Ознака: Македонци
Македонија 02.10.22 | 17:38

Во Костолачка Коса во Србија одадена почит на 1295 загинати Македонци од Вардарскиот баталјон во Првата светска војна

Македонци во Србија денеска во местото Костолачка Коса, крај српскиот град Пожаревац, им одадоа почит на 1295-те загинати Македонци од Вардарскиот баталјон во Првата...

Балкан 02.10.22 | 12:51

Македонското меѓународно движење за човекови права финансира отворање на македонскиот културен центар во Благоевград

Македонското меѓународно движење за човекови права гордо информира дека го финансирале отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград,...

Балкан 25.08.22 | 09:51

Maкедонска заедница во Албанија: Немаме никаква врска со Бугарија, тука Бугари ниту имало ниту ќе има!

Македонската заедница во Албанија нема никаква врска со Бугарија во однос на јазикот, традициите и обичаите, велат Македонците од Преспа, Голо Брдо, Гора. Во Албанија...

Балкан 07.08.22 | 23:33

Младите Срби свртени кон Истокот: Најмногу ги сакаат Македонците и Црногорците, а најмалку Бугарите, Хрватите и Албанците

Големо национално социолошко истражување во Србија покажало дека младите Срби најмалку ги сакаат Бугарите, Хрватите и Албанците, пренесува агенцијата БГНЕС. Истражувањето...

Патувања 23.07.22 | 09:26

Македонско-српска работна акција во Грција

На Фејсбук страната „Грчка Инфо“ е објавено видео на кое се гледа како македонските и српските туристи што се затекнале на плажата во Неа Каликратија одлучиле со заеднички...

Македонија 12.07.22 | 13:37

Далеку од дома, но обединети: Македонците во Малта денес ќе го искажат револтот против францускиот предлог

Македонците во Малта денеска излегуваат на мирен протест пред француската амбасада во Валета за да го искажат своето незадоволство и ревлот по повод францускиот предлог. Се...

Балкан 10.07.22 | 09:16

Ниту трага од нив: Во лоши временски услови се бараат двајцата Македонци во Грција

Без резултат е досегашната потрага во текот на ноќта во морскиот дел на првиот крак на Халкидики, по двајцата исчезнати, веројатно македонски државјани, а спасувачката...

Балкан 10.07.22 | 08:35

Славеле раѓање на дете, па ги однела струјата: Продолжува потрагата по двајцата Македонци на Халкидики

Продолжува потрагата по двајцата македонски државјани кои вчера беа однесени од морските струи на првиот крак Касандра на Халидики. Крајбрежната стража беше алармирана...

Македонија 07.07.22 | 12:33

Таравари за пукањето вчера: Што има да протестираат таму каде што живеат Албанци

Арбен Таравари од Алијанса на Албанците во интервју за „ТВ24“ кажа што мисли за вчерашниот инцидент кај плоштадот „Скендербег“. Таравари смета дека инцидентот е провокација...

Свет 30.06.22 | 11:39

Австралија изброја 111.352 Македонци, половината сѐ уште говорат македонски јазик

Во Австралија живеат 111.352 граѓани со македонско потекло, покажа најновиот попис во оваа држава. Од нив, дури 66.173 изјавиле дека го зборуваат македонскиот јазик дома и...

Македонија 22.06.22 | 09:17

Владо Јовановски: Народот ќе ве реши вас антимакедонците, ама дали вие сте свесни што ни правите на нас Македонците?

Се плашам дека народот ќе ве реши вас антимакедонците, ама дали вие сте свесни што ни правите на нас Mакедонците?, пишува на фејсбук актерот Владо Јовановски. Ало, ако...

Балкан 13.05.22 | 19:12

Македонци украле 150 литри дизел од паркиран камион во Словенија

Словенечките медиуми објавија дека тројца македонски државјани украле 150 литри дизел од паркиран камион „Сканија“. Жител на словенечкото место Бивје ги забележал...

Македонија 02.05.22 | 20:45

Кирјаков до Георгиевски: Дај ни го под кирија станот во Благоевград за Македонски клуб

Активистот за правата на Македонците во Бугарија, Атанас Кирјаков преку Фејбук го праша поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дали може да им го даде под кирија, како...

Македонија 13.04.22 | 10:03

Македонците од денеска без ковид сертификат во соседна Бугарија

Од денеска веќе не е потребен ковид сертификат за влез во Бугарија од Македонија. Одлуката ја донесе бугарската министерка за здравство Асена Шербезова, а важи и за...

Македонија 04.04.22 | 15:30

Изолирани Македонците во Гора откако се урна мостот на патот Кукс – Шиштевац

Невремето што деновиве ја зафати Албанија услови повеќе села од областа на Гора да останат изолирани поради уривањето на мостот Штреза на патот Кукс-Шиштавец, пренесува...

Македонија 01.04.22 | 09:53

За бугарското МНР резултатите од пописот се изненадување

На резултатите од Пописот во Македонија, регираше и бугарското Министерство за надворешни работи. Од таму велат дека резултатите од Пописот во Македонија, биле изненадување. На...

Македонија 30.03.22 | 12:22

Резултати од Пописот: Македонци има 54,21 отсто, Албанци 29,52

Вкупното резидентно население во земјава изнесува 1 836 713 лица, од кои 58,44 отсто се Македонци, 24,3 Албанци, 3,86 Турци, 2,53 Роми, 0,47 Власи, 1,3 Срби и 0,87 Бошњаци, покажуваат податоците...

Македонија 12.02.22 | 17:53

Во интервју за „Би-би-си“: Петков ја игнорираше забелешката дека етничките Македонци немаат права во Бугарија

Премиерот на Бугарија Кирил Петков во интервју за „Би-би-си“ ја игнорираше констатацијата на британскиот новинар Стивен Сакур кој му кажа дека и етничките Македонци...

Македонија 03.02.22 | 20:07

Мицкоски: Не делам Македонци, Албанци, туку сум против да крадат на грбот на народот

Мене ми пречи тоа што кога до мене ќе дојде информација дека постои основано сомнение дека се дели рекетот помеѓу Ковачевски и Крешник, тоа ми пречи, не ми пречи што има...

Македонија 28.01.22 | 23:11

Мицкоски: Подготвен сум да се разговара за малцинствата во Македонија, но и да разговараме за внесување на Македонците во бугарскиот Устав или почитување на пресудите од ЕСЧП

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ при своето гостување во емисијата „360 степени“ на АлсатМ телевизија посочи дека треба да се почитува правилото на реципроцитет...