Ознака: Мајкл Помпео
Свет 23.04.20 | 12:28

Помпео: Кина криеше колку е опасeн Ковид 19

Американскиот државен секретар Мајк Помпео повторно го обвини Пекинг за избувнување на пандемијата со Ковид-19 и го обвини дека ја користи ситуацијата за напад врз соседите,...

Свет 25.03.20 | 08:50

Помпео: Кина се уште крие информации за коронавирусот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео остро го критикуваше однесувањето на Кина за ширењето на заразата со коронавирусот, велејќи дека нивната владејачка Комунистичка...

Свет 16.03.20 | 22:47

Помпео и се закани на Кина да не шири дезинформации за корона вирусот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ја предупреди Кина да не шири дезинформации за новиот коронавирус, откако висок службеник во Пекинг промовираше...

Свет 29.02.20 | 17:10

Помпео: Црногорската Влада да почне сијалог со СПЦ за спорниот Закон

Американскиот државен секретар Мајк Помпео и порача на Владата на Црна Гора да отвори дијалог со Српската православна црква (СПЦ) во Црна Гора за Законот за слобода...

Свет 21.11.19 | 11:10

Тајмс: Мајк Помпео ќе поднесе оставка

Американскиот државен секретар Мајк Помпео наскоро би можел да поднесе оставка и да го напушти тимот на Доналд Трамп, пренесува „Тајмс“. Првично, Помпео се очекуваше...

Свет 11.11.19 | 21:08

Помпео призна: САД и помогнаа на Украина во борбата против Русија

САД даваат помош на Украина да се бори против корупцијата и оружје за да „војува против Русите“, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во интервју...

Македонија 04.10.19 | 18:53

Помпео: Борбата со корупцијата е клучна за ЕУ и НАТО!

Да се справите со корупцијата е клучно за вашето пристапување кон ЕУ и НАТО, порача државниот секретар на САД, Мајкл Помпео на заедничката прес-конференција со премиерот...