Ознака: локдаун
Свет 03.12.21 | 22:38

Германија најави целосен карантин и задолжителна вакцинација

Германија најави дека ќе прогласи заклучување на невакцинираните граѓани. Според канцеларката Ангела Меркел, тоа ќе значи забранет пристап до многу јавни места, вклучувајќи...

Свет 30.11.21 | 11:17

Границите на Австралија ќе бидат затворени до 15 декември

Австралиската Влада соопшти дека поради појавата на новиот сој на коронавирусот Омикрон ја пролонгира одлуката за повторно отворање на своите граници. Границите требаше...

Економија 29.11.21 | 16:33

Македонската економија нема да издржи уште еден локдаун, сметаат стопанствениците

Ова, според извршниот директор Антони Пешев, е најмалку што може да го направи Владата во услови кога вакцинацијата е незадолжителна а се заканува нов КОВИД бран. Предупреди...

Балкан 25.11.21 | 14:56

Владата на Грција не планира целосен карантин

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому категорично ја отфрли можноста за воведување нов целосен карантин во Грција, објаснувајќи дека се насочени кон напорите...

Македонија 20.11.21 | 19:25

Филипче пpeдупредува: He сакаме целосно затвopaње

Првиот човек на здравство, Венко Филипче во интервју за Телма говореше за состојбата со корона вирусот во Македонија, која никако да се смири. Тој истакна дека за дополнителни...

Свет 19.11.21 | 18:41

Словачка воведува „локдаун“ за невакцинирани

Премиерот Едуард Хегер најави еден вид карантин за невакцинираните. Тоа е заклучување за невакцинираните, рече Хегер на прес-конференцијата. Според новите правила,...

Свет 19.11.21 | 11:42

Австрија воведува национален локдаун – кризата со Ковид-19 се продлабочува

Канцеларот на Австрија, Александар Шаленберг денеска објави дека Австрија ќе воведе национално заклучување на земјата в понеделник. Оваа одлука, како што вели, е поради...

Свет 05.11.21 | 18:49

Пеколен четврти бран во Германија, нема да се воведе локдаун

Германија го забележа својот втор последователен дневен рекорд на нови случаи на коронавирус, додека инфекциите се зголемуваат низ Европа, а нејзиниот центар за контрола...

Балкан 05.11.21 | 12:50

Епидемиолошката состојба во Словенија и понатаму се влошува, можно е затворање

Епидемиолошката состојба во Словенија и понатаму се влошува, а Владата на Јанез Јанша во текот на денот на посебна седница ќе одлучува за потребните мерки. Според словенечките...

Балкан 04.11.21 | 10:31

Мицотакис: Вакцини има, нема да се воведува локдаун

Карантинот беше одговор на пандемијата пред вакцината, рече грчкиот премиер Кријакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата „Мега“ и целосно ја отфрли можноста...

Балкан 03.11.21 | 09:01

Словенија воведува 10-дневен локдаун?

Словенечките епидемиолози и предложиле на Владата итно да реагира на зголемениот број зарази и хоспитализации, а меѓу предлозите е и воведување „целосен локдаун“...

Балкан 02.11.21 | 22:26

Словенија пред локдаун: 43 отсто од тестовите се позитивни!

Во Словенија 11 лица починаа од последиците на Ковид-19 во последните 24 часа, а 1.136 или 43 отсто од сите тестирани се новозаразени, објави Националниот институт за јавно...

Балкан 30.10.21 | 09:26

Да работи само она што е неопходно за живење: Кон бара 10 дена целосно затворање на Србија

Епидемиологот Предраг Кон од Кризниот штаб на Србија смета дека значително подобрување на епидемиолошката ситуација во Србија не може да се очекува сè додека не се...

Балкан 23.10.21 | 16:35

За 10-15 дена ќе има локдаун во Бугарија?

Бугарскиот министер за здравство Стојчо Кацаров прогнозира дека најлошото сценарио е да се исцрпат капацитетите на болниците во земјата и тие да не можат да ги прифатат...

Свет 22.10.21 | 10:11

Мелбурн слави, излезе од најдолгиот локдаун кој траеше 262 дена

Жителите на австралискиот град Мелбурн се собраа во градските пабови, ресторани и фризерски салони во раните утрински часови, откако најдолгиот „заклучен“ град во...

Свет 21.10.21 | 08:49

Мелбурн подготвен да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот поради Ковид-19

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат денеска од најдолгото затворање поради ковид-19 во светот, иако бројот на нови случаи сѐ уште е близу до рекордно ниво. Од...

Македонија 17.09.21 | 09:38

Трајановски: Ќе треба нов локдаун на крајот на октомври, но видовме дека се во состојба да толерираат десетици мртви на ден

Речиси сите индикатори се согласуваат дека дојдовме до минимумот на бранот, вели проф. Дејан Трајковски. На дијаграмот гледаме параболична (квадратична) регресија...

Свет 07.09.21 | 22:11

Австрија воведува локдаун само за невакцинираните

Австрија ќе воведе „локдаун“ само за невакцинирате против Ковид-19. Австрискиот канцелар, Себастијан Курц го објави фокусот на новите мерки кои ќе важат оваа есен и...

Свет 17.08.21 | 10:33

Прв случај на коронавирус на Нов Зеланд по шест месеци, се најави ново затворање на земјата

Нов Зеланд го пријави својот прв случај на Covid-19 во заедница во речиси половина година, соопштија здравствените властио во вторникот, а премиерката Џакинда Ардерн поради...

Свет 04.08.21 | 15:47

Израел ги заострува мерките, ама не воведува локдаун

Израелскиот премиер Нафтали Бенет денеска оцени дека вакцинацијата и повторно воведување на ограничувања може да ја спасат земјата од ново „затворање“, иако коронавирусот...