Ознака: лична карта
Црна хроника 29.12.21 | 15:57

Сакал да полага за возачка со лична карта со туѓо име, свои податоци и слика од трето лице: Двајца уапсени за фалсификување исправа

Полициски службеници од Полициската станица Гази Баба вчера ги лишиле од слобода С.Ј. (35) од село Брест и Б.Х. (42) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторени...

Црна хроника 22.12.21 | 13:06

Гостиварец со туѓа лична карта подигнал кредит

Гостиварецот В.Ф.(27) со туѓа лична карта успеал да склучи договор за набавка на мобилен телефон и да подигне брз кредит од финансиско друштво, пред да биде уапсен од полицијата. Пред...

Македонија 22.08.21 | 10:19

Од утре ќе се издаваат нови лични карти, законот сѐ уште не донесен

Нови лични карти на кои ќе биде впишано новото име на државата Македонија од утре ќе може да подигаат граѓаните. По застој во издавањето причинет со блокадата...

Македонија 28.07.21 | 09:43

Во последните 20 дена не е издадена ниту една лична карта

Граѓаните за лична карта чекаат и повеќе од месец дена, а во последните 20 дена не е издадена ниту една лична карта. Ова е дебакл на системот за кој виновна е власта. Спасовски...

Македонија 27.07.21 | 15:19

Не сме против етничка припадност во личните карти, но од ЕУ велат дека тоа не било пракса, вели Заев

Премиерот Зоран Заев вели дека тој и неговата партија и натаму сметаат дека е во ред да се даде можност за внесување графа за етничка припадност во личните карти, но...

Балкан 11.06.21 | 15:36

Се разговара во шест држави на Балканот да се патува само со лична карта

Работната група од претставниците на шест држави од Западен Балкан ќе ги продолжи разговорите за регионален договор за поминување на границите само со лична карта. Како...

Македонија 22.02.21 | 13:38

Ќе слуша што ќе му каже ЕУ: Дали Заев се откажува од етничката припадност во личните карти?

Премиерот Зоран Заев изјави дека за него е прифатливо во личните карти да стои графата за етничка припадност, покрај државјанството, но ако ЕУ има конкретна и прецизна...

Македонија 15.02.21 | 18:18

Заев немал проблем во личните карти за стои етничката припадност, а со што има проблем Зоки?

Зоки немал проблем со тоа на личните карти да стои етничка припадност.А со што имаше проблем овој човек?, прашува Ивор Мицковски на Фејсбук. Имаше проблем селективно...

Црна хроника 01.01.21 | 10:23

Тинејџер нападнал полицајци во Кисела Вода оти му побарале лична карта за идентификација

Тинејџер е приведен во полициска станица откако синоќа нападнал полицаец во скопската населба Кисела Вода. Причина за инцидентот било тоа што полицајците му побарале...

Балкан 19.11.20 | 21:22

Албанците ќе патуваат во Србија со лична карта

Владата на Србија денеска донела одлука со која им се овозможува на граѓаните на Република Албанија да влезат на територијата на Република Србија без пасош. Тие ќе можат...

Свет 27.09.20 | 13:55

Победа на жените од Авганистан: Имињата на мајките ќе бидат вклучени во личните карти

Авганистанката Лале Османи со години водеше кампања за промена на вековниот обичај за официјално идентификување на луѓето со имињата на нивните татковци, повикувајќи...

Македонија 13.07.20 | 17:29

Лични карти можат да се подигнат и во среда

Министерството за внатрешни работи соопшти дека управните служби при МВР на територијата на целата држава, на денот на изборите (среда, 15 јули) ќе работат само за подигнување...

Сервиси 23.06.20 | 14:53

Лични карти и пасоши во Скопје ќе се издаваат и во сабота и недела

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните во Скопје дека во периодот до одржувањето на парламентарните избори ќе биде овозможено подигање на готовите...

Црна хроника 08.10.19 | 13:44

Притвор за Србинка: Со „фалц“ лична карта сакала да си го посети партнерот во Идризово

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице, државјанка на Република Србија, која се товари дека извршила кривично дело – Фалсификување...

Здравје 10.09.19 | 15:52

Од 1 октомври лекови на товар на Фондот ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Осигурените лица од први октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или...

Скопје 28.04.19 | 12:33

Без лична карта не излегувајте на денот на посетата на Папата

Координативното тело за организирање на посетата на Папата Франциско на Република Македонија, информира дека за време на Апостолската посета на Папата, на територијата...