Ознака: лино червар
Ракомет 22.11.20 | 21:38

Кире Лазаров: Учам за тренер, најмногу од Червар и од Чави Пасквал

Најдобриот македонски ракометар и капитен Кире Лазаров се уште е во самоизолација откако беше позитивен на тестирање за ковид-19 во француски Нант. Македонскиот ас полека,...

Ракомет 04.09.20 | 23:42

Червар поминува низ семејна драма: Сопругата има карцином

Поранешниот тренер на Металург во интервју за „Вечерњи лист“ призна дека поминува низ семејна драма. Неговата сопруга Клаудија се бори со ракот и надеж му даваат ќерките...

Ракомет 01.02.20 | 10:39

Червар: Македонците ми дадоа државјанство, ама сега ми го зедоа златото

Се плашам дека поради нивните одлуки ќе ни избегаат и Олимписките игри во Токио, вели тренерот на хрватската репрезентација Лино Червар, кој за изгубеното злато на Европското...

Ракомет 27.01.20 | 10:37

Червар без контрола: Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна

Отиде времето… Ни ја украде топката, да му е… мајката безобразна… Ајде да го завршиме нападот што побрзо. Вака Лино Червар, селекторот на хрватската ракометна репрезентација...

Ракомет 27.01.20 | 09:40

Лино Червар го навреди Металург: Тренирав една екипа од крајот на градот, а немавме ни добар тоалет

Поранешниот тренер на скопски Металург и селектор на македонската ракометна репрезентација, Лино Червар синоќа како селектор на Хрватите го загуби и третото финале...

Ракомет 24.01.20 | 20:56

Червар: Господе, мислев дека ќе се простам без медал

Селекторот на Хрватска Лино Червар не можеше да ги скрие емоциите по победата над Норвешка и пласманот во финалето. Тој по ова ЕП заминува во пензија и вели дека се плашел...

Ракомет 18.01.20 | 23:09

Червар по победата: На полувремето им кажав на играчите дека не прифаќам пораз

Селекторот на Хрватска Лино Червар е пресреќен по победата над Германија и пласманот во полуфиналето. Тој објаснува дека овојпат не дозволил да му го украдат пласманот...

Ракомет 27.12.19 | 13:47

Червар провоцира: Вардар е европски шампион, но каква корист од тоа има Македонија?!

Лино Червар, актуелниот селектор на хрватската ракометна репрезентација кој во минатото беше на клупата на најдобрите македонски ракометари и тренер на Металург, во...

Ракомет 06.12.19 | 09:36

Штрлек заврши како Борко Ристовски – си кажа што му лежи на душа, Червар го исфрли од репрезентација

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Лино Червар, не смета на искусниот Мануел Штрлек на престојното Европско првенство. Тој во изјава за „Спортске новости“...

Ракомет 22.01.19 | 08:45

Червар: Ова е кражба, цел свет можеше да го види тоа

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација Лино Червар вината за поразот од Германија по кој неговиот тим ги загуби шансите за полуфинале на Мундијалот, ја...

Ракомет 15.01.19 | 00:06

Червар: Бевме поуспешни, Македонците не го искористија седмиот играч на теренот колку што сакаа

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар по вечерашната победа над Македонија со 31-22 во мечод 3-тото коло на Светското првенство, одигран во „Олимпик...

Ракомет 14.01.19 | 10:24

Червар: Против Македонија нема да ни биде воопшто лесно

Селекторот на Хрватска, Лино Червар, е претпазлив пред денешниот дуел со Македонија во рамките на 3.коло Б-група на Светското ракометно првенство. – Македонците многу...