Ознака: липково
Македонија 25.03.20 | 15:32

Сите за коронавирусот, Советот на Липково за споменик на ОНА во Слупчане

Во ек на пандемијата на коронавирусот советниците од Липково одлучија да градат спомен-кула во Слупчане во чест на загинатите припадници на ОНА од 2001 година. Одлуката...

Црна хроника 27.09.19 | 17:31

Oчув силувал 14-годишно девојче

Вчера во 15.00 часот, 46-годишна жена од село од општина Липково, во полиција пријавила дека била извршена обљуба врз нејзината 14-годишна ќерка. По преземени мерки утврдено...

Економија 07.07.19 | 18:34

И со пет министри во влада липковскиот регион се соочува со недостиг на вода, диви депонии и со лоша инфраструктура

Куманово и Липково, регион со пет министри во Владата. Арбер Адеми, министер за образование, Садула Дураку, министер за политички систем и вицепремиер, Оливер Спасовски,...

Црна хроника 25.03.19 | 21:40

Голем пожар во Липково, интервенирано со 50 тони вода

Голем пожар го зафати денеска Липково во подрачјето на селата Слупчане, Белановце и Алашевце. Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) интервенираше со воздухопловна...

Црна хроника 17.01.19 | 15:51

31-годишник се гони за обид за убиство

Против А.М.(31) од село Никуштак, општина Липково, СВР Куманово поднесе кривична пријава поради основано сомнение за сторени кривични дела „убиство во обид“ и „недозволено...