Ознака: лимон
Здравје 12.08.22 | 19:28

Како да ги стопите мастите со рен, мед и лимон?

Здрава и помалку пикантна, смесата приготвена од рен, мед и лимон го забрзува метаболизмот, поттикнувајќи го ослободувањето од мастите и вишокот на вода од организмот....

Мода и убавина 10.07.22 | 22:46

Едноставен начин да се преполовите за само два месеци – наутро по една лажица „магична“ напивка

Кога стануваме, многу е важно со што го активираме организмот. Ако на почетокот на денот го внесеме во организмот она што не му треба толку, не можеме да очекуваме да...

Мода и убавина 29.06.22 | 18:06

10 килограми лимон и две недели – се што ви е потребно за да го симнете вишокот килограми

Доколку не сте задоволни од својот изглед и сакате да го подобрите своето здравје со намалување на 10 килогpaми, покрај добрата волја, ќе биде потребно да набавите и една...

Здравје 28.05.22 | 22:10

Нутриционистка го разбила митот за пиење вода со лимон наутро: Еве какво влијание има врз здравјето!

Пиењето вода со лимон во утринските часови стана ритуал за многу луѓе што сакаат да ослабат и да си подобрат здравјето. Иако нема научни докази што потврдуваат дека...

Мода и убавина 22.04.22 | 15:06

Пијте ја оваа напивка пред спиење и масните наслаги ќе исчезнат: За 15 дена може да стопи и до 3 килограми!

Масните наслаги на стомакот не се само естетски проблем, туку и здравствен. Наталожените маснотии во ова подрачје можат да доведат до зголемен ризик од кардиоваскуларни...

Калеидоскоп 10.06.21 | 13:59

Oвошје со кое ќе ги светнете садовите како да сте ги измиле со најскапиот детергент

Убаво измиените и светнати садови се сон за секоја домаќинка, но за постигнување на тој ефект не мора да се даваат премногу пари за скапи препарати и детергенти за садови. Наместо...

Здравје 06.04.20 | 08:39

Штитат од многу болести: Во Русија најмногу се купува ѓумбир, лук, лимон и мед

Со ширењето на коронавирусот во Русија, во таа земја повеќекратно се зголеми продажбата на ѓумбир, лук, лимон и мед поради верувањето дека тие производи имаа благотворно...

Здравје 11.06.19 | 13:15

19 причини зошто треба да се пие вода со лимон

Многу е важно како го започнувате денот. Според индиската филозофија Ајурведа, изборот на вашите дневни рутини го прави вашиот организам или отпорен или пак сосема...

Здравје 09.03.19 | 22:24

Измешала сок од лимон и сода бикарбона: Овој трик ќе ве воодушеви!

Измешала сок од лимон и сода бикарбона – Овој трик ќе ве воодушеви! Дали знаевте дека во светот се трошат 1.4 милијарди долари на избелување заби? Но, тие бројни препарати,...

Кујнски тефтер 06.03.19 | 20:19

Пијалаци во кафулињата преполни со бактерии, а добрата вест е…

Пијалоците што ги нарачуваме по кафетериите не се секогаш чисти. Така, според едно истражување најмногу бактерии се кријат во чаша вода или газиран сок со парче лимон. Истажувачите...