Ознака: Лига Европа
Фудбал 05.08.22 | 08:32

Лига Европа: Шкупи поразен од ирски Шамрок

Македонскиот фудбалски првак Шкупи загуби со 3-1 (2-0) на гостувањето вечерва во Даблин од Шамрок Роверс во рамки на 3. квалификациско коло во Лига Европа. Домаќините под...

Фудбал 18.05.22 | 22:29

Жестоки тепачки во Севиља меѓу навивачите на Ренџерс и Ајнтрахт

Пред почетокот на финалето од Лига Европа меѓу Глазгов Ренџерс и Ајнтрахт Франкфурт, навивачи од двете екипи се загреваа со тепачки низ улиците на Севиља. Шпанската...

Фудбал 17.05.22 | 18:07

Лига Европа: Над 5.000 полицајци ангажирани за утрешното финале во Севиља, во градот доаѓаат 150.000 навивачи

Повеќе од 5.000 полицајци се во состојба на готовност во Севиља во очекување во градот да пристигнат огромен број фудбалски навивачи од Германија и Шкотска за утрешното...

Фудбал 06.05.22 | 09:47

Ајнтрахт и Глазгов во финалето на Лига Европа

Со елиминацијата на лондонски Вест Хем во синоќешното полуфинале фудбалерите на Ајнтрахт Франкфурт станаа првиот германски клуб кој обезбеди финале од воведувањето...

Фудбал 27.05.21 | 00:11

Виљареал на пенали ја освои Лига Европа

Фудбалерите на Виљареал триумфираа во овогодишното издание на Лига Европа, совладувајќи го вечерва Манчестер јунајтед со 11:10 на пенали, откако финалето во Гдањск по...

Фудбал 03.05.21 | 20:12

Финалето во Лига Европа ќе се игра пред 9.500 навивачи

Само 9.500 гледачи ќе можат да го следат финалето на Лигата на Европа, кое годинава ќе се игра во Гдањск, Полска, објави УЕФА по добивање дозвола од локалните власти Според...

Фудбал 19.03.21 | 14:15

ЛЕ: Динамо со Виљареал, Манчестер со Гранада

Познати се двојките за четвртфиналето и во второто по квалитет клупско фудбалско натпреварување на европскиот континент. Во Нион, Швајцарија, попладнево УЕФА изврши...

Фудбал 18.03.21 | 22:59

Сензација на „Максимир“: Ова ќе им го раскажувате на внуците…

Динамо Загреб е во четвртфиналето на Лигата на Европа. „Модрите“ го направија најголемиот клупски успех во поновата историја. Адеми и Ристовски, Оршиќ, Ливаковиќ, Маер,...

Фудбал 18.03.21 | 22:45

Динамо го елиминира Тотенхем од Лига Европа

Фудбалерите на хрватскиот првак Динамо Загреб направија вечерва неверојатен пресврт, надоместувајќи ја негативата од два гола од лондонската пресметка со Тотенхем,...

Фудбал 26.02.21 | 13:51

Јунајтед-Милан во осминафиналето на ЛЕ

Во седиштето на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) во швајцарски Нион, попладнево се извлечени двојките за осминафиналето во Лигата на Европа. Најмногу внимание...

Фудбал 14.12.20 | 14:17

Лига Европа: Ибрахимовиќ доаѓа во Белград

Во седиштето на УЕФА во Нион попладнево беа извлечени двојките за 1/16финалето во Лига Европа. Во него учествуваа 12 победници и 12 второпласирани од групната фаза, како...

Фудбал 02.10.20 | 15:38

Лоша ждрепка за Динамо, полесни противници доби Црвена Звезда

Денеска беа извлечени тимовите во групната фаза од Лигата на Европа. Еден од фаворитите за трофејот на турнирот – Арсенал, падна во лесната група „Б“, каде се чини дека...

Фудбал 01.10.20 | 22:06

Динамо влезе во групната фаза на ЛЕ, Адеми со два гола

Хрватскиот гигант Динамо (Загреб) влезе во групите во Лигата на Европа по победата над естонска Флора со 3:1. На „Максимир“ домаќините не убедија со својот настап, но...

Ракомет 30.09.20 | 14:23

Пред утрешната ждрепка за ЛЕ: Пелистер во третиот, а Металург во шестиот шешир

ЕХФ ги објави шеширите за утрешниот ждреб (11.00 часот, Виена, Австрија) за групната фаза во Лига Европа во чија прва сезона ќе има два претставници од Македонија, Металург...

Фудбал 01.09.20 | 11:40

Мурињо може пак да дојде во Скопје

Само еден ден откако трите македонски европретставници во Лига Европа ги дознаа ривалите за второто квалификациско коло закажано за 17 септември, веќе денеска од 13...

Фудбал 30.08.20 | 23:22

Волфсбург, Хајдук, ЦСКА Софија… Познати можните противници на нашите клубови во Лига Европа

Познати се подгрупите пред утрешната ждрепка за 2.квалификациско коло во Лигата на Европа, која ќе се одржи во Нион утре во 13 часот. Ренова за ривал може да ги добие Волфсбург,...

Фудбал 27.08.20 | 23:21

Ренова и Шкендија во второ коло од Лига Европа, Шкупи елиминиран

Tетовските прволигаши Ренова и Шкендија обезбедија вечерва второ коло во квалификациите за Лига Европа откако успеаа да ги освојат Ерменија односно Азербејџан со...

Фудбал 15.08.20 | 19:18

Солскјер ги повика играчите на Манчестер на „зрело издание“ во полуфиналето со Севиља

Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле-Гунар Солскјер ги искажа очекувањата за средбата со Севиља во полуфиналето на Лига Европа, што ќе се одржи утре во Келн. Јасно е дека...

Фудбал 11.08.20 | 08:01

Лига Европа: Mанчестер едвај, Интер сигурен

Првиот полуфиналист во Лигата на Европа е Интер, кој на неутрален терен во Германија го совлада Баер Леверкузен со 2:1. Италијанскиот тим ќе игра против Шахтјор или Базел...

Фудбал 07.08.20 | 09:28

Лига Eвропа парови: Мириса на финале Интер-Манчестер Јунајтед

По одигрувањето на натпревари од 1/8-финалето во Лига Европа, сите парови за 1/4-финалето на турнирот се веќе јасни. Вчера, Севиља, Баер (Леверкузен), Базел и Вулверхемптон...