Ознака: Литија
Скопје 20.09.21 | 19:03

Вечерна молитва и литија во пресрет на празникот Рождество на Пресвета Богородица

Во пресрет на утрешниот празник Рождество на Пресвета Богородица, вечерва во храмот посветен на Богородичното рождество во центарот на Скопје беше отслужена празнична...

Македонија 02.06.20 | 21:54

Османи: Не може физички полицијата да го покрие секој квадратен метар во државата, не може да го контролира секој граѓанин во домот како се однесува

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи вечерва гостуваше во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма. Тој меѓудругото истакна дека не може полицијата да...

Македонија 22.05.20 | 18:12

Центарот за јавно здравје тврди дека новозаболените лица во Охрид не биле на литијата, Манчевски демантиран

Повеќе од две недели по одржувањето на Ѓурѓовденска литија во Струга нема заразени од коронавирус. Во охридскиот Центар за јавно здравје не е регистриран нити еден...

Македонија 08.05.20 | 13:38

Да се испраша и началникот Дритон Ајро, роднината на обвинителот Ајро, вели Милошоски за литијата во Струга

Моето мислење е дека треба да се добие исто така изјава од началникот на МВР во Струга Дритон Ајро којшто е близок роднина на обвинителот Артан Ајро којшто беше ангажиран...

Црна хроника 08.05.20 | 11:47

Обвинителството по допрен глас отвора предмет за литијата во Струга

Основното јавно обвинителство Струга по допрен глас отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство...

Македонија 07.05.20 | 23:48

Организаторот на литијата во Струга: Црквата повика на придржување на мерките, нема простор за обвинување

Свештенството при храмот Св. Георгиј, кој беше организатор на традиционалната литија што се одржа денеска во Струга, по која следуваа реакции за непридржување на верниците...

Македонија 07.05.20 | 23:35

Чулев: Утре ќе ги утврдиме пропустите за случајот во Струга

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вели дека настанот во Струга е лошо организиран и дека во текот на утрешниот ден ќе се утврдуваат пропустите кои биле направени. Тој...

Калеидоскоп 07.05.20 | 10:18

Традиционална древна струшка литијата со Чудотворната икона на Георгиј Победоносец

Денеска во 16 часот ќе има пренос во живо од Традиционална древна струшка Еордија – литијата со Чудотворната икона на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец, збогатена...

Калеидоскоп 02.05.19 | 12:15

Струга подготвена за свеченета Ѓурѓовденска литија

Струга подготвена за Свечената масовна литија по повод големиот народен празник Ѓурѓовден . Со огромна чест ве известуваме дека, на 7 мај (вторник), во храмот на Светиот...