Балкан 15.09.19 | 09:29

Ципрас: За Договорот од Преспа, Мицотакис се надмина себе си во хипокризијата и демагогијата

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од Преспа, порача лидерот на СИРИЗА Алексис Ципрас...

Македонија 07.08.19 | 09:16

Варвициотис: Комисија во име на грчката влада го следи спроведувањето на Договорот од Преспа

Грчката влада преку комисија го следи спроведувањето на Договорот од Преспа, откри алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис во...

Сервиси 01.08.19 | 20:15

Дехидрирани деца и возрасни, расипани автомобили, за излез од Грција се чека четири часа

На ова тропско време, кога температурите во воздухот го надминуваат 40-от степен, туристите кои се враќаат од одмор од Грција преживуваат пекол. Како што пишуваат на социјалните...

Македонија 23.07.19 | 19:32

Два нови гранични премини со Грција: Мајден-Промахои и Маркова нога-Лемос

Денеска во рамки на 106. седница, пратениците ги донесоа законите за ратификација на спогодбите меѓу Македонија и Грција за отворање два гранични премини, едниот е меѓу...

Балкан 10.07.19 | 08:21

Не бараме ревизија на Букурешкиот договор, наместо Егејска Македонија ќе викаме грчката провинција Македонија

Интервју за Етнос со претседателот на грчиот дел од Комисијата за историја која произлегува од Договорот од Преспа, професор по модерна и современа балканска историја...

Балкан 09.07.19 | 10:09

Кој е Никос Дендијас, новиот грчки министер за надворешни и што значи неговото доаѓање за Македонија

Адвокат по професија, активен во Нова демократија уште од студентските денови, за првпат избран за пратеник во 2004, зад себе има искуство во четири министерства, а пред...

Македонија 03.07.19 | 10:57

Дендиас: Скопјаните да сфатат една работа, само Грците целат тие да имаат држава

Киријакос Мицотакис има излезено со јасен став, земјата има континуитет, Грција не поддржува ревизионизам на договорите, вели пратеникот од Нова демократија Никос...

Македонија 22.06.19 | 12:02

Катругалос: Очекував повеликодушен став од Европа за Северна Македонија

Очекував еден подоследен и повеликодушен став на Европа кон Северна Македонија, вели министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во интервјуто за...

Балкан 19.06.19 | 11:15

Кумуцакос: Хипокризија од ЕУ, прво да ја притиска Грција за штетниот Договор, а сега вели нема интеграција

Хипокризија од ЕУ е прво да ја притиска Грција за штетниот Договор од Преспа, а сега да вели не одиме напред со интегративниот процес, вели одговорниот за надворешна...

Ракомет 17.06.19 | 10:25

Сонцето остана да се вее, обезбедувањето се повлече

И покрај обидот на обезбедувањето да го одземе знамето со ѕвездата од Кутлеш (Вергина), кое за време на интонирањето на националната химна на ракометниот меч Македонија...

Ракомет 16.06.19 | 23:22

За кого? За Македонија!

По победата над Грција нашите ракометари го направија победничкото селфи во соблекувалната. Ракометарите можат да бидат задоволни од пласманот на уште едно големо...

Ракомет 16.06.19 | 21:56

Комити: Џабе цензура, Струмица е Македонија

Навивачката група Комити, на која не ѝ беше овозможено да набави билети за натрпеварот на националните ракометни репрезентации на Македонија и Грција, ја честита победата...