Ознака: лозари
Економија 28.09.20 | 15:43

Лозарите стравуваат дека родот ќе им остане на нивите

На неколку дена до крајот на бербата, лозарите од Тиквешијата се во паника, стравуваат дека грозјето ќе им остане на нивата, бидејќи како што велат откупот почнал многу...

Економија 26.09.20 | 19:55

„Нема иднина, ќе ги ископачиме лозјата“: Лозарите се жалат на екстремно ниските откупни цени

Тиквешките лозари принудени се, својата целогодишна мака и трудот да ги продаваат за два-три денари по килограм грозје. Се жалаат дека ситуацијата е повеќе од катастрофална. Еве...

Економија 25.09.20 | 19:15

Полицијата не ги пушта лозарите да протестираат

Во Кавадарци, кај откупниот пункт „Лазово мовче“ во моментов е тензично, бидејќи лозарите сакаат да организираат мирен протест, а полицијата ги спречува во намерата,...

Економија 18.09.20 | 14:47

Јованчев: Лозарите се изманипулирани и излажани, милиони килограми грозје скапуваат по нивите

Иако владата предводена од Зоран Заев ветуваше дека целото грозје од Тиквешијата ќе биде откупено најмалку по ланските цени, такво нешто нема со што лозарите се целосно...

Економија 18.09.20 | 10:42

„Напредни лозари”: Да се обесштетат сите лозари кои нема да успеат да го предадат грозјето на откупувачите

Здружението „Напредни лозари” бара итно донесување на закон за лозарство и грозје, со цел лозарите да се заштитат од, како што велат, грабежот што врз нив го вршат одредени...

Економија 08.09.20 | 16:24

Заев бара винариите да останат на договорените откупни цени на грозјето

Винариите да останат на договорените откупни цени од 11 денари за „вранец“ и 9 денари за „смедеревка“, а државата ќе интервенира со ветените четири денари поддршка...

Економија 08.09.20 | 10:09

Лозарите на мака – винариите незаинтересирани, напразно ветувањето на Заев „око да не ви трепне за грозјето“

За лозарите цените за откуп на грозјето кои досега ги објавија одделни винарии се срамни, понижувачки, омаловажувачки. Oд друга страна факт е дека годинава на винарските...

Економија 07.09.20 | 15:55

Лозарите најавија блокади и протести поради ниските откупни цени

Лозарите од Тиквешко како најголем лозарски регион во државата, денеска побараа решавање на проблемите околу ниските откупни цени за килограм грозје. Претседателот...

Економија 06.09.20 | 12:59

Ниските откупни цени ги разгневија лозарите, власта топката ја префрла на винариите, биле непатриоти

Годинава, трудот на лозарите е целосно обезвреднет. Наближува откупот на грозјето, а винариите најавуваат пониски цени за превземање на грозјето, додека вината се многу...

Економија 05.09.20 | 14:33

Излегуваат на улица: На лозарите трудот не им е платен, а власта ги игнорира

Маката на македонските земјоделци никако да престане. На само неколку дена пред почетокот на бербата на грозјето, лозарите не знаат што ќе ги снајде. Нивна проценка...

Македонија 02.09.20 | 17:54

Лозарите се заканија: Грозјето ќе го истуриме пред куќата на Заев

Лозарите проценуваат дека годинава родот ќе тежи околу 90 милиони килограми. Бараат помош од владата да се утврди откупната цена, во спротивно најавуваат протести и...

Економија 20.08.20 | 14:45

Лозарите бараат помош од амбасадите за пласман на грозјето

Регионалното здружение „Напредни лозари“ од Кавадарци испрати дописи до амбасадите во земјава за поддршка на извоз на македонско грозје. Како што вели за МИА претседателот...

Економија 03.07.20 | 18:28

Заев на средба со лозарите во Неготино: Ќе продолжат инвестициите за нови приходи

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на средба со лозарите во Неготино истакна дека во изминатите три години покажале што значи вистинска грижа за земјоделците и земјоделството,...

Економија 25.06.20 | 09:07

Винариите да не манипулираат со откупните цени и со плаќањето, апелираат лозарите

Винариите да не манипулираат со откупни цени и плаќање за грозјето од годинашнава реколта, апелираат од „Напредни лозари”. На состанок на Управниот одбор што се одржа...

Економија 24.06.20 | 12:37

Лозарите бараат најмалку 11 денари за килограм „смедеревка” и 13 денари за „вранец”

Минимум 11 денари за килограм „смедеревка” и 13 за „вранец”, плус дополнителни субвенции од државата, бара регионалното Здружение „Напредни лозари” од Кавадарци кое...

Економија 24.10.19 | 14:09

Лозарите повикаа на протест пред Влада во сабота

Претставници на новоформираното регионално Здржение на лозароовоштари денеска ги повторија барањата за подобри услови во лозароовоштарството. Повисоки цени, сигурност...

Економија 21.09.19 | 19:34

Ја почитуваме секоја капка пот на нивите во Македонија, ќе почнеме со решавање на проблемите првите 100 дена влада

По средбите со лозарите од Кавадарци и Росоман, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ заедно со дел од членовите на партијата денеска ги посети и лозарите од Неготино. Мицоски...

Економија 19.09.19 | 19:38

МВР го снима протестот на лозарите

Лозарите денеска излегоа на протест и го блокираа патот кај Росоман. Тие таму се затекнаа со министерот за земјоделство Трајан Димовски, а разочараните земјоделци не...

Економија 10.09.19 | 18:24

Лозарите од Неготино утре на протест: „Време е да ни се слушне гласот, време е да почнат да не почитуваат“

Регионалното здружение „Тиквешки лозаро овоштари“ денеска повикаа на сенароден протест против овогодинешната цена на грозјето. Имено тие информираат дека протестот...

Економија 07.09.19 | 16:01

Мицкоски: Чујте ја вистината за лозарите!

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил сподели видео со кое објаснува како Заев и власта блескаат. Еве како Заев и власта блеска, со...