Ознака: Лос Анџелес
Свет 14.09.20 | 10:34

Двајца полицајци застрелани во Лос Анџелес додека седеле во полициско возило

Двајца полицајци од Лос Анџелес закрепнуваат во болница откако беа застрелани во заседа, соопшти полицијата. Снимка од инцидентот покажува еден човек како се приближува...

Свет 30.04.20 | 13:12

Лос Анџелес бесплатно ќе ги тестира своите жители за ковид-19

Властите на Лос Анџелес, Калифорнија, почнуваат со бесплатно тестирање на сите жители на градот за новиот коронавирус, без разлика дали имаат симптоми на зараза или...

Свет 16.03.20 | 08:58

Во Њујорк и Лос Анџелес се затвораат рестораните и кафулињата

Градоначалниците на двата најголеми градови во САД, Њујорк и Лос Анџелес синоќа објавија дека наредиле затворање на градските ресторани, театри, барови и филмски куќи...

Култура 09.02.20 | 22:25

„Медените“ се подготовени за црвениот килим во Лос Анџелес

Екипата на „Медена земја“ е подготвена за црвениот килим. Според најавите македонската дизјанерка Тања Кокев е креаторка на смокинзите на кинематограферите Самир...

Свет 22.11.19 | 09:15

Над Лос Анџелес се запали авион со 347 патници

Авион на филипинска компанија кој летал над Лос Анџелес, а требало да лета за Манила, принудно морал да слета поради проблеми со моторот. Никој од патниците не е повреден,...

Свет 14.11.19 | 19:53

Тинејџер со пукање влета во средно училиште во Лос Анџелес, најмалку еден мртов ученик

Едно лице загина, а повеќемина се повредени, од кои двајца во критична здравствена состојба, по денешниот напад во средно училиште во Санта Кларита, Калифорнија. There...

Филм 31.10.19 | 14:34

Анимираната приказна „Пајни: Oсамената елка“ на која работеше македонското студио „В Хаус анимејшн“ премиерно во Лос Анџелес

Анимираната приказна „Пајни: осамената елка“ на која работеше македонската компанија „В Хаус Анимејш“ по сценарио и режија на познатиот холивудски тандем Тимоти...

Калеидоскоп 17.10.19 | 13:39

Оскаровката префрлена во болница после сообраќајна несреќа, aвтомобилот завршил на кровот!

Американската актерка Хелен Хант (56) била пренесена во болница по сообраќајна несреќа во Лос Ангелес, во која нејзиниот автомобил се превртел од силината на ударот....

Свет 11.10.19 | 22:19

Поради пожари во Лос Анџелес евакуирани 100. 000 луѓе

Околу 100.000 луѓе се евакуирани од своите домови во Лос Анџелес поради пожарите кои избувнаа во долината Сан Фернандо, соопштија властите. Огнот, носен од силниот ветер...

Свет 02.09.19 | 16:41

Гори брод со 34 патници во близина на Лос Анџелес – има и жртви

Американската крајбрежна стража испратила неколку бродови за да им помогне на повеќе од 30 лица кои се во неволја во близина на брегот на Јужна Калифорнија.Според објавата...

Свет 26.07.19 | 10:38

Маж уби четири лица во Лос Анџелес

Еден 26-годишен маж од Лос Анџелес го убил својот татко, брат и уште две лица и бил уапсен после 12 часа потера. Портпарол на локалната полиција го идентификува осомничениот...

Свет 06.03.19 | 23:36

Полетале за Холивуд, слетале на Сибир

Пред два дена на 4 март, 188 патници качени на лет од Пекинг до Лос Анџелес, на компанијата „Еир Чајна“, завршија во Сибир. Боингот 777 заврши на аеродромот во Анадир на...

Свет 05.01.19 | 11:53

Пукање во куглана во Лос Анџелес – повеќе жртви

Полицијата во Калифорнија соопштува дека во пукање во една куглана во околината на Лос Анџелес има неколку жртви. Полицијата во Торанс пак, град кој се наоѓа на брегот,...