Ознака: Љупчо Пренџов
Македонија 15.01.23 | 18:57

Пренџов: Како папагали повторувааат „промена на Устав“, но промена на Уставот во овој парламентарен состав нема да има

Со недели СДСМ не замајуваше со нивните партиски трибини и бурлески од типот “стани Цаци да те види сала”. Таман им завршија трибините на СДСМ, започнаа партиските...

Македонија 26.12.22 | 22:43

Пренџов: Потребно е граѓаните да знаат што се случува со дојавите за бомби, вака со затворена седница некој се обидува да ја прикрие својата одговорност

Дали седницата ќе биде јавна или таа ќе биде затворена не одлучува МВР, туку одлучуваат пратениците на таа комисија. Мнозинството во таа комисија одлучи да биде затворена...

Економија 30.11.22 | 08:13

Едно на митинзи, друго во Собрание: Буџетот е манипулативен, СДСМ ги доведува до заблуда пратениците

„Јас би сакал нешто да отворам во јавноста за првпат оваа вечер, а тоа е бројката, она што е првичната бројка врз која се прави потоа целиот буџет, а тоа е бројката на...

Економија 29.11.22 | 22:44

Пренџов: Лукаревска најавува од први јануари дека ќе има целосно нов даночен систем, но до пратениците досега не стаса ниту еден предлог закон

Кога ние зборуваме за приходи, ќе имаме толку раст на приходи, толку милиони евра нови приходи, јас мислам дека тоа е сулудо, дека ваков Буџет ние не можеме да правиме...

Економија 29.11.22 | 22:09

Пренџов: Буџетот треба веднаш да се повлече и да се доработи

Јас би сакал нешто да отворам во јавноста за првпат оваа вечер, а тоа е бројката, она што е првичната бројка врз која се прави потоа целиот буџет, а тоа е бројката на растот...

Македонија 24.11.22 | 22:26

Пренџов: Ние сме членка на НАТО, Ковачевски морал да знае за што е баран Онишченко пред да му даде државјанство

Се наоѓаме во шестата година на власт на СДСМ и ДУИ и она сивило кое што го видовме во АНБ, и сум многу загрижен како граѓанин е сивило во секој сектор. Значи каде и да...

Македонија 16.11.22 | 17:36

Директорот на Агенцијата за национална бебедност, Виктор Димовски, не дошол на комисија за надзор над работата на АНБ

Претседателот на собраниската комисија за надзор на работата на тајните служби, Љупчо Пренџов, информира дека директорот на АНБ, Виктор Димовски, иако бил повикан, не...

Македонија 19.10.22 | 18:32

Пренџов: Лошата оценка за работата на Собранието од ЕК се должи власта и самоволието на Талат Џафери

„Собранието секогаш имало пристојна оценка од страна на Комисијата, за првпат оваа година оценката е спуштена. Зошто е спуштена? Јас ќе ве потсетам дека во рамки на...

Македонија 20.09.22 | 16:45

Пренџов: Власта го бојкотираше предлогот на Димовски за началник на АНБ

Пред извесен период, до мене како претседател на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и разузнавање, стигна барање од страна на...

Македонија 20.09.22 | 14:51

Пренџов: Власта денес не дојде во собранието, поради тоа што се случува помеѓу СДСМ и ДУИ трпи безбедноста на разузнавачкиот сектор

Пред извесен период, до мене како претседател на Комисијата за надзор над работата на Агенцијата за национална безбедност и разузнавање, стигна допис, барање од страна...

Македонија 06.09.22 | 14:38

Пренџов до власта: Македонија не е Камбоџа, ќе се соочите и со револтот на граѓаните

Имаат уплав да се соочат со граѓаните на избори – БЕГААТ! Имаат уплав да се соочат со граѓаните на референдум – СЕ СПРЕМААТ ДА БЕГААТ, напиша Љупчо Пренџов на својата...

Економија 24.08.22 | 10:06

Пренџов: Со промена на власта цената на електричната енергија ќе се намали!

Пратеникот Љупчо Пренџов преку статус на Фејсбук пишува дека доколку се промени цената на електрична енергија ќе се намали. ⛔️ Од Нова година поскапување на цената...

Македонија 06.07.22 | 21:22

Пренџов: Спасовски „случајно” остави „празнина” во обезбедувањето, знаеше дека овој простор е дел од рутата

Овие БИТАНГИ попладнево нè нападнаа илијадници луѓе кои протестиравме против преговарачката рамка. Полиција немаше ниту „за лек”. За ред и поредок да не зборувам,...

Македонија 30.06.22 | 07:58

Пренџов: Бадијала фрлаа и кршеа, во Собранието нема место за неуставни закони

Пратеникот Љупчо Пренџов ја коментира вчерашната собраниска седница, на која не успеа да се донест измените на Законот за работни односи. Пред да ја затвори седницата,...

Македонија 27.06.22 | 22:51

Пренџов: „Европејците“ од ДУИ пукаат по сите шавови, #ВакаКрајотМириса

„Европејците“ од ДУИ пукаат по сите шавови! #ВакаКрајотМириса – напиша пратеникот Љупчо Пренџов по насилничкот однесување на неговиот колега од ДУИ, Арбр Адеми.

Македонија 18.06.22 | 08:23

Пренџов за денешниот протест: Граѓаните доаѓаат по своето, нема веќе простор

Денешниот протест ќе  биде општ сенароден собир против владата на СДСМ и ДУИ. Власта вели дека со протестот и изборите ќе се запрат реформите но никој не може да набори...

Економија 17.06.22 | 18:29

Пренџов: Tокму сегашниот премиер Ковачевски како заменик министер за финансии го бранеше oвој буџет

Во однос на расправата за ребалансот за буџетот која е во тек пратеникот Љупчо Пренџов потсетува дека токму сегашниот премиер Ковачевски како заменик министер за финансии...

Македонија 17.06.22 | 13:23

Пренџов: Останувам во опозицискиот блок како пратеник од Гром

Пратеникот Љупчо Пренџов во интервјуто за „Република“ проговори и за односите меѓу ГРОМ и ВМРО-ДПМНЕ кои се актуелни деновиве. Тој нема дилеми дека ќе продолжи да делува...

Македонија 17.06.22 | 09:17

Пренџов: Ова е казино влада, прво собира за себе, а тоа што ќе остане им го дава на граѓаните

Протестот во сабота треба да биде општ сенароден собир против владата на СДСМ и ДУИ. Власта вели дека со протестот и изборите ќе се запрат реформите но никој не може...

Македонија 08.06.22 | 18:01

Пратеникот на ГРОМ не ја следи политиката на Јакимовски: Останувам во коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ!

Градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакимовски денеска соопшти дека ја прекинува коалициската соработка со ВМРО-ДПМНЕ по 99 месеци, но и покрај тоа единствениот пратеник...