Ознака: Маја Морачанин
Македонија 05.07.22 | 12:12

Тасевски за Трајанов, Морачанин и Милевски: Каков човеколик отпад

Павле Трајановски, Морачанин и ти дечко од ЛДП што многу се правиш паметен по телевизии, до кај сте со бугарската помија што ви ја нудат за папање?, им се обраќа актерот...

Македонија 04.07.22 | 21:59

Ако не добиеме гаранции за тоа што нè загрижува, ќе гласаме против и ќе ја напуштиме Владата, рече Морачанин по средбата со Пендаровски

По завршувањето на средбата на претседателот Стево Пендаровски со лидерите на помалите партии од владината коалиција – претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, претседателот...

Македонија 04.07.22 | 15:16

Морачанин: Ако во преговорите има прашања од историјата и образованието, францускиот предлог е неприфатлив

Доколку билатералните прашања кои реферираат на историјата и образованието се дел од преговарачкиот процес, како што личи од дефинитивниот протокол кој не сме го виделе,...

Македонија 22.06.22 | 11:56

Морачанин: Францускиот предлог не е прифатливо решение, не нуди можност за почнување на преговорите со ЕУ

Францускиот предлог не е прифатливо решение, не нуди можност за почнување на преговорите со ЕУ, смета претседателката на ДОМ, Маја Морачанин. Таа во интервју за НоваТВ...

Македонија 01.02.22 | 14:14

ДОМ бара една изборна единица без праг и отворени листи со 50 проценти жени кандидати

Претседателка на зелената партија ДОМ, Маја Морачанин, по средбата во Собранието со претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, истакна дека ДОМ се залага за изборен...

Македонија 16.01.22 | 16:11

Николоски до Морачанин: Одоворете зошто ја поддржувате владата, дали сте уценети или криминализирани?

Во текот на вториот ден од собраниската седница за избор на влада, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и потпретседател на партијата Александар Николоски реплицираше на говорот...

Македонија 06.12.21 | 16:56

Да се видиме со Заев, па ќе решиме што понатаму вели Морачанин од ДОМ

Вечерва ќе разговараме со Заев па ќе донесеме одлука во партијата што ќе правиме понатаму, вели претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, за влегувањето на Алтернатива...

Македонија 16.11.21 | 14:26

Морачанин: Доколку не се преземе климатска акција веднаш, многу наскоро животот на луѓето нема да биде како досега

Клучните моменти во преземање на климатска акција за праведна транзиција кон обновливи извори на енергија, практично значи замена на фосилните горива со обновливи...

Македонија 09.11.21 | 11:34

Морачанин: Очекувам дека премиерот Заев ќе ja поднесе оставката

Премиерот Зоран Заев презеде одговорност и најави дека се повлекува, тој беше дециден дека поднесува оставка и очекувам дека тоа ќе се случи, а подоцна да се реализира...

Македонија 03.11.21 | 21:12

Морачанин: Оставката на Заев е затворена тема

Имавме конструктивна средба со премиерот Зоран Заев и тој е дециден за оставката и таа тема е затворена, вели претседателката на ДОМ, Маја Морачанин во емисијата „24...

Македонија 03.11.21 | 20:59

Морачанин: Локалните избори се рефлектираа и на национално ниво

Маја Морачанин – лидерка на ДОМ во емисијата 24 анализа истакна дека оставката на Заев е завршена работа и прашање на време е кога ќе започне формалната процедура. –...

Македонија 01.11.21 | 15:50

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за предвремени избори

Претседателката на ДОМ, Маја Морачанин заедно со лидерот на ЛДП Горан Милевски пред денешната средба во Владата изјави дека остануваат дел од парламентарното мнозинство...

Скопје 21.10.21 | 17:23

Војната меѓу Петровска и Морачанин не стивнува: Не може да се соочи со фактот дека е губитник на овие локални избори

ДОМ и ЛДП преку својот кандидат за градоначалник на Скопје освоиja 8911 гласа, додека кандидатката на активистичката коалиција Зелен хуман град освои 9954 или 1043 гласа повеќе. Две...

Македонија 04.09.21 | 10:55

ЛДП и ДОМ утре ќе го претстават нивниот кандидат за градоначалник на Скопје

Претседателите на ЛДП и ДОМ, Горан Милевски и Маја Морачанин потпишаа договор за заеднички настап на претстојните локални избори, а коалицијата на двете политички партии...

Македонија 08.08.21 | 15:16

Од ДОМ велат дека некој сака да им ја дискредитира партијата

Зелената партија ДОМ ги негира индивидуалните изливи на незадоволство и клевети искажани на денешната прес-конференција на Алтипармаковска во однос на функционирањето...

Македонија 08.08.21 | 10:47

17 општински организации на ДОМ бараат оставка од претседателката Маја Морачанин

Зелените од 17 општински организации на Демократска обнова на Македонија (ДОМ), денеска ќе побараат оставка од претсетаделката на партијата, Маја Морачанин. 17 општински...

Македонија 05.08.21 | 20:24

„Разбистри се“: Морачанин злоупотребува наши наоди за да го оправда разрешувањето на Петровска

Алијансата „Разбистри сè“ реагира на дел од коментарите на претседателката на ДОМ Маја Морачанин во врска со разрешувањето на довчерашната директорка на Државниот...

Економија 17.07.21 | 10:24

ВМРО-ДПМНЕ: Молкот на Заев значи согласност со изјавата на Морачанин дека струјата треба да поскапи

Oд ВМРО-ДПМНЕ се разочарани поради тоа што премиерот Зоран Заев, како што велат, со никаква изјава не посочил дали се согласува дека народот треба да плаќа уште поскапа...

Економија 15.07.21 | 18:04

Морачанин: Струјата не треба да биде евтина, треба да биде скапа за граѓаните помалку да трошат

Маја Морачанин, претседателката на ДОМ, коалицискиот партнер на СДСМ, од собраниската говорница порача дека струјата не треба да биде евтина, односно дека граѓаните...

Македонија 04.07.21 | 12:28

Превирања во ДОМ: Десет општински организии се против коалицијата со ЛДП и ДС

Десетина општински организации на владејачката ДОМ ја оспоруваат одлуката на Централниот одбор и на претседателката Маја Морачанин за настап во граѓанска коалиција...