Ознака: лига на нации
Фудбал 26.09.22 | 23:38

Mилевски: Mислам дека сме на вистинскиот пат

Селекторот на репрезентацијата на Македонија, Боби Милевски по мечот вели дека и покрај сите проблеми тој смета дека сме на вистинскиот пат „Тоа што го одигравме...

Фудбал 26.09.22 | 23:07

Мицкоски: Гордо момци и главите горе, заедно до следниот натпревар и победа за нашата Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски им честита на фудбалерите на македонската репрезентација за пожртуваноста. Срце кое чука и во порази, и во победи, со...

Фудбал 26.09.22 | 22:46

Во мечот кој беше повеќе од фудбал пораз на Македонија

Македонија е поразена минимално со 0-1 во натпреварот од Лигата на нации. Македонија создаваше шанси но ни фалеше завршница. Во поголем дел од мечот се прескокнуваше...

Фудбал 26.09.22 | 21:38

Бугарската химна исвиркана, македонската испеана сосе Гоце Делчев и Питу Гули

Бугарската химна беше исвиркана од 20.000 гледачи на Градскиот стадион. Атмосферата на трибините е одлична и се виорат македонски знамиња. Нашата химна во еден глас ја...

Фудбал 26.09.22 | 21:37

Повеќе полиција и обезбедување отколку бугарски навивачи

Иако беа најавени околу 250-300, само педесетина навивачи на Бугарија се појавија на Градскиот стадион. Нејасно е зошто е толку мал бројот и дали стравот од можни инциденти...

Фудбал 24.09.22 | 21:25

Деспотов: Во Македонија го сметаат натпреварот за политички, а не за фудбалски дуел

По победата врз Гибралтар со 5:1 во Лигата на нациите Бугарија охрабрена и мотивирана го чека мечот со Македонија. Капитенот Кирил Десподов смета дека во Скопје доаѓаат...

Фудбал 23.09.22 | 22:24

Милевски: Доминиравме 90 минути, а загубивме на наши грешки

Резултатот 2:0 во корист на Грузија ги реши дилемите за првото место во групата. Грузијците одат понатаму и преку бараж ќе бркаат шанса за Европското првенство 2024. Селектрот...

Фудбал 23.09.22 | 22:11

Македонските фудбалери поразени од Грузија во Лигата на нациите

Македонската фудбалска репрезентација ги загуби шансите за промоција во повисок ранг во Лигата на нации и место во баражот за пласман на ЕУРО 2024, откако вечерва претрпе...

Фудбал 12.06.22 | 21:31

Бугарија одигра нерешено со Грузија

Фудбалската репрезентација на Бугарија вечерва одигра за Македонија во Лигата на нации. Бугарите на гостувањето во Тбилиси одиграа 0:0 против Грузија и ја оставија Македонија...

Фудбал 12.06.22 | 20:47

Милевски: Одлични момци, им брагодарам што одвоија 17 дена од одморот за да играат за Македонија

Фудбалската репрезентација на Македонија со победа од 4:0 над Гибралтар го заврши јунскиот циклус натпревари во Лигата на нации. Селекторот Благоја Милевски на прес-конференцијата...

Фудбал 12.06.22 | 20:18

Убедлив триумф за Македонија: Гибралтар си заминува со четири гола во мрежата

Македонската фудбалска репрезентација забележа убедлива победа со 4:0 вечерва против Гибралтар на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје. Средбата од Лигата...

Фудбал 12.06.22 | 18:48

Во соблекувална ќе се оди со 4 гола предност за Македонија

И четврти гол ја затресе гостинската мрежа на градски стадион каде Македонија го пречека Гибралтар во меч од Лигата на нациите. Четвртиот погодок во 31 минута го даде...

Фудбал 12.06.22 | 18:33

15 минута – 3:0 за Македонија!

Во само 15 минути од почетокот на мечот против Гибралтар, македонската фудбалска репрезентација води со 3:0 на домашен терен. Водството тргна со фантастичен гол од слободен...

Фудбал 12.06.22 | 18:20

Барди во првите минути носи водство за Македонија

Со фантастичен гол на Енис Барди Македонија води против Гибралтар со 1:0  во 4-тата минута од мечот од Лигата на нации. Откако беше досуден слободен удар по играњето со...

Фудбал 09.06.22 | 23:44

Милевски: Во моментов ова е нашиот максимум

Македонија загуби убедливо од Грузија во Скопје (0:3) и трката за првото место во групата од фудбалската Лига на нации стана тешко достижно. -Морам да им честитам на Грузијците....

Фудбал 09.06.22 | 23:29

Грузија ја прегази Македонија среде Скопје

Македонската фудбалска репрезентација доживеа тежок пораз од Грузија во 3. коло Ц-сегмент од Лигата на нации. Вечерва на „Тодор Проески“ во Скопје пред околу 10 илјади...

Фудбал 09.06.22 | 21:14

Три репрезентации ќе обезбедат пласман на Евро 2024 преку Лигата на нации

Европската фудбалска федерација (УЕФА) донесе конечна одлука, на следното Европско првенство што ќе се игра во 2024 година, три селекции ќе обезбедат пласман преку Лигата...

Фудбал 09.06.22 | 20:44

Сањол: Ја почитуваме Македонија, но дојдовме да победиме

Селекторот на фудбалската репрезентација на Грузија, Вили Сањол, најавува игра на победа на неговите избраници на утрешниот натпревар против Македонија на Националната...

Фудбал 09.06.22 | 20:27

Стартниот состав против Грузија ист како со Бугарија

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Благоја Милевски го одреди составот од 11 фудбалери кои вечерва од 20.45 часот ќе истрчаат на Националната Арена...

Фудбал 07.06.22 | 22:36

Ристовски: Можеме да ја победиме Грузија

Македонската фудбалска репрезентација ги продолжува подготовките за претстојните два завршни натпревари во Скопје во рамки на јунскиот циклус во Ц-дивизијата во Лигата...