Ознака: Лига на шампионите
Фудбал 16.09.21 | 22:09

Трагедија: Таткото на Аке починал неколку минути по неговиот гол првенец во ЛШ

Фудбалерот на англискиот првак Манчестер сити, Натан Аке сподели денеска со јавноста дека неговиот татко починал во средата само неколку минути откако 26-годишниот...

Фудбал 16.09.21 | 08:11

Реал Мадрид им се врати на победите во ЛШ

Тренерот на Интер, Симоне Инзаги го искажа своето видување за синоќешниот натпреварот против Реал Мадрид (0:1) во Лигата на шампионите. Миланскиот клуб прими гол во 89....

Фудбал 26.08.21 | 19:25

Дуел на шеиците во „групата на смртта“ во Лигата на шампионите

Екипите на Манчестер сити и на ПСЖ, чии сопственици се богати арапски шеици од Блискиот Исток, ќе играат во групата А во Лигата на шампионите. Дополнителна атрактивност...

Фудбал 30.05.21 | 16:11

Ако сакаш да ја освоиш Лигата на шампионите земи Хрват во екипа

Интересен податок излезе по вчерашното финале во Лигата на шампионите каде победи Челзи. Тоа и не е толку важно ако се знае дека во тимот беше и Матео Ковачиќ. Оттаму...

Фудбал 30.05.21 | 00:18

Гвардиола: Се обидовме, но не можевме да победиме

Манчестер Сити убедливо ја освои Премиерлигата, а Пеп Гвардиола за првпат ги однесе до финалето од Лигата на шампионите во кое не успеаа да го победат Челси. „Би сакал...

Фудбал 30.05.21 | 00:07

Тухел: Им бевме како камче во нивните копачки!

Томас Тухел е творец на ново чудо во фудбалскиот свет. Ако минатата сезона со моќниот ПСЖ се „сопна“ во финалето, вечерва е горд на своите избраници и со Челзи ја освои...

Фудбал 29.05.21 | 23:35

Херојот на Челси: Работев напорно цели 15 години за овој момент

Челси дојде до втората европска шампионска титула во клупската историја со триумфот од 1-0 против Манчестер сити во годинашното англиско финале во Лигата на шампионите....

Фудбал 29.05.21 | 23:10

Челси повторно се качи на кровот на Европа

Челси е нов шампион на Европа, сините предводени од Томас Тухел го победија Манчестер Сити и ја освоија Лигата на шампионите. Победувајќи со 1-0 го победи Манчестер Сити...

Фудбал 29.05.21 | 20:11

Лигата на шампиони ќе се игра со Фајнфор како Евролигата во кошарка

Претседателот на УЕФА Александар Чеферин ја повторни заложбата за промени во форматот во завршницата во Лигата на шампиони (ЛШ) и организирање фајналфор по примерот...

Фудбал 30.04.21 | 23:55

Финалето на ЛШ сепак ќе се игра во Истанбул со мал број гледачи

Европската фудбалска асоцијација ((УЕФА) потврди денеска дека нема промени во планот финалето на Лигата на шампиони (ЛШ) на 29 мај да се игра во Истанбул, и покрај тоа што...

Фудбал 20.04.21 | 09:36

Огромна разлика: За победникот во ЛШ 120 милиони евра, за Суперлигата 400

Се објавија цифрите кои ќе ги добие победникот во новоформираната Суперлига. Тоа е близу 400 милиони евра и од тие пари никој не е луд да се откаже во ситуација на корона...

Фудбал 20.04.21 | 09:17

Aко ПСЖ, Сити, Реал и Челзи бидат исфрлени, Баерн, Борусија Дортмунд и Порто се враќаат во ЛШ

Комитетот на УЕФА ќе расправа за можното исклучување на клубовите основачи на Европската Супер лига од Лигата на шампионите, објавено е на Твитерот на Баерн Минхен....

Фудбал 19.04.21 | 09:19

Фондот е 5 милијарди евра: Богатите клубови ќе делат повеќе пари од буџетот на Македонија

Новите суперлигаши во фудбал заедно ќе поделат пет милијарди евра, односно колку што изнесува годишниот македонски буџет. Ова е само илустрација колку чини отцепувањето...

Фудбал 14.04.21 | 23:23

ЛШ: Mириса на финале Реал-ПСЖ

Вечерва се одиграа реваншите од четвртфиналните дуели во Лигата на шампионите.Реал одолеа на „Енфилд“ со Ливерпул играјќи 0-0 , додека Сити рутински славеше над Борусија...

Фудбал 07.04.21 | 23:35

ЛШ: Баерн поразен од ПСЖ, Челзи сигурен против Порто

Актуелниот европски првак Баерн Минхен го претрпе првиот пораз сезонава во Лигата на шампиони (ЛШ), откако вечерва загуби на домашен терен од Пари Сен-Жермен (ПСЖ) со...

Фудбал 23.03.21 | 12:21

Кој ќе дојде до трофејот во ЛШ?

Фудбалерот за врска на Ливерпул, Тијаго Алкантара, зборуваше за влијанието на освојувањето на Лигата на шампионите врз кариерата на еден играч, како и за жрепката во...

Фудбал 09.03.21 | 23:58

Порто оди во четвртфиналето, Јувентус го заврши настапот во ЛШ

Јувентус многу рано, уште во осминафиналето го заврши настапот во Лигата на шампионите, силно се тресе столчето на Андреа Пирло. Порто мечот го почна со предност од 2-1...

Фудбал 15.02.21 | 20:35

ЛШ се враќа: Супер дерби Барса-ПСЖ

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Маурисио Покетино, најави дека францускиот првак, и покрај проблемите со повредени играчи, ќе оди на победа на утрешното гостување против...

Фудбал 15.02.21 | 17:03

Ова е новата топка во ЛШ

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) денеска ја претстави топката со која ќе се играат завршните натпревари од актуелната сезона во Лигата на шампиони (ЛШ), образложувајќи...

Ракомет 14.02.21 | 18:48

Вардар со плус два на пауза против Пик Сегед

Вардар игра одлично во првото полувреме против Пик Сегед во натпревар од ракометната Лига на шампиони. Цврстата одбрана и одличната реализација во нападот се главни...