Ознака: ЛГБТИ
Свет 25.06.21 | 20:08

Макрон: Не поддржувам исклучување на Унгарија од ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон не поддржува исклучување на Унгарија од Европската унија по донесувањето на законот за ограничување на правата на припадниците...

Македонија 25.06.21 | 19:20

Панговски: Ако хомосексуалноста не може да се „научи“, чуму часови по неа?

Апсолутно го поддржувам унгарскиот закон со кој децата се бранат од пропаганда, овој пат ЛГБТ пропаганда, вели активистот Сашо Панговски oд движењето Бојкотирам. Додава...

Музика 02.05.21 | 20:17

Гарванлиев за британски медиум: Во Македонија дефинитивно не е во ред да се биде геј, секогаш морав да носам маска

Во интервју за британскиот магазин „Attitude“ македонскиот претставник на „Евровизија“ Васил Гарванлиев вели дека да се биде хомосексуалец е веројатно најмалку интересната...

Македонија 04.03.21 | 23:13

Петров: Се грижиме за ЛГБТ зашто така треба, а не за добивање политички поени

Потпретседателот Петров на конференција во Белград: Постојано преземаме системски чекори за унапредување на правата на маргинализираните заедници и ЛГБТИ луѓето Потпретседателот...

Македонија 14.08.19 | 13:08

ЛГБТИ до Заев: ИЗВИНИ СЕ, „педер“ не е карактерна особина, туку симболизира омраза и гадење

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија ЛГБТИ реагира на изјавата на премиерот Зоран Заев, во која тој вели дека нема да дозволи власта да ја урнар...