Ознака: лето 2020
Балкан 03.05.20 | 18:50

Сезоната во Грција веројатно ќе почне во јули, но уште не се знае дали и како Македонците ќе може да одат

Никој не знае кога оваа година ќе заминеме на одмор, таква е реалноста, пред сѐ потребни се здравствени критериуми и протоколи за работа, вели претседателот на Грчката...

Балкан 30.04.20 | 10:00

Летото во Црна Гора пропадна, сите аранжмани се откажани

Потпретседателот на Здружението на угостители на Будва, Илија Арменко смета дека годинава туристичка сезона во Црна Гора нема да има. Ситуацијата е загрижувачка бидејќи...

Патувања 29.04.20 | 19:22

ЕУ: Летување да, но само внатре во државата?

Дали летово ќе може да се оди на плажа? Ако има одмор по пандемијата на коронавирус, тогаш веројатно ќе биде во локални рамки. Министрите за туризам на ЕУ немаат временски...

Македонија 28.04.20 | 19:55

Филипче: Рестрикции ќе има и во текот на летото

Очекувам наесен да има повторен пик на коронавирусот, заради тоа што тој нема да исчезне. Тогаш може да биде уште покомплексна ситуацијата, заради тоа што ќе имаме други...

Патувања 27.04.20 | 13:08

Без шведска маса и помалку лежалки – турските хотели се подготвуваат за летната сезона

Хотелите во Турција кои добија здравствени сертификати, ќе започнат да се отвораат до крајот на мај, рече министерот за туризам и култура Мехмет Ерсој, истакнувајќи...

Балкан 24.04.20 | 10:09

Пониски цени за летување и во Бугарија

Повеќе од 60% од бугарските хотелиери имаат намера да ги намалат цените на летните пакети за одмор, покажа истражувањето на Националниот институт за статистика (НСИ)...

Балкан 23.04.20 | 09:59

Цените ќе паѓаат, но и понудата ќе се намали – што се очекува од летната сезона во Хрватска

Претседателот на Хрватската заедница на здруженија за семејно сместување, Мирко Булиќ, за хрватски „Индекс“ вели дека засега нема нови букирања за одмор во Хрватска. Засега...