Ознака: македонија – австрија
Фудбал 14.06.21 | 13:58

„Република“ анализира: Еве зошто изгубивме-ние два шута на голот, Австријцие седум, претрчаа во просек по десет километри

Иако навидум изледаше дека македонската репрезентација е рамноправна во дуелот со Австрија, бројките покажуваат дека тоа не е така. Австрија не надигра во секое поле....

Фудбал 13.06.21 | 23:19

Грегорич се расплака по победата на Австрија, а кажа и зошто

Победата на Австрија, прва на европските натпреварувања од 1990 година, посебно емотивно ја доживеа еден од стрелците на трите гола, Михаел Грегорич. Крилниот напаѓач...

Фудбал 13.06.21 | 22:39

Примитивец: Арнаутовиќ на српски пцуеше Алиоски, Алаба не можеше да го додржи

Австрискиот играч Марко Арнаутовиќ на минута пред крајот на мечот го постави конечниот резултат 3:1 за Австрија. Историскиот гол за Австрија за прва историска победа...

Фудбал 13.06.21 | 22:05

Само Ивица Вастиќ е постар стрелец од Пандев на европските првенства

Горан Пандев стана вториот највозрасен стрелец во историјата на европските првенства. Капитенот на македонската репрезентација против Австрија се запиша во листата...

Фудбал 13.06.21 | 21:57

Алиоски: За победа треба да играме добро 90 минути

Езѓан Алиоски вели дека не е доволно да се одиграат 70 добри минути за да се дојде до позитивен резултат на Европско првенство. Разочаран од резултатот, вели дека на едно...

Фудбал 13.06.21 | 21:25

Муслиу: Имаме шанси да ја поминеме групата

Македонскиот стопер Висар Муслиу водеше многу борба во одбраната со противничките фудбалери, но за жал, не успеавме да запишеме добар резултат. Тој призна дека не делувале...

Македонија 13.06.21 | 21:16

Заев: Ние сѐ уште се загреваме за Европа, нашата најдобра игра допрва следува

Честитки до Горан Пандев и до македонската репрезентацијата за првиот, историски гол на ЕП за Македонија, објави вечерва на Фејсбук премиерот Зоран Заев, додавајќи...

Фудбал 13.06.21 | 21:11

Елмас: Сега видовме колку е големо Европското првенство

Мечот против Австрија е голема лекција за македонската репрезентација, вели Елиф Елмас, кој се надева на позитивни резултати во наредните натпревари. Во првото полувреме...

Фудбал 13.06.21 | 21:03

Фода: Грегрич си ја исполни задачата

Селекторот на Австрија Франко Фода задоволен од старот на неговите избраници. Иако во текот на целиот меч доминирапе Македонија, сепак, на крајот Австрија обезбеди...

Фудбал 13.06.21 | 20:55

Барди: Малку ни фалеше за да бидеме поопасни во нападот

Македонија не успеа да ја воспостави напад против Австрија, немаше доволно креација во нападите, противникот ги искористи своите шанси и победи, разочаран е еден од...

Фудбал 13.06.21 | 20:45

Ангеловски: Главата горе, одиме натаму

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Игор Ангеловски, жали за поразот (3:1) од Австрија на дебито на Европското првенство, но не е разочаран и им порача...

Фудбал 13.06.21 | 20:31

Пандев: Жалам што загубивме, но сè уште имаме шанса

Стрелецот на првиот гол за Македонија на европските првенства Горан Пандев жали што со пораз го почнавме настапот на големиот турнир, но вели дека се уште ништо не е...

Македонија 13.06.21 | 20:24

Мицкоски: Честитам момци, главата горе, убавите денови допрва доаѓаат!

Првите честитки за лавовската борба на македонската репрезентација на првиот настап на Европско првенство пристигнаа од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Честитам...

Фудбал 13.06.21 | 19:21

Македонија прими гол

Македонските фудбалери вечерва играат против Австрија на ЕП 2020. Во 18-тата минута примивме еден гол, со што резултатот стана 1:0. Стрелец на голот беше Стефан Лајнер.

Фудбал 13.06.21 | 17:06

Ангеловски го објави конечниот состав: Македонија ќе напаѓа со Пандев и Трајковски

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски одлучи со кои единаесетмина ќе го почне натпреварот со Австрија. На голот ќе биде Столе Димитриевски....

Фудбал 13.06.21 | 13:47

Ова е веројатниот состав на Македонија против Австрија

Иако селекторот Ангеловски има право на еден час пред мечот да не го соопштува составот, во медиумите се појавија имињата на можните единаесет. Па така на голот нормално...

Свет 20.04.21 | 09:07

Австрија ќе им даде 650.000 дози вакцини на балканските земји, за Македонија 119.000

Австријците планираат да пратат 651.000 дози од вакцината „Фајзер/Бионтек“ во шест земји од западен Балкан до август, во рамки на програмата на Европската Унија во која...

Македонија 15.04.21 | 20:29

Австриската министерка Едштадлер: Немам разбирање за блокадата од Бугарија и апелирам да ја тргне

Македонија е кандидат за пример и сакам јасно да порачам за време на португалското претседателство брзо да се финализираат преговарачките рамки за првата конференција....

Македонија 06.11.19 | 18:01

Мицкоски-Вуцас: За да се врати владеењето на правото потребни се суштински реформи, кои ВМРО-ДПМНЕ ќе ги спроведе кога ќе ја преземе власта

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски, оствари средба со амбасадорот на Република Австрија,...

Економија 16.10.19 | 11:09

Заев пред австриските бизнисмени: Нашата земја е со економски раст од 3,6%

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Како предводник на...