Ознака: Љуботенски бачила
Македонија 10.08.20 | 15:04

Откако ја искараа: Шекеринска положи цвеќе за загинатите кај Љуботенски бачила

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска денеска во касарната „Илинден“ положи венец на споменикот на загинатите бранители,...

Македонија 10.08.20 | 13:50

Мисајловски во Волково: Вечен да е споменот за осумте јунаци и идејата за силна Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски денеска им оддаде почит на загинатите македонски бранители кај месноста Љуботенски балила пред нивното спомен одбележје...

Македонија 10.08.20 | 09:10

Деветнаесет години од масакрот кај Љуботенски бачила

По повод 19 години од загинувањето на бранителите кај месноста Љуботенски бачила во 2001 година денеска пред нивното спомен одбележје во скопско Волково ќе биде положено...

Македонија 10.08.19 | 09:03

Осумнаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Љуботенски бачила

По повод 18-годишнината од загинувањето на осумтемина армиски резервисти кај месноста Љуботенски бачила, делегација од кабинетот на Претседателот на Република Северна...