Ознака: Мајк Помпео
Балкан 01.07.20 | 21:11

Помпео бара од Турција Аја Софија да остане музеј

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја повика денеска Турција да не го менува статусот на истанбулската Аја Софија и да овозможи да остане музеј. Во соопштение...

Вести 15.06.20 | 15:26

САД „се налутија“ поради пресудата на рускиот суд за случајот Велан

Државниот секретар на Соединетите држави, Мајкл Помпео, во понеделникот ја осуди пресудата на рускиот суд во кој беше осуден поранешниот американски маринец Пол Велан,...

Свет 06.05.20 | 21:27

Помпео: Ќе беа спасени многу животи ако Кина не го прикриеше вирусот

Кина можеше да ја спречи смртта на стотици илјадници луѓе во целиот свет доколку беше потранспарентна за новиот коронавирус, тврди американскиот државен секретар Мајк...

Македонија 27.04.20 | 22:51

Помпео: САД стојат зад Македонија

Државниот секретар Мајк Помпео денеска во разговар со претседателот на  Македонија, Стево Пендаровски, го поздрави полноправното членство на земјата во НАТО и одлуката...

Македонија 27.04.20 | 18:54

Пендаровски со Помпео телефонски разговарал за короната и за Косово

Справувањето со Ковид-19, последните случувања во регионот, со посебен осврт на прашањето на Косово, биле теми на денешниот телефонски разговор меѓу претседателот Стево...

Свет 25.01.20 | 11:10

Го прекинал интервјуто, пцуел и се дерел по новинарката затоа што го прашала за Украина

Мајк Помпео се дерел, викал, пцуел по новинарката Мери Луиз Кели по интервјуто кое го прекинал, незадоволен бидејќи му поставила прашања за Украина. За интервјуто со...

Свет 18.01.20 | 09:36

Конгресот побара од Помпео да сведочи за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на...

Свет 10.01.20 | 12:00

Кој го натера Трамп да го убие Сулејмани? Државниот секретар, Мајк Помпео или Џина Хаспел, директорката на ЦИА

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео бил иницијатор за одлуката на претседателот Доналд Трамп да одобри напад на иранскиот генерал Касим Силејмани, пренесе Си-Ен-Ен. Отстранувањето...

Македонија 02.12.19 | 08:43

Помпео: САД го депонираа протоколот за НАТО, ја чекаме Македонија како 30 членка

САД го депонираа ратификуваниот протокол за членство на Македонија во НАТО. Тоа го објави државниот секретар Мајк Помпео на неговата страница на Твитер. Со задоволство...

Македонија 24.10.19 | 08:21

Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за НАТО во Сенатот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ја...

Свет 23.10.19 | 21:28

Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за НАТО во Сенатот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ја...

Балкан 08.10.19 | 08:23

Помпео: Сакаме Грција да го предводи Балканот

САД сакаат Грција да го предводи Балканот и да „создава стабилност во целиот регион“, вели Мајк Помпео, вториот државен секретар на САД кој ја посетил земјава од 2001...

Балкан 05.10.19 | 21:09

Помпео во Атина, во Солун запалено американското знаме

Протокол со амандмани на веќе постоечкиот Договор за одбранбена соработка од 90-те години меѓу Грција и САД потпишаа шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и американскиот...

Балкан 05.10.19 | 18:34

„Помпео оди си дома!“, извикуваа илјадници демонстранти пред грчкиот парламент

Илјадници демонстранти пред грчкиот парламент извикуваа „Помпео оди си дома!”, додека центарот на Атина е затворен за сообраќај, со силно полициско присуство. Додека...

Македонија 04.10.19 | 22:09

Помпео: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, пишува на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална...

Македонија 04.10.19 | 21:23

Заев: На Помпео му кажав дека ја ослободивме заробената држава

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија, а денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја,...

Македонија 04.10.19 | 21:20

Помпео ја заврши посетата на земјава, од Охрид отпатува за Атина

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ја заврши еднодневната официјална посета на земјава и попладнево од Охрид замина за Атина. На охридскиот аеродором „Св. Апосотол...

Македонија 04.10.19 | 18:46

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица...

Македонија 04.10.19 | 15:36

Членството во НАТО главна тема: Помпео на средби со Пендаровски и Заев

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави Мајкл Р. Помпео денеска пристигна во еднодневна официјална посета на Македонија. На аеродромот во Охрид државниот...

Македонија 04.10.19 | 15:05

Димитров: Самиот тајминг на оваа посета на Помпео значи и порака кон Европа

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното  сојузништво. Осумнаесет години од посетата...