Ознака: Македонци
Црна хроника 15.10.19 | 10:45

Македонци се тркале на автопат во Хрватска: Казната како две македонски плати

Хрватската полиција во неделата снимила трка на двајца македонски државјани Македонци на автопатот од Загреб кон Белград. Едниот со „порше“ возел преку 243 километри...

Македонија 14.10.19 | 08:56

Ако нема датум за преговори, СДСМ ќе ги изгуби албанските гласови

На скоро 2/3 од етничките Албанци одлуката за старт на преговорите ќе им влијае на тоа за кого ќе гласаат. Спротивно скоро ист толкав процент на етнички Македонци велат...

Балкан 21.09.19 | 20:06

Само што го купиле автомобилот Македонци се судриле кај Врање, еден загинат

Едно лице загина, а најмалку две се повредени во тешката сообраќајна несреќа што се сличила во населбата Бресница, недалеку од Врање, Србија. Во сообраќајната несреќа...

Балкан 14.09.19 | 11:03

Си ги бараат правата: Македонците во Албанија сакаат македонскиот да биде службен јазик

Покрај Албанскиот јазик како службен јазик на целата територија во Република Албанија во општините каде што најмалку 10% од граѓаните се Македонци, службен јазик да...

Балкан 02.09.19 | 22:24

10.846 Македонци со адреса во Ќустендил нема да можат да гласаат на локалните избори

Повеќе од 12.000 граѓани со двојно држвјанство имаат адреса на живеење во општина Ќустендил, но речиси ниту еден од нив не ќе може да гласа на претстојните локални избори...

Македонија 02.09.19 | 19:23

Пријатели Македонци, не предавајте се, спротиставете се на квислингот!

Словенец, кој на Твитер го користи псевдонимот Легионар, денеска твитна: Пријатели Македонци, не предавајте се! – Заев со својата социјалдемократска хунта на Македонците...

Црна хроника 11.08.19 | 09:08

Македонците поседуваат 621 илјада парчиња оружје

Околу 621 илјада парчиња оружје поседуваат граѓаните на Македонија, односно 29.79 парчиња по глава од жител. Од нив, само 169.687 се регистрирани, а 451.313 нерегистрирани, покажуваат...

Црна хроника 08.08.19 | 12:55

Македонци ограбени додека пазареле во Солун

Македонски туристи пред два дена биле ограбени на паркингот на ИКЕА во Солун, каде застанале да пазарат враќајќи се од одмор. Никола Горгиевски, кој е една од жртвите...

Балкан 07.08.19 | 08:25

Македонци краделе по плажите во Будва

Двајца Македонци паднаа во рацете на полицијата по серија извршени кражби на плажите во Будва. Се работи за 58-годишниот Шаип Р. и 52-годишниот Тони Т. кои изминатите две...

Калеидоскоп 31.07.19 | 18:12

Колку Македонци всушност има на Земјината топка?

Македонија нема прецизна база на податоци за бројот на своите иселеници и етнички Македонци кои живеат како малцинство низ други држави во светот. За гласање во странство...

Македонија 24.06.19 | 17:16

ОБСЕ научно ќе докажува дали има етничка пристрасност на судиите во Македонија

Очигледно во јавноста има одредено чувство кај етничките заедници дека имаме етничка пристрасност, односно наклонетост при носење на судските одлуки во зависност...

Македонија 21.06.19 | 12:19

За Холандија веќе не сме Македонци

Холандија нè поздрави и ни го забетонира идентитетот, вели Јохан Тарчуловски кој го сподели документот кој пристигнал на адресата на сите македонски граѓани во Холандија. Нема...

Калеидоскоп 20.06.19 | 11:50

Хрватски медиуми: Македонски мајстори од старо „фиќо“ направија електричен автомобил

Македонски мајстори вградија електричен мотор во легендарниот автомобил „застава 750“, попознат како „фиќо“, пишуваат хрватски медиуми. Работата на замената на оригиналниот...

Македонија 16.06.19 | 21:03

Мицкоски објави под кои услови ќе коалицира со албанските партии

На вечерашново обраќање во Македонската филхармонија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски потсети дека економската катастрофа се прикрива со вештачки теми,...

Македонија 15.06.19 | 20:17

Донесена Резолуција за културна автономија на Македонците во Албанија

Федералната унија на европските националности (ФУЕН) едногласно усвои Резолуција со која се бара културна и образовна автономија за македонското малцинство во Албанија....

Македонија 17.04.19 | 18:25

Само Северна без Република во новите пасоши на Македоците во Србија

Македонците кои живеат на територијата на Србија, се вознемирени поради тоа што во документите не стои описот на уставното уредување на земјата.Како што велат не успеале...

Црна хроника 22.03.19 | 11:40

Македонци носеле сонародници за работа во Италија, им ги одземале пасошите ги плаќале пола од договореното

Петмина Македонци и еден Бугарин се уапсени во Северна Италија поради фалсификување на документи и потикнување нелегална миграција, во акцијата „Сонце“, информираат...

Црна хроника 21.03.19 | 09:42

Македонци држеле сонародници како робови во Италија

Петмина Македонци и еден Бугарин се yaпceни во Северна Италија поради фaлcификyвaњe на документи и потикнување нeлeгaлнa мигpaциja, во aкциjaтa „Сонце“, информираат италијанските...

Балкан 06.03.19 | 20:12

Злато за Грците, бронза за Македонците

Србите најмногу симпатии имаат кон Грците и Македонците, кои ги сместуваат меѓу најомилените народи. Ова го покажува  истражување кое скоро е реализирано кај северниот...

Македонија 29.12.18 | 19:17

Мицкоски: Кај нас владее чувството дека Македонците губат

Процесот за уставните амандмани и расправата околу нив е фарса и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во третата конечна фаза нема да учествуваат. Ваквите предлози дополнително...