Ознака: македонија – германија
Македонија 25.03.22 | 13:17

Мицкоски на средба со Шутц и Штохр: Македонија заслужува преговори, независно од сите неуспеси на сегашната Влада

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од претседателот на партијата Христијан Мицкоски, денеска се сретна со претставниците на германското Министерство за надворешни...

Македонија 11.12.21 | 08:12

Берлин останува посветен на старт на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Македонија ги исполни сите услови за почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ, поради што активностите на Германија ќе бидат решително насочено кон остварување...

Македонија 10.12.21 | 12:33

Холштајн: Не е случајно што првата средба на новата германска министерка е со Никола Димитров

Не е случајно што првата средба на новата германска министерка е со Никола Димитров, вели германската амбасадорка во Македонија, Анке Холштајн, во интервјуто за македонската...

Македонија 08.12.21 | 09:17

Димитров во Берлин на средби со новата германска влада

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров од утре ќе престојува во дводневна посета на Сојузна Република Германија. Според агендата,...

Економија 08.12.21 | 08:43

Храната во Германија е навистина поевтина отколку во Македонија, екперт открива зошто

Репортерот на „Дојче веле“, Немања Рујевиќ, во вторникот посети маркет на Лидл во Бон, за да спореди каква е цената на дел од основните производи во Германија, каде...

Фудбал 12.10.21 | 00:00

Чуда не се случуваат два пати: Врати се Мрме, Милевски е веќе потрошен

Убаво е да се верува во чуда но и тие не се случуваат два пати. Македонската бајка дека е можно по Европското да играме и на Светско по се изгледа нема да се случи. Веројатност...

Фудбал 11.10.21 | 23:37

Ќе добие ли Македонија казна што навивачите со зелен ласер целеа кон очите на Кимих?

Остри реакции на социјалните мрежи и од страна на германските, но и од македонските навивачи за вечерашниот инцидент на Граскиот стадион, кога од публиката со зелен...

Фудбал 11.10.21 | 22:04

Арсовска со семејството на трибините на „Тодор Проески“

Кандидатот за градоначалник на Скопје, Данела Арсовска и вечерва ја бодри Македонија од трибини. Заедно со сопругот и синот, Арсовска вечерва од градскиот стадион во...

Фудбал 11.10.21 | 21:38

Заев: Нека грми арената „Тодор Проески“, дождот да ви даде сила за уште голови во мрежата на Германија

Фејсбук статус на премиерот Заев: Заигра македонското срце кога пролетта во Дуисбург ја надигравме големата Германија со 2:1 на гости. Целиот свет дозна за тоа кои сме...

Фудбал 03.10.21 | 20:39

ФФМ ги објави цените – Македонија – Германија чини од 100 до 500 денари

Македонската фудбалска репрезентација денеска ги објави цените за билетите за натпреварот со Германија во рамки на квалификациите за Светското првенство што се игра...

Црна хроника 16.09.21 | 10:04

Со помош на македонските служби, запленета марихуана вредна 100.000 евра во Германија

МВР информира дека со соработка на нашите и германските служби за борба против дрога, во Германија запленета марихуана вредна над 100.000 евра. Во заедничка координирана...

Македонија 12.06.21 | 10:39

Од утре ќе може да се патува во Германија, Македонија веќе не е на црвената листа

Македонија и другите земји од Западен Балкан од вчера се тргнати од германската „црвена листа” на земји во ризик за патувања поради коронавирусот. Поради намалување...

Фудбал 01.04.21 | 10:55

Грчка ода на македонската радост – насловите денеска

Квалификации за Мундијалот 2022: „Бомба“ во Дуизбург од Македонија, со 2-1 ја победи Германија“; „Незамислива победа за Македонија во Германија“; „С....

Македонија 01.04.21 | 08:59

Илиевски до Димитров: Не се шлепај на успех на оние кои ги движи сè што ти презираш и менуваш

Не се шлепај на успех на оние кои ги движи сè што ти презираш и менуваш, му порача Богдан Илиевски на вицепремиерот Никола Димитров, кој честитајќи го успехот на македонската...

Твитови 01.04.21 | 08:48

Клетва на денот до судијата Карашев


Твитови 01.04.21 | 08:25

Германците поголеми Македонци од некои тука

Ех, Германците поголеми Македонци од некои тука… Туга и јад, не Германците, ние шо мораме со такви да живееме…

Фудбал 01.04.21 | 00:54

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL DE MACEDONIA! – коментатор полуде на голот на Елмас

Фудбалската репрезентација на Македонија го шокираше светот со триумфот над Германија од 1-2. Цел свет зборува за чудото кое го направија избраниците на Игор Ангеловски....

Фудбал 31.03.21 | 21:47

Пандев ѝ донесе радост на Македонија – во соблекувалната фудбалерите заминаа со гол предност

Фудбалската репрезентација на Македонија има сензационално водство (0-1) против четирикратниот светски првак Германија на полувреме на арената во Дуисбург. Капитенот...

Фудбал 31.03.21 | 20:43

Официјални состави: Мрме стартува со Адеми и Велковски, Несторовски одмора

Македонската фудбалска репрезентација со најдобриот состав ќе и се спротивстави на Германија во вечерашниот квалификациски меч за СП во Дуисбург. Недостасува само...

Фудбал 31.03.21 | 20:22

Лев: Македонија има добри фудбалери, ќе биде тежок меч

Германскиот селектор Јоаким Лев очекува победа во првиот меѓусебен дуел со Македонија вечерва од 20:45 часот во Дуизбург, но предупредува дека нема да биде лесно да се...