Ознака: Мајк Помпео
Македонија 24.10.19 | 08:21

Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за НАТО во Сенатот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ја...

Свет 23.10.19 | 21:28

Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за НАТО во Сенатот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ја...

Балкан 08.10.19 | 08:23

Помпео: Сакаме Грција да го предводи Балканот

САД сакаат Грција да го предводи Балканот и да „создава стабилност во целиот регион“, вели Мајк Помпео, вториот државен секретар на САД кој ја посетил земјава од 2001...

Балкан 05.10.19 | 21:09

Помпео во Атина, во Солун запалено американското знаме

Протокол со амандмани на веќе постоечкиот Договор за одбранбена соработка од 90-те години меѓу Грција и САД потпишаа шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас и американскиот...

Балкан 05.10.19 | 18:34

„Помпео оди си дома!“, извикуваа илјадници демонстранти пред грчкиот парламент

Илјадници демонстранти пред грчкиот парламент извикуваа „Помпео оди си дома!”, додека центарот на Атина е затворен за сообраќај, со силно полициско присуство. Додека...

Македонија 04.10.19 | 22:09

Помпео: Нашите односи уште повеќе ќе се засилат

Нашите односи уште повеќе ќе се засилат преку заедничките заложби за мир, безбедност и просперитет, пишува на Твитер државниот секретар на САД по денешната официјална...

Македонија 04.10.19 | 21:23

Заев: На Помпео му кажав дека ја ослободивме заробената држава

САД се докажан пријател и поддржувач на Северна Македонија, а денешната посета на државниот секретар Мајк Помпео е силен сигнал за поддршката на САД за нашата земја,...

Македонија 04.10.19 | 21:20

Помпео ја заврши посетата на земјава, од Охрид отпатува за Атина

Државниот секретар на САД Мајк Помпео ја заврши еднодневната официјална посета на земјава и попладнево од Охрид замина за Атина. На охридскиот аеродором „Св. Апосотол...

Македонија 04.10.19 | 18:46

Помпео ја посети црквата „Света Богородица Перивлепта“ во Охрид

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по денешните средби со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев во Охрид, ја посети црквата „Света Богородица...

Македонија 04.10.19 | 15:36

Членството во НАТО главна тема: Помпео на средби со Пендаровски и Заев

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави Мајкл Р. Помпео денеска пристигна во еднодневна официјална посета на Македонија. На аеродромот во Охрид државниот...

Македонија 04.10.19 | 15:05

Димитров: Самиот тајминг на оваа посета на Помпео значи и порака кон Европа

Посетата на државниот секретар Мајк Помпео е потврда на значењето што САД го придаваат на нашиот успех и најава на идното  сојузништво. Осумнаесет години од посетата...

Македонија 04.10.19 | 14:15

Службите од Владата извршија селекција: МВР одговори зошто Митовски беше прогласен за „безбедносен ризик“

Новинариот Александар Митовски и снимателот Борислав Стоилковиќ од порталот „Инфомакс“ вчера беа одбиени за акредитации за да ја проследат посетата на американскиот...

Македонија 04.10.19 | 14:09

Мајк Помпео пристигна во Охрид

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео попладнево пристигна на охридскиот аеродром „Свети Апостол Павле“, каде беше пречекан од министерот за надворешни работи,...

Македонија 04.10.19 | 13:33

ВО ЖИВО: Пристигнување на Помпео во Охрид


Балкан 04.10.19 | 13:20

Помпео во Црна Гора побара да нема напади врз новинари

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Подгорица изјави дека Црна Гора е важна за регионалната стабилност, но оти е потребно да се работи на јакнење...

Балкан 04.10.19 | 09:55

Помпео пристигна во Подгорица, оттаму доаѓа во Охрид

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Црна Гора. Тој со највисоки почести беше пречекан на аеродромот во Подгорица. Тој во Црна Гора допатува со сопругата...

Македонија 04.10.19 | 09:40

Поради посетата на Помпео: Безбедноста во Охрид крената на највисоко ниво

Поради посетата на американскиот Државен секретар Мајк Помпео во Охрид има зголемени мерки на безбедност. Безбедноста во градот крената на највисоко ниво и низ градот...

Македонија 04.10.19 | 09:23

По Пауел во 2001 година, Помпео е вториот американски државен секретар што ја посетува Македонија

Мајк Помпео е вториот државен секретар на САД што ја посетува нашата земја, по Колин Пауел во 2001 година, кога оствари средба со тогашниот претседател Борис Трајковски....

Македонија 04.10.19 | 08:00

Мајк Помпе денес на средби со македонскиот државен врв

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид каде што ќе има средби со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев. Помпео...

Македонија 03.10.19 | 18:08

„Инфомакс“ без акредитација за посетата на Помпео – за МВР се безбедносен ризик

Безбедносен ризик за американскиот државен секретар Мајк Помпео во Република Македонија претставуваат новинариот и снимателот на „Инфомакс“ Александар Митовски...