Ознака: Македонци
Македонија 21.10.20 | 16:03

Српските ученици во 1871 година учеле дека Македонците се староседелци на Балканот

Во српски учебник од 1871 година Македонците биле претставени како посебен народ, односно до 1878 година децата во Србија учеле дека Македонците се друг народ, дека се староседелци...

Патувања 26.08.20 | 20:13

Албанија од почетокот на август ја посетите над 33 илјади македонски државјани

За време на викендот преку граничниот премин „Блато“ на македонско-албанската граница кај Дебар, минале околу 2.600 патници, што претставува рекордна бројка во изминатиот...

Македонија 01.08.20 | 14:51

Македонските државјани до 15 август не можат да патуваат во Грција

Од денеска стапи во сила новата одлука на грчката Влада за продолжување на прекинот на поврзувањата со С. Македонија, што важи до 15 август 2020 година, а Агенцијата за цивилно...

Македонија 03.07.20 | 22:19

Македонците се чувствуваат обесправени во општините каде што не се мнозинство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“, на телевизијата „Алсат М“, вели дека Македонците се чувствуваат...

Црна хроника 01.07.20 | 15:32

Македонци пробале да влезат во Грција преку бугарска граница, ги вратиле назад

Околу 10 до 15 автомобили од Македонија и Босна и Херцеговина утрово биле вратени од граничниот премин Промахонас/Кулата на грчко-бугарската граница, откако сакале преку...

Економија 24.06.20 | 11:08

Македонците лани во Грција потрошиле 114 милиони евра

Минатата година, Грција ја посетиле 948.000 македонски државјани, бројка што е за 20 отсто помала во споредба со туристите во 2018 кога имало 1.187 000, според официјалните податоци...

Македонија 28.05.20 | 14:41

Македонците од Бугарија извојуваа голема победа против бугарската држава во Судот за човековите права во Стразбур

Македонците од Бугарија извојуваа голема победа против бугарската држава во Судот за човековите права во Стразбур. Со денешната пресуда на Судот за човекови права...

Балкан 16.05.20 | 15:00

Партијата на Македонците во Србија бара извинување за изјавата на Вулин

Партијата на Македонците во Србија реагира на изјавата на српскиот министер за одбрана, Александар Вулин и бара од српската Влада да каже дали неговата изјава со којашто...

Македонија 30.03.20 | 14:31

Во земјава досега вратени 1842 македонски граѓани

По апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по јавниот повик за организирање на авионски...

Македонија 22.03.20 | 09:00

До 18 часот денеска да се пријават сите граѓани кои сакаат да се вратат во земјава

До 18 часот денеска сите македонски граѓани заглавени во меѓугранични простори или на аеродроми да се пријават во најблиското конузларно претствништво. Министерството...

Македонија 17.03.20 | 13:06

Чулев: Имаме најава дека во државата ќе влезат над 200 лица со автобуси и приватни возила

Во вој момент имаме најава за влез во државата на над 200 лица со автобуси и приватни возила кои биле заглавени по различни основи на различни гранични премини. Граничните...

Македонија 13.03.20 | 15:55

МНР: Македонците кои живеат или престојуваат во ризични земји да го одложат доаѓањето во земјава

Министерството за надворешни работи, врз основа на официјалните мерки и препораки, упатува апел до сите државјани на Македонија кои живеат или престојуваат во земјите...

Здравје 26.02.20 | 22:48

Македонците го разграбаа брашното од полиците по супермаркетите по информацијата за коронавирусот

Македонците ги испразнија рафтовите со брашно во супермаркетите, откако денеска беше соопштени дека во земјава е потврден првиот случај на коронавирус. Испаничените...

Здравје 24.02.20 | 12:34

МНР: Нема Македонци заразени со коронавирус во Италија

Министерството за надворешни работи согласно информациите добиени од Генералниот конзулат во Венеција – Италија, информира дека до овој момент нема информација за...

Свет 23.02.20 | 18:17

16 илјади македонски државјани живеат во областа која е под карантин во Италија поради коронавирусот

Околу 64 илјади државјани на Македонија живеат во Италија, од кои околу 12 илјади во Венето и околу четири илјади во Ломбардија, двата северни региона во јужната европска...

Свет 12.02.20 | 11:18

Македонците најмногу ги „поштоваат“ Ердоган, Меркел и Путин

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ужива најголема благонаклонетост од граѓаните на Македонија. Германската канцеларка Ангела Меркел е втора, а трет е претседателот...

Здравје 10.02.20 | 19:10

Mакедонските државјани на крузерот не се инфицирани со коронавирус

Тројцата македонски членови на екипажот на „Дајмонд Принцес” не се заразени со коронавирусот. Се работи за двајца мажи и една жена, кои се наоѓаат во добра здравствена...

Здравје 07.02.20 | 13:16

Четворица Македонци се во карантин поради коронавирусот, тројца на крузерот во Јапонија и еден во Франција, денеска се чекаат подетални информации

Вкупно четворица Македонци се во карантин поради коронавирусот. Тројца се на крузерот во Јапонија и еден во Франција. Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека...

Македонија 06.02.20 | 15:31

Тројца Македонци се на крузерот кој е под карантин поради коронавирусот, соопшти МНР

Според последните информации добиени од министерството за надворешни работи на Јапонија, потврдено е присуство на тројца наши државјани на бродот кој е задржан близу...

Балкан 08.01.20 | 10:10

Македонците во Албанија бараат 7 јануари да биде државен празник, Србите да учат на мајчин јазик

На одбележувањето на големиот православен празник,Божик, српско-црногорското малцинство побара формирање училишта на нивен мајчин јазик во Скадар и прогласување на...