Ознака: мафија
Македонија 27.05.21 | 00:13

Илиевски: Не знам која е поопасна мафија, таа што прави ќебапи од луѓе или македонското правосудство

Не знам која мафија е полоша, дали нарко-уличната која киднапира, рекетира, тепа, убива, сече глави, прави ќебапи од луѓе, дига во воздух автомобили… или судско-обвинителската...

Свет 25.05.21 | 16:25

Му дојде крајот: Во Бразил уапсен „кралот на кокаинот“ и лидер на калабриската ’Ндрангета, Роко Морабито

Лидерот на калабриската мафијашка организација ‘Ндрангета, Роко Морабито, (55) е уапсен на североистокот на Бразил, соопшти бразилската полиција. Морабито, кој е познат...

Македонија 07.05.21 | 17:08

Осудените за аферата „Мафија“ добија само 2 години казна и не беа обвинети за другите сторени дела затоа што така се договорени со вистинските нарачатели да се делат пасошите

Осудените за лажните пасоши добија само по две години и не беа осудени и за другите дела ко ги сториле затоа што така се договорени со вистинските сторители и налогодавачи...

Свет 26.04.21 | 13:24

Удар врз италијанската мафија: Уапсени околу 100 лица во Бари

Италијанските власти уапсија 99 лица под сомнеж дека се поврзани со локалната мафија во јужниот град Бари, објави АНСА. Се претпоставува дека уапсените се членови на...

Македонија 13.04.21 | 22:37

Петрушевски за аферата „пасоши“: Ќе објавиме секаков доказ што ќе ни го достават „свиркачи“

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат рече дека ако од неговата партија не ја изнесле на виделина...

Македонија 11.04.21 | 23:36

Героски: Тешко е да се отфрли одговорноста на првите луѓе на Владата и на СДСМ за случајот Мафија. Просто невозможно

Ревносно ги објавуваме сите деманти на Владата на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е професионална обврска на новинарите.   Иако, не ми е баш јасно што точно...

Македонија 10.04.21 | 17:53

Ѓурчевски: Одговорноста за аферата „Мафија“ треба да ја сноси министерот Спасовски

Невидениот скандал со над 200 пасоши што им беа дадени на меѓународни мафијашки босови, оштети над 1000 истраги спроведени од различни држави. Експертите проценуваат дека...

Македонија 09.04.21 | 20:35

Муцунски: СДСМ се четири години на власт, а се некој друг е крив за нивните скандали и афери

Пратеникот и секретар за меѓународна соработка на ВМРО-ДПМНЕ Тимчо Муцунски во тема на денот во централниот Дневник на ТВ Сител, рече дека обидите на власта да ја обвинат...

Македонија 08.04.21 | 23:19

Мицкоски: Од чудни телефонски броеви добивам пораки да престанам со аферата Мафија, но не им се плашам, ќе продолжам

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” на ТВ Алфа гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кој се осврна на моменталната...

Македонија 07.04.21 | 20:17

Нелоски до Каевски: Ја потценувате интелегенцијата на народот кога ги убедувате дека шалтер работниците се виновни за тоа што нарко босови и светски познати мафијаши извадиле пасоши

-ВМРО-ДПМНЕ и денеска имаше прес конференција во која обелоденивме дефинитивно спрега помеѓу државата и мафијата. Министерството за внатрешни работи се обиде тоа најпрво...

Црна хроника 07.04.21 | 20:08

Притвор за шестмина осомничени во случајот „Двојник“

Вечерва, судија на претходна постапка од Кривичниот суд Скопје, го прифати предлогот на скопското јавно обвинителство и им одреди мерка притвор на седуммина осомничени...

Македонија 07.04.21 | 20:05

Нелоски: СДСМ издала над 200 македонски патни исправи на нарко босови и убијци, очигледна е спрегата помеѓу власта и мафијата

Во вечерашното издание на „Само вистина” на Канал 5 телевизија Владимир Нелоски, претседател на Градскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека постои револт кај граѓаните...

Македонија 07.04.21 | 17:42

Човек на кому му е украден идентитетот во Мафија: Оштетата што ќе ја барам ќе биде многу голема, правдата ќе ја истерам до крај

КУРИР стапи во контакт со едно од лицата на кои им е злоупотребен идентитетот во аферата „Мафија“. Вели дека правдата ќе ја бара и ќе ја истера до крај, бидејќи неговите...

Македонија 07.04.21 | 16:41

Ленка: Министерот Спасовски нека прочешла кои функционери од власта се сликале со нарко-босови!

Од Движењето за социјална правда „Ленка” реагираа во однос на најновиот скандал дека македонски пасоши биле делени на нарко-босови. Од Ленка објавија дека со турскиот...

Македонија 07.04.21 | 16:25

Алијанса за аферата „Мафија“: Во Македонија полесно добива државјанство криминалец отколку лице родено во оваа земја

По аферата Мафија, како што ја нарече ВМРО-ДПМНЕ, која прва го обелодени скандалот со издавање македонски пасоши на странски криминалци, реагираа и од коалицијата АА-ААА....

Македонија 06.04.21 | 19:30

Спасовски: 215 лица успеале да се стекнат со туѓ идентитет

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва на прес – конференција информираше дека е сузбиена група која издавала македонски пасоши на странци со...

Македонија 06.04.21 | 19:16

Да не беше брифингот на ВМРО-ДПМНЕ, власта немаше да се разбуди од зимскиот сон и да спроведе акција за аферата „Мафија“

Да не беше брифингот на ВМРО-ДПМНЕ, власта немаше да се разбуди од зимскиот сон и да спроведе акција за аферата „Мафија“, ако е тоа саботажа, дај Боже секогаш да ги „саботираме“...

Македонија 06.04.21 | 16:30

Мицкоски: Живи се фатени во мафијашки скандал, ако имаме обвинителство треба да се одважи и да реагира

Живи се фатени во мафијашки скандал. Ако имаме обвинителство, сега треба да се одважи и да реагира, пишува на Фејсбук лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по скандалот...

Свет 25.12.20 | 08:38

Вакцините се течно злато на 2021 година: Интерпол предупредува на можност од масовен криминал

Генералниот директор на Интерпол, Јирген Шток, очекува дека со почетокот на мaсовната вакцинација против корона вирусот ќе дојде до драматичен пораст на бројот на кривични...

Македонија 06.07.20 | 15:13

Арсовски: СДСМ е мафијашка партија и Македонија ја направи мафијашка држава

СДСМ стана мафијашка партија, Република Македонија стана мафијашка држава, а кланот Заеви изминативе три години се на врвот на мафијата во државата. Тоа сите го знаат,...