Ознака: мафија
Свет 25.09.23 | 08:53

Почина шефот на италијанската мафија Месина Денаро

Најбараниот шеф на италијанската мафија, Матео Месина Денаро, кој беше уапсен во јануари по 30 години бегство, почина, пренесе ДПА повикувајќи се на италијанската новинска...

Македонија 24.06.23 | 11:02

Мицковски: Не може мафијата сама да се уапси, зрело е можеби за војска да интервенира

Не може мафијата сама да се уапси, чесните се на страна, правичен систем нема, институциите се празни школки, не знам ова е зрело можеби само војска да интервенира пишува...

Свет 06.05.23 | 19:57

Под „закрила“ на прославата на титулата убиен синот на водачот на мафијата во Неапол

Откако фудбалскиот клуб Наполи го обезбеди освојувањето на титулата во Серија А, прва по 33 години, деновиве целиот град Неапол е претворен во една голема забава. Но,...

Естрада 13.04.23 | 22:31

Петмина српски пејачи работат за мафијата

Пет српски пејачки работат за мафијашки кланови, а цената на луксузниот живот ја плаќаат со валканата работа што ја работат, пишува „Република.рс“. Според оперативните...

Свет 04.03.23 | 12:11

Уапсена сестрата на шефот на сицилијанската мафија „Коза Ностра“, пронајдени тајни белешки со инструкции

Сестрата на Матео Месина Денаро, последниот кум на сицилијанската мафија, е уапсена откако полицијата ја пребарала нејзината куќа и во фотелја пронашла белешки во кои...

Свет 15.06.22 | 19:04

„Принцот“ шеф на мафијата „Камора“ починал во затвор под неразјаснети околности

Козимо, синот на Паоло Ди Лауро, легендарниот бос на еден од најмоќните мафијашки кланови во Неапол, „Камора“ починал во затвор во засега неразјаснети околности. Козимо,...

Балкан 10.02.22 | 20:54

Залудно набавил блиндирано возило: Tурскиот бизнисмен бил изрешетан со 16 куршуми

Три лица се уапсени во Истанбул во врска со убиството на шефот на турската мафија Халил Фаљали. Еден од нив е Мустафа Сојлемез, шефот на криминалната организација позната...