Ознака: љубљана
Балкан 30.11.21 | 11:39

Љубљана во чад по голем пожар, на луѓето им е речено да останат дома

Во голем магацин во една љубљанска населба ноќеска изби пожар поради што над овој дел од словенечката престолнина се шири густ чад. На локалните жители препорачано...

Балкан 13.10.21 | 20:43

Водени топови, хеликоптери-нови протести против корона-мерките во Љубљана

Неколку илјади демонстранти се собраа денеска во центарот на Љубљана во серијата антивладини протести поттикнати од незадоволството од корона-мерките. Протестот,...

Балкан 06.10.21 | 13:56

Радев: Додека Бугарите не влезат во Уставот и Македонија не ја признае историската вистина ние нема да кажеме „Да“

Македонија не може да помине катарза. Нашите позиции се јасни, се додека нашите сонародници подлежат на суптилна асимилација, со текот на годините се потиснувани и нивните...

Балкан 05.10.21 | 20:39

Словенечката полиција се судри со демонстрантите пред ЕУ самитот

Словенечката полиција денеска употреби солзавец и водени топови против демонстрантите на антивладиниот протест во Љубљана, во пресрет на самитот на лидерите на ЕУ. Стотици...

Балкан 16.09.21 | 13:02

Нема да попуштиме, уличното насилство никогаш не донесе ништо добро, порача Јанша по протестите во Љубљана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша се изјасни против протестите против мерките за коронавирусот во земјата, кои прераснаа во судири со полицијата. Демонстрациите против...

Култура 28.08.21 | 17:46

Перформансот „Оваа зграда зборува (на)вистина” вечерва во старата електрична централа во Љубљана

Во сабота (28.08.2021 год.) во зградата на старата електрична централа во Љубљана, Словенија (Stara mestna elektrarna), со почеток од 21 часот, ќе биде изведен перформансот „Оваа зграда...

Балкан 27.03.21 | 19:39

Бугарија лута на извештајот на Институтот ИФИМЕС од Љубљана, МНР на Бугарија повторно ќе го повика македонскиот амбасадор

Властите во Софија се лути по објавениот извештај на словенечкиот Меѓународен институт за блискоисточни и балкански студии ИФИМЕС од Љубљана. Министерството за надворешни...

Балкан 17.12.20 | 09:16

Патниците на аеродромот во Љубљана ќе може да се тестираат за Ковид-19, резултатите за неколку часа

Патниците кои пристигнуваат на аеродромот во Љубљана ќе може да бидат тестирани за корона вирус директно на аеродромот. Инсталирањето место на нашиот аеродром ни дава...

Балкан 05.11.20 | 21:41

Водени топови, солзавец и хеликоптери над Љубљана: Демонстранти се судрија со полицијата

Во Љубљана дојде до судири меѓу демонстранти и полиција за време на протестите за кои стои организацијата „Анонимус Словенија“. Маскирана група на луѓе се судри со...

Балкан 27.10.20 | 11:38

Пет милиони евра субвенции за авиокомпании што ќе летаат до Љубљана

Словенечката влада одлучи да издвои вкупно пет милиони евра за субвенционирање на комерцијални авиокомпании, кои ќе бидат подготвени да обезбедат најмалку две линии...

Мода и убавина 20.10.20 | 09:52

Македонската модна етикета „Лудус“ добитник на награда за најдобро шоу на Љубљанската модна недела

Во саботата, на 10 Октомври се затвори Љубљанската модна недела со доделување на наградите за најдобрите презентации и колекции меѓу кои ја додели наградата „WOW Show“...

Балкан 19.10.20 | 15:04

Во Љубљана на билборди се исткнуваат имињата на оние кои паркираат на место за инвалиди или пак сториле сообраќаен прекршок

Месното редарство на Љубљана покрена акција да ја зголеми свеста кај возачите. Конкретно, на билборди јавно се истакнуваат имињата на возачите кои направиле сообраќаен...

Балкан 28.04.20 | 14:23

Зоолошката градина во Љубљана повторно отворена за посетителите

Зоолошката градина во Љубљана која речиси два месеца беше затворена поради епидемијата на новиот коронавирус од утрово повторно ги отвори вратите за посетителите. Како...

Балкан 26.02.20 | 09:43

Поради страв од коронавирусот се празнат полиците низ маркетите во Љубљана

Во некои маркети во Љубљана дел од полиците останаа празни, откако граѓаните поради страв од коронавирусот граѓаните почнаа масовно да купуваат тестенини и конзервирана...

Култура 27.01.20 | 11:13

Проекција на „Медена земја“ во Љубљана: Политичкиот врв и амбасадори ја наполнија словенечката кинотека

Во присуство на дел од политичкиот врв и амбасадори, во словенечката кинотеката во Љубљана се одржа проекција на „Медена земја”. Македонскиот документарен филм, кој...

Култура 16.01.20 | 14:58

На 25 јануари специјална проекција на „Медена земја” во Љубљана

На 25 јануари на специјална проекција во словенечката Кинотека, првпат во Љубљана ќе се одржи проекција на „Медена земја”. Филмот кој е наш двоен кандидат за „Оскар”...

Балкан 13.12.19 | 16:28

Секој четврти ресторан во Словенија, не ги исполнува стандардите за безбедна храна

Инспекторите на словенечката Управа за безбедност на храната, во засилени контроли кои почнаа летово, а траеја до ноември, констатираа дека една четвртина од речиси...

Македонија 11.12.19 | 16:32

Првиот полицаец на Словенија: Благодарам што ја спречивте нелегалната миграција

Соработката на полициите на Македонија и Словенија е на извонредно високо ниво, а во наредниот период продолжуваме во ист правец, рече министерот за внатрешни работи...

Балкан 22.11.19 | 18:52

Љубљана доби модерен регионален центар за управување со отпад

Се работи за најголем центар од овој вид во Словенија, кој може да се пофали со примена на најмодерни технологии за складирање на отпадот, со минимално влијание врз животната...

Калеидоскоп 19.09.19 | 12:56

Љубљана ќе стане прв европски град без отпад

Денес во Љубљана се одлага скоро 80% помалку отпад отколку пред 10 години, со што градот се вбројува во врвот кога станува збор за рециклирањето. Љубљана е првиот европски...