Ознака: Љупчо Коцарев
Македонија 30.07.22 | 11:52

Претседателот на МАНУ ќе има илинденско обраќање во Трново

Претседателот на МАНУ академик Љупчо Коцарев на 2 август, на големиот христијански празник Свети Отец Пророк Илија – Илинден, ќе има илинденско обраќање во дворот на...

Македонија 21.07.22 | 13:37

Коцарев: Сите документи што не се конзистентни со основните премиси на македонизмот, значат разнебитување на Македонија

Сите документи што не се конзистентни со основните премиси на македонизмот, а такви се и Договорот со Бугарија и Преспанската спогодба, претставуваат извор на сите...

Македонија 04.05.22 | 17:38

Академик Коцарев: Македонизмот подразбира автохтоност на македонскиот народ и на неговиот историски, јазичен, културен и религиски континуитет

Во денешниот број на весникот „Нова Македонија“ е објавен целиот текст од вчерашното обраќање на академик Љупчо Коцарев на вчерашната научна конференција посветена...

Македонија 23.02.22 | 14:04

Коцарев: Договорот со Бугарија, Преспанската спогодба и промената на Уставот заедно претставуваат извор на нестабилност во регионот

Извор на сите наши витални проблеми се сите документи што не се конзистентни со основните премиси на македонизмот, а такви се Договорот за добрососедство со Бугарија...

Македонија 29.12.21 | 23:27

Коцарев: Владата е партиско-етничка, некомпетентна, коруптивна и нефункционална

Македонските влади, главно, но посебно во изминатите неколку години, не се ниту политички, ни експертски, ниту компетентни, посочи академик Љупчо Коцарев, претседателот...

Македонија 29.12.21 | 22:23

Коцарев го обвини Заев за предавство на татковината, на пријателите, на Бога

Присетувајќи се на зборовите на премиерот во оставка Зоран Заев дека додека дише и го држи памет тој и неговите деца ќе бидат Македонци од Македонија, претседателот...

Култура 24.12.21 | 08:46

Излезе од печат книгата „За македонските работи“ од академикот Љупчо Коцарев

Во издание на „Матица македонска“ излезе од печат книгата „За македонските работи“ од академикот Љупчо Коцарев. На страници од ова тестаментално дело, авторот застапува...

Македонија 10.12.21 | 11:17

Kоцарев: Обвинувам за помор на македонскиот род, македонското име, за се што е македонско

Обвинувам за велепредавство, за изневерување на македонските принципи, за плиткост, за неукост, за кусогледост, за самоукинување, за немање визија, за властољубие, за...

Македонија 03.12.21 | 14:32

Академик Коцарев добитник на наградата „Св. Климент Охридски – Патрон на Охрид”

Професорот Љупчо Коцарев, доктор на науки, академик и актуелен претседател на Македонската академија на науки и уметности е годинашниот добитник на највисокото општинско...

Македонија 27.09.21 | 10:57

Коцарев: Денешните политичари се слуги на дневно-политичките и геостратешки интереси, а не на државотворните интереси што денес заеднички ги славиме

Одбележувањето на големиот јубилеј – 30 годишнината од независноста на државата и 80 години од македонската антифашистичката борба се повод, уште еднаш да се навратиме...

Македонија 21.09.21 | 19:56

Академик Коцарев: Македонија е поделена земја

Македонија е поделена земја, вели во својата колумна за весникот „Нова Македонија“ претседателот на Македонската академија на науки и уметности (МАНУ) Љупчо Коцарев. Историјата...

Македонија 06.03.21 | 10:08

Ванковска: Тажна сум што мнозинството колеги од Филолошки факултет или молчи или користи тактика на нојот

Она што ме прави тажна е тоа што мнозинството колеги од Филолошки факултет или молчи или користи тактика на нојот, коментира професорката Билјана Ванковска за предупредувањата...

Македонија 04.03.21 | 21:55

Коцарев и Котеска биле во право, постои план за укинување на Катедрата за македонски јазик

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев и професорката Јасна Котеска било во право дека на Филолошкиот факултет Блаже Конески постои документ во кој се најавува промена...

Македонија 02.03.21 | 23:23

Коцарев упорно: Структурата на Филолошки се менува, ќе се укине матичната катедра – Катедрата за македонски јазик

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, не се повлекува пред “баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија дела лаже за опасноста од укинување...

Култура 01.03.21 | 13:24

Претседателот на МАНУ, Коцарев: Сите изјави и текстови за катедрата по македонски јазик се мој личен став

Претседателот на Македонската академија на науки и уметности (МАНУ) Љупчо Коцарев во изјава за „Телма“ рече дека се радува што нема да дојде до реформи и укинивање...

Култура 01.03.21 | 08:53

Раководителката на Катедрата за македонски јазик проф. д-р Пановска – Димкова го демантира претседателот на МАНУ

Раководителката на Катедрата за македонски јазик, Искра Пановска-Димкова ги демантира изјавите на претседателoт на МАНУ, Љупчо Коцарев, кој неодамна во јавноста изнесе...

Македонија 27.02.21 | 13:07

Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ: На сите им е јасно дека се удира по Блаже Конески

Последниот удар се „реформите“ на факултетот со кои престануваат да постојат катедрите по македонскиот јазик и македонската книжевност. УКИМ, МАНУ и други институции...

Македонија 22.02.21 | 15:50

Првиот човек на МАНУ смета дека треба да се направи детална анализа на договорите со Бугарија и Грција

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев смета дека  треба да направи детална анализа на одредбите од дватадоговора, со Бугарија и со Грција, со посебен осврт на нивната...

Македонија 19.02.21 | 10:39

Претседателот на МАНУ: Од султанот во 1903-та до неодамна, никој друг не го забранил називот „Македонија“

Според мое мислење, Македонија, во последните неколку години постепено, за да конечно во 2020-та стане центар на регионалната дестабилизација. Тоа се случи, во голема мера,...

Македонија 18.02.21 | 16:12

Коцарев: Договорот од Преспа не смее да биде табу-тема

МАНУ треба да создаде форум за отворена академска дебата на која ќе се слушнат различни мислења, а ниту една тема, па ни Преспанската спогодба, не смее да се третира како...