Ознака: летување
Балкан 27.01.21 | 10:43

Уште не е сигурно дека вакцинираните Срби може да летуваат во Грција

Прелиминарни биле разговорите меѓу министрите за туризам на Грција и Србија за време на нивната вчерашна онлајн средба околу сертификатот за вакцинација и не постоел...

Естрада 11.09.20 | 23:03

По хајкинг и велосипедизам на планина, Гоца Тржан и нејзиниот партнер уживаат на море

Српската пејачка Гоца Тржан и нејзиниот партнер Раша Новаковиќ конечно заминаа на летен одмор. Иако поголемиот дел од летото уживаа во хајкинг и велосипедизам на планина,...

Балкан 01.09.20 | 08:51

Maкедонските граѓани во септември одат во Албанија на одмор

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини изутринава е зголемен, соопшти АМСМ. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...

Балкан 14.08.20 | 00:14

Хрватскиот туризам доби нов удар: Италијанците масовно ги откажуваат резервациите

Италија воведе ограничување за сите кои се враќаат од Хрватска, Грција, Малта и Шпанија. Заради ова италијанските туристи масовно ги откажуваат резервациите во Хрватска,...

Балкан 30.07.20 | 13:35

Лекарите советуваат: На летување одете со автомобил а не со автобус

Лекарите за ова лето препорачуваат да се избегнат долгите патувања што поради горештините но и поради корона кризата. Доколку сепак не сакате да се откажете од летување,...

Вести 29.07.20 | 19:54

Во оваа земја во август може да летувате за малку пари и никој нема да ви бара ПЦР тест

Поради ситуацијата во која се наоѓаме не дозволува влез во било која држава ширум светот за македонците се отвараат некои нови можности за летување. Една од нив, барем...

Балкан 27.07.20 | 14:19

Не е Егејско море ама сепак: Moжеме да летуваме во Бугарија,но со негативен корона тест

Бугарската влада направи отстапки од препораката на Европската унија и за граѓаните на пет земји, вклучувајќи ја и Македонија, им се дозволи влез во Бугарија, под услов...

Балкан 10.07.20 | 08:53

Наместо во евтин апартман поради корона ги сместиле во хотел со 5 ѕвезди во Грција

Српско семејство засекогаш ќе го памети годишниот одмор во Грција. Тие како и многумина други уплатиле во Евиа уште пред пандемијата аранжман во класично студио за...

Балкан 23.06.20 | 20:34

Полицијата во Грција ги носи туристите од плажа: Ако сте позитивни на корона, нема да имаат милост кон вас!

Голем број српски туристи веќе се упатија на летување, ама грчките власти решија ништо да не препуштаат на случајот, така што ако по некој случај добиете температура,...

Двоглед 15.06.20 | 20:24

Заев: Мојата чудесна земја северџанска

Не се само германските езера и планини се рај за 6000 денари (колку што е ваучерот за летување во Македонија). За исто толку пари можете да летувате и во Тетово, Македонски...

Патувања 15.06.20 | 12:09

Во овие шест земји летово ќе може да се оди на одмор

Нешто што со нетрпение го чекаме кога официјално ќе пристигне потопло време и границите со соседните земји повторно ќе станат оперативни. На почетокот срамежливо проверувавме...

Балкан 14.06.20 | 08:40

Мицотакис: Ме интересира Грција да биде најбезбедна, а не број еден дестинација во Европа

Не ме интерсира Грција да биде број еден дестинација во Европа, ме интересира Грција да биде најбезбедна дестинација во Европа, порача грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис...

Свет 02.06.20 | 13:08

Форбс објави листа на 20 најбезбедни дестинации од корона

Американскиот магазин Форбс пренесе попис на 20 европски дестинации за пост-корона патување, меѓу нив се најдоа Загреб, Ријека и Цавтат, а освен во Хрватска со повеќе...

Балкан 20.05.20 | 15:38

Во Дубровник и Ровињ апартмани од 50 до 70 евра: Хрватска ја отвори сезоната

За седум дена откако Хрватска ги попушти мерките против коронавирусот, сè повеќе странски туристи влегуваат во земјата. Словенија ги укина ограничувањата за влез во...

Патувања 18.05.20 | 11:31

Летување во Грција, две лежалки со чадор за 80 евра

Дефинитивно Грција оваа година ќе биде скапа туристичка дестинација според цените на плажите веднаш по нивното официјално отворање. Имено, на плажата Астерас Вуjагменис...

Вести 06.05.20 | 13:24

Хрватите убедуваат: Ќе одиме на море и ќе седиме во кафулиња без плексиглас

Директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје Крунослав Цапак, говорејќи за укинување на дел од рестриктивните мерки воведени поради новиот коронавирус, истакна ...

Балкан 02.05.20 | 22:16

Летувањето уште од старт ќе чини повеќе: Koj сака во Грција мора да има направено корона тест

Летувањето во Грција оваа година уште од старт ќе чини повеќе.Грчкиот министер за туризам ги објави мерките за новата туристичка сезона која најверојатно ќе стартува...

Балкан 21.04.20 | 15:47

Кој не е тестиран нема да влезе: Во Грција летово на одмор ќе одиме со „здравствен пасош“

Здравствен пасош“ е една од методологиите за безбеден влез во земјата, што би можела да се воведе за време на туристичката сезона за патување во Грција, односно туристите...

Патувања 20.04.20 | 12:00

ЕУ ќе бара „паметно“ решение за да одиме летово на море

Европјаните ќе најдат „паметни решенија“ кои ќе им овозможат да одат на годишен одмор и покрај пандемијата на коронавирусот, изјави претседателката на Европската...

Балкан 18.04.20 | 17:16

Планирате летување: Еве што велат епидемиолозите

Треба да бидеме внимателни со планирање на летниот одмор. Барем така препорачуваат епидемиолизите од регионот. Доктор Предраг Кон на денешната прес конефернција во...