Ознака: лустрација
Македонија 16.01.20 | 14:39

Политички затвореник од комунизмот тврди: Ако некој треба да биде лустриран, тоа се луѓето од СДСМ

Политичкиот затвореник од времето на комунизмот Шпетим Положани смета дека тврдењата и оправдувањата на СДСМ за поништување на лустрацијата не се логични и не држат,...

Македонија 15.01.20 | 21:46

Аџиев: Поништувањето на лустрацијата е преседан кој ќе го наруши правниот систем заради малкумина засегнати

Поранешниот претседател на Комисија за лустрација Томе Аџиев и поранешниот член на Комисијата Чедомир Дамјановски вечерва во гостувањето во телевизија Алфа во „Што...

Македонија 15.01.20 | 21:39

Груевски: За пратеникот – бизнисмен за “Рекет” и за лустрацијата

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот фејсбук профил посвети статус како што пишува тој за пратеникот – бизнисмен, за „Рекет” и за лустрацијата. Груевски...

Колумни 14.01.20 | 12:20

„Жртва“ на својата жртва

Никола Србов Сознанието дека нема да помине укинувањето на Законот за лустрација кое го предлага владината СДСМ ми влева надеж дека сепак ќе победи нормалноста над...

Македонија 13.01.20 | 14:11

Кирацовски: И ДУИ не сака поништување на лустрацијата

Претседателот на Комисијата за политички систем, Александар Кирацовски изјави дека ДУИ и Демократската партија на Турците се приклучиле на ВМРО-ДПМНЕ во, како што рече,...

Македонија 13.01.20 | 12:32

Комисиската расправа за законот за поништување на лустрацијата повторно одложена

Почетокот на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците на која пратениците треба да расправаат за потребата за носење на законот за поништување...

Македонија 13.01.20 | 11:42

Илиоски: Децата на кодошите си ги амнестираат своите предци

Партијата на аболицираниот Зоран Заев сега прави аболиција на кодошите, потенцираше денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски во врска со предложениот  Законот...

Македонија 13.01.20 | 11:36

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараат Законот за поништување на лустрацијата да го образложи министерката Дескоска

Претседателот на собраниската Комисија за политички систем Александар Кирацовски го одложи почетокот на седницата на која на дневен ред е Законот за поништување на...

Македонија 13.01.20 | 08:36

Законот за поништување на лустрацијата на Комисија за политички систем

Законот за поништување на лустрацијата денеска ќе биде разгледан од членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците. Владата на крајот...

Колумни 11.01.20 | 11:17

Еднаш кодош, секогаш кодош, еднаш р’ѓа, секогаш р’ѓа

Предраг Димитровски Имаат ли и што е заедничко меѓу поранешниот лидер на сега владејачкиот СДСМ, премиер и претседател на Република Македонија, Бранко Црвенковски,...

Македонија 10.01.20 | 14:15

Бошко Буха стил – Кодоши и џелати со отпремнина

„…Системот на контрола на кој почивало нашето општество бил базиран на еден претпоставен субјект – носител на претпоставена „вистина“, а тоа е кодошот лично. Кодошот...

Македонија 30.12.19 | 21:09

Пендаровски: Лустрацијата требаше да биде укината уште во првите сто дена на оваа влада

Една од првите работи требаше да биде укинување на тој налудничав Закон кој го донесе Никола Груевски, вели претседателот Стево Пендаровски за Законот за лустрација...

Македонија 28.12.19 | 10:20

Неподносливиот срам на македонскиот Лорка

“Еднаш човек се раѓа, еднаш и умира, но мене ме принудија тоа да го сторам предвреме”. Ова е само една реченица од краткото писмо на писателот Јован Котески адресирано...

Македонија 27.12.19 | 21:48

Мицкоски: Децата и внуците на комунистичките кодоши ќе ги амнестираат кодошите

Коментирајќи ја со личен пример, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ја осуди постапката за поништување на лустрацијата од страна на Владата на Зоран Заев. Нашиот став е јасен...

Македонија 25.12.19 | 12:17

Да ги брани кодошите 30 години по падот на комунизмот може само СДСМ – најдостоен продолжувач на најтемните страни на Сојузот на комунистите и колишевизмот

Владината одлука да се поништи лустрацијата и да се обесштетат лустрираните за потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски е доказ дека СДСМ само го продолжува...

Македонија 25.12.19 | 11:51

Аџиев: Втората и третата генерација на кодошите сега се вработени во институции, па и во погорните ешалони

Бандитизам и дилетантизам. Ова е првичната реакција на претседателот на Комисијата за верификација на фактите, Томе Аџиев на поднесеното законско решение со кое одлуките...

Македонија 25.12.19 | 11:36

Другари и другарки, среќна Нова ‘49: Кодошете, уништувајте човечки судбини, јадете живи луѓе – тука е Зоки, а државата ви чува грб

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев реагираа на вчерашната одлука на Владата да го усвои предлог-законот на Министерството за правда со кои одлуките на...

Македонија 25.12.19 | 08:19

Тајната служба му дишела во врат на Ѓорѓи Колозов

Еден од најпознатите македонски актери Ѓорги Колозов бил еден од илјадниците македонски граѓани кои биле на мета на поранешната тајна служба. Документите од досиејата...

Македонија 24.12.19 | 19:48

Ристо Шишков, кодошен – жртва на „Драматургот“ Владимир Милчин

Поради кодошите на УДБА преживеавме лични и семејни трауми. Никогаш не можев да воспоствам квалитетен однос со мојот татко, ќе рече синот на доајенот на македонското...

Македонија 24.12.19 | 18:50

Владата ќе им прости на кодошите

Владата на денешната седница го усвои предложеното законско решение на Министерството за правда со кое одлуките од лустрацијата и правните последици ќе станат ништовни....