Ознака: мајмунски сипаници
Македонија 13.08.22 | 11:14

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се итни протоколи од здравствените власти за мајмунските сипаници, за да не ни се повтори катастрофата со Ковид-19

Здравствениот систем во Македонија е во целосен колапс. Пациенти бегаат од тестирање, а здравствените власти без протоколи за лечење од заразната болест „мајмунски...

Македонија 13.08.22 | 10:48

Тестовите потврдија дека нема мајмунски сипаници во земјава

Во земјавата нема мајмунски сипаници. Сомнежите беа расчистени откако синоќа, по четиридневна неизвесност, се доби негативен резултатот од тестот на кичевецот кој...

Македонија 12.08.22 | 15:58

Мехмедовиќ: Кичевчанецот е тестиран за мајмунски сипаници, во моментов е во изолација

Лицето од Кичево денеска е тестирано од мајмунски сипаници и во моментов е во изолација, потврди за МИА портпаролот на Комисијата за заразни болести, Злате Мехмедовиќ. Пациентот...

Македонија 12.08.22 | 12:47

Кој ќе одговара доколку се прошири заразата од лицето кое не сака да се тестира?

Во Македонија, со власта на СДСМ и на ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот, па и пошироко, најлошо ја помина пандемијата со ковид-19....

Македонија 11.08.22 | 13:29

Втор сомнителен случај на мајмунски сипаници сместен на скопската Инфективна клиника

Вториот сомнителен случај на мајмануски сипаници во Македонија е сместен на скопската Инфективна клиника, дознава Алфа од свои извори во болницата. Пациентот со симптоми...

Здравје 11.08.22 | 13:14

Се испитува примерокот за мајмунски сипаници од сомнителен пациент

Во Институтот за јавно здравје во тек е испитувањето на примерокот земен од пациент од Кичево кој се води како сомнителен случај со мајмунски сипаници. Се очекува во...

Здравје 11.08.22 | 10:21

Јохансен: Мајмунските сипаници се пренесуваат преку близок контакт

За разлика од КОВИД-19, мајмунските сипаници обично не се шират лесно меѓу луѓето, а за да се случи тоа потребен е близок контакт преку кој вирусот ќе влезе во телото преку...

Здравје 11.08.22 | 09:22

Во овој момент никој не може да го присили кичевецот со симптоми на мајмунски да сипаници да се тестира

Нема простор за паника, бидејќи не се очекува никаков драматичен развој или сериозно ширење на мајмунските сипаници, велат од Комисијата за заразни болести. Досега...

Македонија 10.08.22 | 21:47

Карантин за сомнителните случаи: Комисијата за заразни болести препорача превентивни мерки за заштита од мајмунски сипаници

Комисијата за заразни болести на состанок ја анализирала актуелната состојбата поврзана со појавата на сомнителен случај на мајмунски сипаници во земјава. На состанокот...

Македонија 10.08.22 | 19:41

Кичевчанецот со симптоми на мајмунски сипаници избегал од болница

пациентот од Кичево, кој се води како сомнителен случај на мајмунски сипаници побегнал од болница. Станува збор за 43-годишно лице од Кичево, кое по три недели престој...

Македонија 10.08.22 | 19:12

Сомнителен сучај за мајмунски сипаници во Македонија: Се проверува дали пациент од Кичево е заразен со болеста

До Институтот за јавно здравје во текот на денот треба да пристигне примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот е од Кичево, во добра...

Македонија 10.08.22 | 12:23

Министерство за здравство: Во кичевската болница има суспектен пациент за кого е дадена препорака за тестирање на мајмунски сипаници

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници. Во врска со пациентот кој...

Свет 10.08.22 | 09:13

Велика Британија би можела да остане без вакцини против мајмунски сипаници на крајот на месецот

Во рок од две до три недели, Британија ќе остане без вакцини против мајмунски сипаници, бидејќи земјата има само нешто повеќе од 8.300 дози, објави лондонски Фајненшл Тајмс. Испораките...

Македонија 09.08.22 | 22:40

Прв сомнителен случај на мајмунски сипаници во Македонија?

Според неофицијални информации на телевизија Алфа во Македонија има прв сомнителен случај на мајмунски сипаници. Според изворите на телевизијата најавено е прием...

Здравје 03.08.22 | 10:23

Во Европа одобрена вакцина: Данската „имванекс“ против мајмунски сипаници

Данската биотехнолошка компанија „Баваријан нордил“ соопшти дека Европската комисија дозволила нејзината вакцина „имванекс“ да се пласира на пазарот како заштита...

Свет 01.08.22 | 13:49

Индија го потврди првиот смртен случај од мајмунски сипаници во Азија

Индија го потврди првиот смртен случај од мајмунски сипаници – млад човек од јужната држава Керала. Починала 22-годишен Индиец, а владата изолираше 21 лице кои стапиле...

Балкан 31.07.22 | 09:39

Регистриран прв случај на мајмунски сипаници во Црна Гора

Лабораторијата за молекуларна дијагностика на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Црна Гора откри, а во соработка со српсккот Институт за вирусологија, вакцини и серуми...

Свет 31.07.22 | 09:28

Во Њујорк прогласена епидемиолошка вонредна состојба поради мајмунски сипаници

Властите на Њујорк прогласија вонредна епидемиолошка состојба поради ширењето на мајмуни сипаници, пренесоа светските агенции. Според градоначалникот Ерик Адамс,...

Свет 30.07.22 | 20:57

Втор смртен случај од мајмунски сипаници во Шпанија

Во Шпанија починало второ лице заразено со мајмунски сипаници, соопшти денеска тамошното Министерство за здравство, ден по објавувањето на првиот смртен случај. Од...

Здравје 30.07.22 | 09:49

Во Њујорк воведена вонредна состојба поради мајмунски сипаници

Гувернерката на државата Њујорк, Кети Хочул синоќа прогласи вонредна состојба во државата поради ширење на мајмунски сипаници. – Прогласувам вонредна состојба во...