Ознака: љуљзим баша
Балкан 25.09.21 | 21:08

Баша: Криминалните дејствија на Белград на северот од Косово имаат за цел да го дестабилизираат целиот регион

Лидерот на Демократската партија, најголемата опозициска сила во Албанија, и поранешен шеф на дипломатијата, Љуљзим Баша, реагираше во врска со ситуацијата создадена...

Балкан 22.09.21 | 14:04

Партијата на Еди Рама потрошилa 1,44 милиона за изборна кампања, трипати повеќе од опозициските Демократи на Љуљзим Баша

Во изборната кампања за парламентарните избори, што во Албанија се одржаа на 25 април, најмногу средства потрошила Социјалистичката партија, дури трипати повеќе споредено...

Балкан 29.07.21 | 23:44

Баша: Средбата на Заев, Рама и Вучиќ беше само за сликање, потребно е меѓусебно признавање на Косово и Србија

Лидерот на најголемата албанска опозициска партија, Демократската партија (ПД), Љуљзим Баша реагираше во врска со средбата во Скопје на македонскиот премиер Зоран Заев,...

Балкан 16.05.21 | 22:29

Баша за изборниот пораз: Единствена моја вина е што не дозволив соработка со банди

Лидерот на албанската Демократска партија, Љуљзим Баша, по зачестените барања на дел од членовите за негова оставка, по поразот на парламентарните избори, на денешната...

Балкан 27.04.21 | 21:59

Баша: Ова беше изборен масакр!

Во своето прво обраќање по поразот на неделните парламентарни избори во Албанија, лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша рече дека изборите на 25 април биле изборен...

Балкан 26.04.21 | 09:01

Баша синоќа прогласи победа, Рама денеска напиша „колку убаво утро во Тирана“

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, прогласи победа на опозицијата на парламентарните избори во Албанија, само два часа по завршувањето...

Балкан 19.04.21 | 20:46

Пукано во канцеларијата на Деморкатската партија на Љуљзим Баша: Тензии пред изборите во Албанија

Предмалку е пукано со огнено оружје врз канцелариите на Деморкатската пaртија на Албанија во градот Каваја – „NEWS1.ALBANIA“. Во нападот има неколку повредени лица, а засега...

Балкан 15.03.21 | 11:45

Баша обвини дека Албанија има најголема смртност од Ковид-19 кај лекарите и медицинските лица

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, обвинува дека земјата има највисока стапка на смртност кај лекарите, како последица...

Балкан 20.11.20 | 13:22

По обинувањата на Баша, Рама му порача дека отишол предалеку за политички цели

Албанскиот премиер, Еди Рама остро реагираше на обвинувањата на неговиот политички опонент, лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, кој гостувајќи...

Балкан 22.12.19 | 08:53

Баша: Рама ги нападна косовските лидери како уличар

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша остро реагираше на изјавата на премиерот Еди Рама за неприсуството на Косово на...

Балкан 30.11.19 | 19:31

Рама го повика Баша да седнат на маса поради состојбата во земјата, тој му возврати дека не е време за политички маневри

лбанскиот премиер и лидер на владејачките социјалисти, Еди Рама преку Твитер ја повика опозицијата „ без да губат време да седнат на маса и да ги соопшти нејзините идеи...

Македонија 20.11.19 | 13:57

Мицкоски се сретна со лидерот на албанската опозиција Баша

Остварив средба со лидерот на албанската опозиција Lulzim Basha. Разменивме искуства, размислувања и погледи за иднината на нашите земји и регионот. Пред нас имаме тешка...

Балкан 31.10.19 | 11:54

Баша предлага преодна влада пред секои избори

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша предлага додека Албанија не стане членка на ЕУ, пред секои избори, да се формира преодна...

Балкан 21.10.19 | 14:28

Баша побара предвремени избори: Владата да го следи примерот на Македонија

Најголемата политичка сила во Албанија, Демократската партија (ПД) побара спроведување предвремени парламентарни избори, исто како и во Република Македонија. Лидерот...

Балкан 02.10.19 | 15:42

Рама до опозицијата: Парламентарни избори во 2021, никако порано

Парламентарните избори ќе се одржат во јуни 2021 година, никако порано. Ова е одговорот на албанскиот премиер Еди Рама, со кој ги отфрли гласините дека може да ма предвремени...

Балкан 01.07.19 | 14:09

Познат албански аналитичар најавува смена на Баша со Нишани

Во Албанија наскоро ќе почне движење „Баша оди си“, оцени познатиот албански политички аналитичар, Алфред Пеза, коментирајќи ја реакцијата на поранешната потпретседателка...

Балкан 26.06.19 | 09:46

Баша побара од албанските граѓани да ги бојкотираат изборите

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила,Демократската партија, Љуљзим Баша, ги повика албанските граѓани да ги бојкотираат локалните избори на 30 јуни,додавајќи...

Балкан 22.06.19 | 08:43

Баша: Нема политичко решение се додека крадците на гласови не се најдат зад решетки

Часот на победата се наближува. Нема мир без правда. Нема политичко решение се додека крадците на изборите не се најдат зад затворските решетки. Битката ќе продолжи...

Балкан 21.06.19 | 13:56

Баша гарантира мирен протест и најави дека на истиот ќе биде заедно со семејството

Лидерот на Демократската партија, која ја предводи обединетата албанска опозиција, Љуљзим Баша даде гаранција дека вечерашниот, деветти по ред „национален простет“...

Балкан 13.06.19 | 15:52

Баша: Албанија е во вонредна состојба и оди кон државен удар

Лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша, кусо по обраќањето на премиерот Еди Рама во албанскиот Парламент, оцени дека „земјата е во вонредна состојба“...