Ознака: македонија – чешка
Ракомет 18.04.22 | 09:24

Ракометарите на сиот глас пееја за „Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев, Сандански“

Maкедонските ракометари со многу емоција ја испеаја химната. Гоце Делчев, Питу Гули, Сандански покрај од Кире и дружината ечеше и од 7000 публика во салата.   Овие дечки...

Ракомет 18.04.22 | 09:19

Чешка репрезентација: Психолошкиот товар беше преголем, имавме кочница на главите

Ракометарите на Чешка не го кријат огромното разочарување по синоќешниот пораз (25:27) во Скопје и пропуштената шанса да се пласираат на Светското првенство 2023. Тие не...

Ракомет 17.04.22 | 20:12

На полувреме заминуваме со два гола предност

Ракометната репрезентација на Македонија е поблизу до пласман на Светското првенство во Шведска и Полска, откако по првите триесет минути во Скопје нашите избраници...

Ракомет 17.04.22 | 18:58

ВО ЖИВО: Следете го реваншот на Македонија со Чешка

Пред полната арена во СЦ „Борис Трајковски“ македонските ракометари денеска ќе го играат реваншот од баражот за Светското првенство против селекцијата на Чешка. Ова...

Ракомет 17.04.22 | 18:06

Вечерва е последниот меч во македонскиот дрес за великаните Кире Лазаров и Филип Миркуловски

Најдобриот македонски ракометар на сите времиња, Кирил Лазаров и еден од најдобрите централни бекови Филип Миркуловски, вечер ќе ги имаат своите последни репрезентативни...

Ракомет 17.04.22 | 13:04

Вечерва сите навиваме за Македонија за ново Светско

Селекторот и капитен на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров за вечерашниот дуел со Чешка направи една промена во составот во однос на средбата во Злин...

Ракомет 13.04.22 | 23:22

Талески: Можевме да завршиме голема работа во Чешка, но прокоцкавме многу во финишот

Репрезентативниот бек, Филип Талески вели дека можеа да завршат добра и голема работа уште во Злин, но дека ја прокоцкаа во последните дваесетина минути. Можевме и тука...

Ракомет 13.04.22 | 22:55

Македонските ракометари испуштија победа на гостувањето кај Чешка

Македонската ракометна репрезентација вечерва одигра нерешено 24:24 со Чешка во Злин во првиот натпревар од пресметката за пласман на Светското првенство 2023. „Црвено-жолтите“...

Ракомет 13.04.22 | 20:18

ВО ЖИВО: Следете го првиот дуел Македонија – Чешка

Македонската репрезентација вечерва во Злин го игра првиот натпревар од баражот за Светското првенство против селекцијата на Чешка. Чесите се домаќини во овој прв...

Ракомет 12.04.22 | 15:39

Лазаров го објави составот за дуелот со Чешка

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров го објави списокот на играчи кои ќе патуваат во Злин на првиот бараж-дуел со Чешка за пласман на Светското...

Ракомет 11.04.22 | 12:08

Од денеска се пуштени во продажба билетите за ракометниот меч Македонија – Чешка

Како што информираат од Ракометната федерација на Македонија, денеска на пладне ќе бидат пуштени во продажба билетите за реванш мечот од баражот со Чешка за пласман...

Македонија 17.12.19 | 09:35

Премиерот во заминување и Османи во посета на Чешка

Премиерот во заминување Зоран Заев денеска со владина делегација ќе престојува во официјална посета на Чешка, каде ќе биде пречекан од неговиот чешки колега Андреј...

Македонија 20.09.19 | 10:06

Шекеринска почесен гостин на „Деновите на НАТО“ во Чешка

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, денеска и утре е во работна посета на Чешката Република, каде што ќе се сретне со...

Македонија 12.09.19 | 12:44

Парламентот на Чешка гласаше „за“ прием на Македонија во НАТО

Парламентот на Република Чешка денеска го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше и претседателот на Владата, Зоран Заев. Земјите-членки...