Ознака: лични карти
Македонија 31.10.21 | 09:20

Во општините каде што се гласа лични карти ќе се издаваат и денеска

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска управните служби ќе работат во општините каде што ќе има гласање, со цел да им се излезе во пресрет на граѓаните...

Македонија 30.10.21 | 08:12

Лични карти ќе се издаваат и викендов

Во пресрет на одржувањето на вториот круг од Локалните избори, што ќе се одржи утре, Министерството за внатрешни работи информира дека денеска и утре управните служби...

Македонија 29.10.21 | 08:45

Лични карти ќе можат да се подигнат и в сабота и недела 

Во пресрет на одржување на вториот круг од кокалните избори што ќе се одржи в недела на 31 октомври 2021 година, утре и задутре управните служби ќе работат во општините...

Црна хроника 28.10.21 | 10:21

Лични карти ќе можат да се подигнат и в сабота и недела

Во пресрет на одржувањето на вториот круг од Локалните избори, што ќе се одржи в недела на 31 октомври 2021 година, Министерството за внатрешни работи информира дека и в...

Македонија 16.10.21 | 00:11

Лични карти ќе може да се подигнуваат денес и утре

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека во сабота (16.10.2021) Одделот за граѓански работи, односно сите отсеци за управни работи на оваа организациона...

Македонија 12.10.21 | 12:13

Поради изборите: Лични карти можат да се подигнат и во сабота и недела (16 и 17.10)

Во пресрет на претстојните Локални избори што ќе се одржат во недела на 17 октомври 2021 година, Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека Одделот...

Македонија 05.10.21 | 21:20

Владата ги усвои предлог-законите за патни исправи, за лични карти и матичен број

Утврдени се текстовите на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за личното име, на Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за патните...

Македонија 26.08.21 | 14:54

Спасовски: Досега издадени над 13.000 нови лични карти

Издавањето на новите лични карти се одвива нормално и досега се издадени 13.000 од овие лични документи, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Издавањето...

Македонија 23.08.21 | 17:21

Проф. Давитковски: Никаде во светот не постои графа етничка припадност, спротивна е на европската пракса и ќе преставува проблем за земјава

Печатењето на новите лични карти со подзаконски акт, а не со носење на измена на закон или усвојување на ново законско решение не е единствениот спорен момент во владината...

Македонија 23.08.21 | 07:51

Од денеска „северни“ лични карти издадени без закон

Околу 40 илјади граѓани од денеска ќе можат да ги подигаат новите лични карти на кои ќе биде впишано новото име Република Македонија. Печатењето и издавањето...

Македонија 21.08.21 | 16:37

Граѓаните ќе може да ги подигнат новите лични карти веќе од понеделник

Граѓаните ќе може да ги подигнат новите лични карти веќе од понеделник, а Министерството за внатрешни работи ќе почне да ги печати откако Владата на вчерашната седница...

Македонија 21.08.21 | 16:26

Николоски: По промената на власта која ќе дојде по локалните избори ќе има одговорност за неиздавањето на лични карти

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вели дека после промената на власта во Македонија, која ќе се случи после претстојните локални избори, ќе следи...

Македонија 21.08.21 | 11:13

ВМРО-ДПМНЕ: Миленикот на Заев не може да побегне од одговорност за личните карти

Откако СДСМ е на власт граѓаните се блокирани на секое поле. Поради неспособноста на власта единствено граѓаните страдаат. А, со вчерашната одлука на Владата единствено...

Македонија 20.08.21 | 22:33

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски не може да побегне од одговорноста што остави 40.000 граѓани без лични карти

Вечерва со Одлука на Влада Оливер Спасовски е навидум само спасен од кривична одговорност за ограничени слободи и права на над 40.000 граѓани на кои не им издале лична...

Македонија 20.08.21 | 21:27

МВР го суспендира Собранието: Ќе издаваат етнички „северни“ лични карти без донесен закон

Реакцииите на јавноста се жестоки откако министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски се пофали дека ќе продолжело издавањето на личните карти откако неколку недели...

Македонија 20.08.21 | 18:54

Од утре ќе се печатат двојазични лични карти со „Cеверна“, иако законот не е донесен!

Од утре ќе продолжи печатењето на лични карти, но тоа ќе се прави со новите обрасци, информираше предмалку министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Владата...

Македонија 19.08.21 | 22:24

Повеќе од 30.000 граѓани се без лични карти, а тоа им создава сериозни имотно-правни, банкарски, здравствени проблеми…

Повеќе од 30.000 граѓани се без лични карти, а тоа им создава сериозни имотно-правни, банкарски, здравствени, проблеми при патување како и други лични проблеми, вели пратеникот...

Македонија 19.08.21 | 19:14

За Заев опозицијата е виновна што граѓаните не можат да извадат лични карти

Премиерот Зоран Заев како виновници што граѓаните иако аплицирале не можат да извадат лични карти. Тој вели дека барале решение граѓаните да можат да ги завршат своите...

Економија 19.08.21 | 15:11

Во банкa и штедилницa ќе може и со пасош заедно со ливче-потврда од МВР

Македонската банкарска асоцијација (МБА) информира дека согласно мислењето добиено од Управата за финансиско разузнавање, а со заложби за изнаоѓање решение и од страна...

Македонија 19.08.21 | 12:45

За Спасовски не е проблем што го смени системот за лични карти без да има закон, туку тоа што немало закон

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на неговиот Фејсбук профил напиша дека не фалат обрасци за лични карти и дека системот е добар, само треба да се изгласа...