Ознака: лозари
Економија 19.09.21 | 18:04

Чулев од Кавадарци: Жално е што маката и трудот на лозарите воопшто не се вреднува

Поранешниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев испрати поздрав од Кавадарци, каде викендов го поминал работно на гроздобер. Вели, градот ми буди убави спомени...

Економија 13.09.21 | 21:26

Ова е вистината: Лозари ја доставија преписката со министерот Хоџа

Апсолутна невистина е дека помеѓу лозарите имало провокатори, водени од партиски мотиви, а уште пак помалку дека дури и градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев е...

Економија 12.09.21 | 12:30

Да нема манипулации при откупот, порачаа лозари откако некои од нив во знак на револт го истурија грозјето пред откупен пункт

Да нема манипулации со шеќерните единици кои се бараат при откупот на грозјето, јавно побара денеска Дане Јошев, претседател на регионалното ЗдружениеТиквешки лозароовоштари. Оваа...

Економија 11.09.21 | 21:12

Трипуновски: Каде се сега Заев и Николовски? Им ветуваа живот, а донесоа беда, глад и сиромаштија

Цветан Трипуновски на својот фејсбук профил ги повика Заев и Николовски да им помогнат на лозарите. Каде се сега Заев и Николовски Им ветуваа живот, а донесоа беда, глад...

Економија 19.08.21 | 08:37

Сушата го уништи родот во лозјата, лозарите молат за помош од Министерството и локалната власт

Oд регионалното Здружение „Напредни лозари“ реагираат дека сушата го уништила родот во лозјата. Тие бараат од надлежните во локалната самоуправа и во Министерството...

Фудбал 30.05.21 | 23:14

Лозари го „запалија“ Кавадарци, досега невидено пиротехничко шоу во Македонија

Кавадарчани неодамна го добија најубавиот подарок за својот јубилеен роденден од Тиквеш, кој се врати по 17 години во Првата лига. Навивачката група на Тиквеш, популарните...

Економија 14.02.21 | 15:28

Хоџа: Очекуваме годинава да биде добра и бериќетна за лозарите

Министерот за земјоделство  Арјанит  Хоџа денеска учествуваше во закројување на лозје во неготинско, во чест на денешниот празник ,,Свети Трифун”, кој се смета за заштитник...

Економија 06.12.20 | 15:03

Лозарите ќе ја добијат помошта од државата до крајот на годинава

Собранието го изгласа Законот со кој се овозможува дополнителна поддршка за лозарите кои го предале своето грозје кај регистрирани винарски визби, како и на винарски...

Црна хроника 29.11.20 | 14:49

Двве лица заработија кривична пријава за тепачката во Штип- 17 се идентификувани

Две лица заработија кривична пријава за вчерашниот инцидент меѓу навивачките групи ЊФаланга“ и „Лозари“. Според МВР тие го нападнале полицискиот службеник кој заработи...

Фудбал 28.11.20 | 18:53

ФФМ ја осуди тепачката пред стадионот во Штип – НЕ за насилство на стадионите и фудбалските терени

Брегалница и Тиквеш ги поделија бодовите на теренот и одиграа реми од 1:1, но од друга страна, навивачките групи на двата клуба си поделија боксови и удари со тврди предмети...

Фудбал 28.11.20 | 18:42

Полицаец повреден во судирот на навивачките групи во Штип

Во судирот на навивачките групи „Фаланга“ и „Лозари“ во Штип пред почетокот на второлигашкото фудбалско дерби помеѓу Брегалница и Тиквеш, е повреден полицаец. Како...

Фудбал 28.11.20 | 16:42

„Војна“ низ улиците на Штип – повредени лица по тепачка на навивачи

Навивачките групи на „Фаланга“ и „Лозари“ денеска физички се пресметаа по улиците на Штип. По беспрекорниот фудбалски натпревар на теренот во дербито на 14. коло од...

Македонија 06.10.20 | 10:00

Николоски меѓу лозарите: На власта на Заев помило им е да трошат на чоколади и ф’стаци, отколку за гарантиран откуп

Заедно со пратениците од четвртата изборна единица, како и со претседателот на Комисијата за земјоделие во Собранието, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Александар...

Економија 05.10.20 | 19:26

Николски на средба со лозарите: Собраниското мнозинство на СДСМ ги одби сите предлози за помош на лозарите

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, се сретна со лозарите од неготинско и ги инфомрира за јавната расправа во Собранието во која мнозинството предводено...

Економија 04.10.20 | 18:05

Николоски: Лозарите никогаш не биле вака понижени со вака ниски цени

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски  обвинува декапродолжува сагата на македонските лозари. Продолжува откупот со катастрофални цени од денар и половина...

Економија 28.09.20 | 15:43

Лозарите стравуваат дека родот ќе им остане на нивите

На неколку дена до крајот на бербата, лозарите од Тиквешијата се во паника, стравуваат дека грозјето ќе им остане на нивата, бидејќи како што велат откупот почнал многу...

Економија 26.09.20 | 19:55

„Нема иднина, ќе ги ископачиме лозјата“: Лозарите се жалат на екстремно ниските откупни цени

Тиквешките лозари принудени се, својата целогодишна мака и трудот да ги продаваат за два-три денари по килограм грозје. Се жалаат дека ситуацијата е повеќе од катастрофална. Еве...

Економија 25.09.20 | 19:15

Полицијата не ги пушта лозарите да протестираат

Во Кавадарци, кај откупниот пункт „Лазово мовче“ во моментов е тензично, бидејќи лозарите сакаат да организираат мирен протест, а полицијата ги спречува во намерата,...

Економија 18.09.20 | 14:47

Јованчев: Лозарите се изманипулирани и излажани, милиони килограми грозје скапуваат по нивите

Иако владата предводена од Зоран Заев ветуваше дека целото грозје од Тиквешијата ќе биде откупено најмалку по ланските цени, такво нешто нема со што лозарите се целосно...

Економија 18.09.20 | 10:42

„Напредни лозари”: Да се обесштетат сите лозари кои нема да успеат да го предадат грозјето на откупувачите

Здружението „Напредни лозари” бара итно донесување на закон за лозарство и грозје, со цел лозарите да се заштитат од, како што велат, грабежот што врз нив го вршат одредени...