Ознака: лифт
Македонија 26.06.21 | 19:07

Хаос во ГОБ 8 септември – нефункционални апарати, болницата со месеци функционира со еден лифт

Хаосот во ГОБ 8-ми Септември и натаму продолжува.Мамографот не работи, со месеци не функционираат лифтовите во болницата, пацинети, медицински персонал и отпадот се...

Скопје 21.05.21 | 19:22

Девет месеци живеат без лифт чекајќи Обвинителство да заврши истрага

Возрасни, хендикепирани, болни лица од ланскиот септември не се во можност да излезат од дома бидејќи живеат на погорните катови во станбена зграда каде лифтот е надвор...

Здравје 16.02.21 | 16:23

Мајка ми почина во лифт, зашто Брзата помош дојде без носилка и без адреналин

Цела година молчев, чекав Обвинителството да ме повика да дадам исказ, за тоа како мајка ми почина заглавена во лифт, откако Брзата помош дојде кај нас дома брзо, ама...

Црна хроника 15.02.21 | 17:20

Исповед на синот кој ја загуби мајка си во лифт: Мајка ми ја боцкаше шоферот, сестрата и докторката не знаеа што да прават

Цела година молчев, чекав Обвинителството да ме повика да дадам исказ, за тоа како мајка ми почина заглавена во лифт, откако Брзата помош дојде кај нас дома брзо, ама...

Скопје 13.01.21 | 17:26

Расипаниот лифт во катната гаража „Смилевски конгрес“ се уште е ризик за граѓаните, не е затворен ниту означен

Расипаниот лифт во катната гаража „Смилевски конгрес“ во центарот на Скопје се уште претставува ризик за граѓаните, бидејќи не е затворен и не е означен дека е надвор...

Скопје 13.01.21 | 15:22

АДСДП: Вандали го отворија расипаниот лифт, повторно е затворен и означен

Во однос на реакциите во јавноста по објавениот текст за сигурносниот проблем со отворен иотлифт во катната гаража „Смилевски конгрес’’, од АД за стопанисување со...

Скопје 13.01.21 | 12:02

Провалија наместо лифт во катната гаража „Смилевски конгрес“

Малку недостига да дојде до вистинска трагедија во катната гаража „Смилевски конгрес“ во Центар, каде расипан лифт стои отворен без никаков знак за предупредување...

Црна хроника 09.09.20 | 10:47

Жител на Сарај загина во зграда во Кисела Вода, паднал во отворот за лифт

Жител на сарај, на возраст од 30 години го загуби животот по пад во отворот за лифт во зграда во скопската населба Кисела Вода. Како што објави „Алсат“, Мујадин Муртезани...

Здравје 26.06.20 | 10:32

Лифтовите потенцијални жаришта на Ковид-19, предупредуваат експертите

Медицинските експерти постојано советуваат дека затворените простории треба секојдневно да се проветруваат, но останува отворено прашањето како тоа да го сториме...

Економија 17.06.20 | 15:14

Лифтот на Нина се дезинфицира и се поминува со УВ ламба

Министерката за финансии Нина Ангеловска ги превзема сите мерки за заштита на своето здравје, а доказ за тоа е што таа се вози во посебен лифт во Министерството за финансии. Извори...

Скопје 27.04.20 | 12:47

Попова: Имаме еден Шилегов кој во опозиција го гушкаше ГТЦ, и друг кога е на власт кој со куп железо го нагрдува истиот ГТЦ

Ирена Попова, советник од ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје денеска имаше обраќање пред ГТЦ каде почна поставувањето на лифт, кое предизвика бурни реакции...

Скопје 26.04.20 | 19:29

Лифтот да се тргне од ГТЦ, архитектите бесни

Претседателот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) Мартин Пановски смета дека лифтот треба да се тргне од ГТЦ, а Општина Центар не требало да даде согласност...

Црна хроника 26.02.20 | 18:06

Скопјанец се самозадоволувал пред девојка во лифт

Ноќеска, десетина минути по полноќ, во СВР Скопје, 25-годишна девојка од Кавадарци пријавила дека на 25.02.2020 околу 22.00 часот во лифт во зграда на ул. „Мито Хаџивасилев Јасмин“...

Скопје 07.12.19 | 19:21

Златко Марин пушти лифт за лица со попреченост со панделка

Градоначалникот на Аеродром, Златко Марин пред неколку дена се пофали дека во основното училише Ѓорѓи Пулевски пуштиле лифт за лица со физичка попреченост. Овој проект...

Скопје 06.09.19 | 21:03

МВР со детали за инцидентот во кој лифт падна во Карпош

Вчера околу 16 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза’’ биле донесени Н.М. (20), Ф.М. (20),О.Н. (21) и К.П. (21), сите од Скопје, кои, според пријавеното,...

Скопје 06.09.19 | 09:25

Падна лифт во Карпош 4

Лифт се откачил и паднал во нова зграда во Карпош 4, на која сѐ уште не ѝ е направен технички прием, но десетина станови се вселени бидејќи добиле клуч од инвеститорот,...

Црна хроника 24.05.19 | 12:35

Пожарникари спасуваат пет деца што се заглавиле во лифт во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром, објави „Експрес“. Децата телефонски побарале...

Скопје 23.05.19 | 23:56

Пожарникари спасуваат пет деца што се заглавиле во лифт во Ново Лисиче

Пет млади луѓе од десетина минути по 23 часот се заглавени во лифт во скопската населба Ново Лисиче во општина Аеродром, објави „Експрес“. Децата телефонски побарале...

Култура 01.02.19 | 09:23

Во МКЦ вечерва ќе биде доделена првата годишна награда за стрип „Лифт“

Во Младинскиот културен центар вечер од 20 часот ќе биде доделена првата годишна награда за стрип „Лифт“. На изложбата и во публикацијата која е отпечатена по тој повод...

Црна хроника 28.01.19 | 15:05

На мајка и дете им се откачил лифтот во зграда во Аеродром, паднале ниво подолу

Во саботата попладне, А.В. (36) од Скопје пријавила дека на улица “Вангел Тодоровски”, општина Аеродром во Скопје, кога влегла во лифт во зграда заедно со нејзиниот...