Ознака: М-НАВ
Економија 10.09.20 | 23:09

М-НАВ АД Скопје: Безбедноста на авиосообраќајот не е доведена во опасност

М-НАВ АД Скопје најостро ги демантира и ги отфрла во целост како неточни информациите дека аеродромот во Скопје веќе две недели работел со дефектна сигнализација за...

Економија 10.09.20 | 20:54

Светлосната сигнализација на аеродромoт во Cкопjе двe нeдeли е во дефeкт

Повеќе од 15 дена не функционира дел од светлостната сигнализација на аеродромот во Скопје. Се работи за дефект на „ПАПИ“ светлата за слетување кои се дефектни изминативе...

Македонија 26.09.19 | 19:05

На „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле

Коментирајќи ги последните случаи на политички прогон на новинари и медиуми кои се осмелиле да откријат криминал на власта за кои ораните не биле баш заинтересирани,...

Македонија 26.09.19 | 11:51

Полициски упад во редакцијата на „Нетпрес“

Тројца инспектори од одделот за економски криминал при МВР утринава дојдоа во редакцијата на „Нетпрес“ по наредба, како што рекоа, на јавен обвинител, пренесува порталот....

Македонија 19.08.19 | 19:08

Снаа за брат на Рускоска од пред некој месец е вработена во М-НАВ, со плата од околу 2000 евра

Универзитетскиот професор Самоил Малчески на социјалните мрежи објави статус во кој вели дека снаа за брат на обвинителката Вилма Русковска, од пред некој месец е вработена...

Македонија 06.07.19 | 16:18

Турскиот авион кружел над аеродромот, па се вратил во Истанбул

М-НАВ АД Скопје денеска реагираше на, како што се наведува, сензационалистичкото пишување на некои портали кои известија дека авион на „Туркиш ерлајнс“ вчера имал...

Македонија 06.07.19 | 11:37

М-НАВ: Безбедноста на воздушната пловидба е на највисоко ниво

Безбедноста на воздушната пловидба во однос на активностите кои М-НАВ ги врши е на највисоко ниво. М-НАВ АД Скопје ги следи пропишаните процедури во врска со сите настани...

Македонија 05.07.19 | 15:44

Антикорупска ќе ја прегледува документацијата, Рашковски доби предмет

Државната комисија за спречување корупција има отворено предмет по допрен глас од медиуми за случувањата во М-НАВ, сопштија на денешниот брифинг со новинарите. Антикорупциска...

Македонија 04.07.19 | 14:08

Заев: Да се зборува за провизии на состанок со осум лица е далеку од нормална свест

Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека генералниот секретар на Владата Драги Рашковски во врска со случајот М-НАВ постапил согласно своите надлежности и по налог...

Македонија 04.07.19 | 13:45

Рашковски влегува како случај во Антикорупциска

Антикорупциската комисија по допрен глас ќе отвори постапка за предмет за генералниот секретар Драги Рашковски и неговата евентуална вмешаност во изборот на фирма...

Македонија 03.07.19 | 22:11

Кој лаже М-НАВ, АЦВ или Владата: Инцидент на небото на 8 мај, сепак, имало

Агенцијата за цивилно воздухопловство потврди дека кај М-НАВ пријавила безбедносен инцидент што се случил на осми мај годинава, објави ТВ 24. За малку избегнат судир...

Македонија 03.07.19 | 07:41

Што е погадно: Што Заев толерира расист, Пендаровски е пасивен за говор на омраза или што ЕУ молчи?

Поранешниот дипломат и политички аналитичар Арсим Зеколи го коментира случајот Рашковски. Зеколи се прашува што е посрамно во оваа афера – што Заев толерира расист,...

Економија 02.07.19 | 22:38

М-НАВ демантира дека имало било каква можност за судир на два авиона

Од дозволената сепарација од осум километри хоризонтално, двата авиона споменувани вечерва на телевизија Сител и во неколку портали, се доближиле на шест километри...

Македонија 02.07.19 | 19:40

Салиу го прашува Рашковски што значи „Leonardo we will win the  tender“

Драги Рашковски беше немоќен да одговори пред прашањата на новинарот Фуркан Салиу поврзани со неговите зборови од скандалозната снимка за 7 милионскиот тендер на М-НАВ. Имено...

Македонија 02.07.19 | 08:35

„Тендер за „Леонардо“: Цигани како нас“- Италијанците читаат за Рашковски

Весникот одлучил текстот за коруптивен скандал да го илустрира со фотографија од Зоран Заев, но не со опис како премиер туку како економист Италијанскиот печат утрово...

Македонија 01.07.19 | 23:55

За малку избегнат судир на македонското небо – поради грешка на властите

Два авиони за малку ќе се судреле на македонското небо, на осми мај, поради негрижа на македонската контрола за летање, која не успеала да ги координира авионите, па снаодливоста...

Македонија 01.07.19 | 21:33

Тасева: Рашковски да објасни зошто воопшто разговарал за тендерот

Претседателката на „Транспаренси Интернешнал“, Слаѓана Тасева вели дека носителите на јавни функции треба да бидат настрана од постапките за јавни набавки и всушност...

Македонија 01.07.19 | 17:13

Радарите во М-НАВ престанале да работат – инцидентот за кој Владата расправала зад затворени врати

Владата била запознаена со состојбата во М- НАВ и на последната седница дискутирала за инцидент поврзан со функционирањето на институцијата но информацијата е класифицирана...

Македонија 29.06.19 | 17:14

Објавените аудиозаписи ќе докажат дека претставникот на М-НАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ-систем

Владата преку писмено соопштение информираше дека објавените аудио записи ќе докажат дека претставникот на МНАВ долг период не ја реализирал набавката на АТМ систем...

Економија 29.06.19 | 12:15

М-НАВ контра тврдењето на Рашковски дека договорот е од 2016 година, еве кога бил потпишан

М-НАВ контра тврдењето на Драги Рашковски, генералниот секретар на Владата на Македонија кој тврди дека договорот за кој пишуваа медиумите е потпишан во 2016 година. Вчера...