Ознака: љупчо златев
Македонија 31.03.21 | 18:10

Извештај на Стејт Департментот: Владата на Заев ги прогонува новинарите Митовски и Златев

Извештајот на Стејт Департментот за состојбата со човековите права во Македонија за 2020 година наведува дека Владата на Зоран Заев гонела новинари затоа што објавиле...

Македонија 31.07.20 | 15:25

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да го преиспита случајот со Златев

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) денеска преку соопштение изразуваат загриженост во врска...

Македонија 30.07.20 | 20:39

Апасиев: Од Златев ќе направите „македонски Асанж“, и да го осудите силеџиски, ќе изгубите во Стразбур!

Откако јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против Љупчо Златев за продолжено кривично дело – Оддавање службена тајна,...

Македонија 30.07.20 | 18:54

Чадиковски од ЗНМ за обвинението против Златев: Треба да се направи анализа, јавниот интерес е посилен од законот

Не се познати сите детали за случајот со обвинителниот предлог за Љупчо Златев, но јавниот интерес може да биде посилен од законот, порачува претседателот на Здружението...

Твитови 24.07.20 | 14:36

Героски: Нападите врз новинарите се осудуваат селективно, Златев не е новинар?

Новинарот Бранко Героски смета дека има двојни стандарди кога станува збор за осуда на нападите врз новинари во Македонија. И нападите врз новинарите се осудуваат селективно....

Македонија 24.07.20 | 14:22

ЗНМ ги осуди нападите врз Мирослава Бурнс и Љупчо Златев

Здружението на новинарите на Македонија ги осуди заканите кон новинарите Мирослава Бурнс од „Слободен печат“ и Љупчо Златев од „Лидер“. Бурнс во текот на вчерашниот...

Црна хроника 24.07.20 | 11:35

Златев го препознал својот напаѓач, вели истите лица крвнички претепале и скопски угостител

Новинарот Љупчо Златев потврди дека вчера после полноќ бил нападнат во ресторанот „Трибека“ во Скопје, каде честопати излегувал заедно со пријатели на свирка. Кога...

Црна хроника 24.07.20 | 09:36

Нападнат новинарот Љупчо Златев

Утрово во раните утрински часови во еден скопски ресторан во близина на гимназијата „Орце Николов“ бил нападнат новинарот Љупчо Златев. На физичкиот напад му претходела...

Македонија 11.06.20 | 09:08

Љупчо Златев за пишувањата на Ванчо Ордановски: Од болен човек не можам да бидам огорчен, можам само да се молам за негово спасение

Новинарот Љупчо Златев со статус на Фејсбук реагира на твитот на Ванчо Ордановски во кој тој навреди неколкумина македонски новинари, а потоа го избршиша твитот. Братот...

Македонија 22.02.20 | 10:13

Златев: СДСМ прави се за да ги скрие владините скандали од јавноста

Ова нема некој голем јавен интерес, тука нема никакви државни пари вмешано. Тука има една изјава провизорна на една политичка партија, од ена личност за која што јас...

Македонија 21.01.20 | 19:49

Сопругот на Мерсиха Смаиловиќ му се закани на новинарот Љупчо Златев со тужба

Сопругот на Мерсиха Смајловиќ, функционерката на СДСМ која на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ѝ порача да си стави Давидова ѕвезда, е екстрадиран...

Македонија 28.10.19 | 15:06

Љубомир Јовески е во љубовна врска со власта

УСБ-то на кое ја добив снимката на која се слуша како градоначалникот на Шутка, Курто Дудуш, киднапира и тепа човек, им кажав дека може да го најдат на дното на Вардар,...

Македонија 28.10.19 | 14:51

Златев: Очигледно е дека во оваа држава некој има право да тепа и да киднапира, а некој нема право да објавува за тоа

Љубомир Јовески функционира како маша на власта, ги гони само новинарите кои се критички настроени кон власта, рече денеска новинарот Љупчо Златев кој денеска по налог...

Македонија 01.10.19 | 22:53

Отворено писмо од Златев до спонзорите на Саше Политико

Новинарот Љупчо Златев одговара на провокациите на Саше Политико, кој на својот портал се подбива со приватниот живот на Златев. Од авторот на овој текст не очекувам...

Македонија 26.09.19 | 19:05

На „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле

Коментирајќи ги последните случаи на политички прогон на новинари и медиуми кои се осмелиле да откријат криминал на власта за кои ораните не биле баш заинтересирани,...

Македонија 24.07.19 | 15:22

ЗНМ: Практиката на МВР во случајот со новинарот Златев може да се толкува како притисок кон новинарите

Здружението на новинари на Македонија со соопштение се обрати до јавноста во кое укажува дека со внимание го следи случајот со новинарот Љупчо Златев и му понуди бесплатна...

Македонија 24.07.19 | 13:25

Златев: Никогаш нема да го откријам свиркачот!

Полицијата наместо да ги гони оние што прават криминал, МВР одлучи да ги гони оние кои криминалот го откриваат, изјави новинарот Љупчо Златев откако денеска беше повикан...

Црна хроника 23.07.19 | 15:27

Златев повикан на распит во полиција – наместо криминалците се гонат оние кои го откриваат криминалот

Наместо да го гони криминалот, полицијата одлучи да ги гони оние кои го откриваат криминалот. МВР ме повика на распит затоа што како одговорен уредник на Економски Лидер...

Македонија 10.07.19 | 20:14

Гомно српско, ги живееш последните моменти од твојот живот

Денеска во полициската станица “Беко” по членот 144 од кз. пријавив случај за загрозување на мојата безбедност и безбедноста на моето семејство. Имено, по вчерашната...

Македонија 09.07.19 | 21:25

СДСМ одлучи да ја загрози безбедноста на моето семејство, утре случајот ќе го пријавам во полиција

По денешната прес конференција и “логичните” прашања кои му ги поставив на премиерот Заев, владејачката СДСМ одлучи да ја загрози безбедноста на целото мое семејство....