Ознака: Лидија Димковска
Култура 21.01.22 | 15:17

Песната „Милениче“ на Лидија Димковска објавена во едно од најпрестижните светски списанија за литература

Песната „Милениче“ од македонската поетеса Лидија Димковска е објавена во последниот број на лондонскиот култен неделник „Times Literary Supplement“, кој е едно од најпрестижните...

Култура 12.08.21 | 13:08

Познатата македонска поетеса Лидија Димковска е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ на Струшките вечери на поезијата

Познатата македонска поетеса Лидија Димковска е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ што се доделува од страна на Струшките вечери на поезијата за најдобра...

Култура 28.06.21 | 08:38

Промоција на стихозбирката „Гранична состојба“ од Лидија Димковска вечерва во „Буква“

Промоцијата на новата стихозбирка „Гранична состојба“ од Лидија Димковска, во издание на ИЛИ-ИЛИ ќе се одржи вечер во „Буква“. За книгата и со авторката ќе зборуваат...

Култура 18.05.21 | 11:47

„Или-Или“ ја објави новата поетска книга на Лидија Димковска „Гранична состојба“

На 20. мај (четврток) од печат излегува новата поетска книга „Гранична состојба“ од Лидија Димковска. Книгата е во издание на Или-Или во рамки на поетската едиција „Поеза“ Поетската...

Култура 14.01.21 | 16:14

Писателката Лидија Димковска ќе учествува на „Глобална поетска серија“

Македонската писателка Лидија Димковска ќе учествува на виртуелниот поетски настан „Глобална поетска серија“, што ќе се одржи в сабота (16 јануари) во култното „Њујоршко...

Култура 19.06.20 | 16:11

На фестивал во Словенија, Лидија Димковска наградена за поетски опус

На меѓународниот поетски фестивал „Лириконфест“ кој во ограничено издание се одржа изминатите денови во Велење, Словенија, на Лидија Димковска и беше доделена највисоката...

Култура 21.03.20 | 16:44

Големо признание за писателката Лидија Димковска во Словенија

По повод Светскиот ден на поезијата, 21-ви март, во Словенија „Лириконфест – Поетична академија“ ја прогласи македонската поетеса и писателка Лидија Димковска за добитник...

Култура 22.10.19 | 17:58

Лидија Димковска на поетски фестивал во САД

На покана на Пол Малдун, добитник на Пулицеровата награда за поезија, поранешен уредник за поезија во „Њујоркер“ и професор по креативно пишување на универзитетот...

Култура 23.04.19 | 16:44

„Или-или“ ја објави новата книга на Лидија Димковска „Кога заминав од Карл Либкнехт“

Утре (среда, 24 април) од печат излегува новата книга „Кога заминав од Карл Либкнехт“ на наградуваната македонска писателка Лидија Димковска, во изадние на „Или-Или“....