Ознака: Лезбос
Свет 01.02.21 | 08:57

Серија утрински земјотреси во Грција, најсилниот од 4,9 степени

Околу осум часот утринава по локално време, во морскиот дел во близина на грчкиот остров Лезбос е регистриран земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтерова скала,...

Балкан 04.12.20 | 08:39

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската унија за формирање на нов прифатен...

Балкан 10.09.20 | 09:36

Префрлени во Солун 400 деца без придружба: Пожарот го претвори кампот Мориа во пепел

Со директен лет од Лезбос, синоќа во Солун пристигна првата група со 165 деца бегалци без придружба, додека, пак, утрово заврши процедурата на пренесување вкупно 408 деца,...

Балкан 27.07.20 | 13:30

Се вакцинираа деца бегалци на грчкиот остров Лезбос

Над 2.000 деца бегалци сместени во прифатниот центар Мориа на грчкиот остров Лезбос, беа вакцинирани за мали сипаници, заушки и рубеола, со што заврши првата фаза од програмата...

Балкан 06.07.20 | 15:29

До смрт избоден со нож 19-годишен мигрант на грчкиот остров Лезбос

Во инцидент во бегалскиот камп Мориа на Лезбос, во текот на ноќта до смрт било избодено со нож 19-годишно момче од Брегот на Слоновата Коска, додека пак уште три лица се...

Балкан 03.02.20 | 15:02

Инциденти на грчкиот остров Лезбос за време на протест на баратели на азил

Околу 2000 баратели на азил, со слогани „Слобода” излегоа на протест на грчкиот остров Лезбос и се судрија со полицијата, која употреби солзавец и шок бомби, објавија...

Црна хроника 29.01.20 | 13:24

Тешко повреден со нож 15-годишен Авганистанец во бегалскиот камп Мориа на Лезбос

Со девет убоди од нож на различни делови од телото, 15-годишно момче од Авганистан било префрлено во критична состојба во болницата на грчкиот остров Лезбос, по инцидентот...

Балкан 20.01.20 | 16:53

Со нож ранета бегалка од Авганистан во кампот Мориа на Лезбос

Во критична состојба се наоѓа 18-годишна годишна девојка од Авганистан откако била прободена со нож од нејзин сонародник во бегалскиот камп Мориа на грчкиот остров Лезбос,...

Балкан 16.01.20 | 11:52

Во среда на Лезбос ќе бидат затворени кафулињата и рестораните

Грчките острови Лезбос, Хиос и Самос се подготвуваат за генералниот штрајк закажан за следната седмица, во среда на 22 јануари 2020 година поради ситуацијата со бегалците...

Балкан 05.12.19 | 09:45

Мажот ги спасил само децата: Загина жена во пожар во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Во пожар што изби неколку часа по полноќ во куќарка во рамките на отворениот бегалски камп „Кара Тепе“ на грчкиот остров Лезбос, животот го загуби 27-годишна жена, јави...

Балкан 29.11.19 | 09:56

На Лезбос условите за бегалците се екстремно загрижувачки

Условите за живот на бегалците и мигрантите, одредувањето на нивниот статус, пренатрупаноста на камповите и децата бегалци без придружба, биле темите кои високиот комесар...

Балкан 12.11.19 | 10:36

Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Со патнички ферибот, од островот Лезбос на атинското пристаниште Пиреас, рано утрово пристигнаа 367 беглаци и мигранти, кои дополнително, со автобуси ќе бидат распределени...

Балкан 01.10.19 | 10:07

Од Лезбос во Атина пренесени 215 бегалци и мигранти

Рано утрово на атинското пристаниште Пиреас, пристигнаа 215 бегалци и мигранти од островот Лезбос, кои ќе бидат распределени во прифатни центри во областа Атика и на...

Балкан 25.08.19 | 13:05

Лезбос: Мигрант со нож уби негов врсник, а двајца повреди

15 годишен мигрант од Авганистан со нож, од засега непознати причини, нападна негови врсници во прифатниот центар на грчкиот остров Лезбос, усмрти еден од нив, а двајца...