Ознака: лето 2020
Економија 22.08.20 | 10:10

Охрид беше преполн, но угостителите се незадоволни од туристите со „плиток џеб“

Главната летна туристичка сезона што полека изминува потфрли по сите параметри, и од посетеноста и од остварениот промет, пишува дописникот на МИА од Охрид. Додава дека...

Балкан 16.06.20 | 14:46

Бугарите апелираат: Не летувајте во Грција, тие нè мразат од дното на душата

Претседателот на Бугарскиот сојуз на уметници, Христо Мутафчиев, ги критикувал своите сонародници кои одат на одмор во Грција. Тој смета дека домашниот туризам треба...

Балкан 16.06.20 | 14:31

Како ќе биде во Грција од први јули: Брис ќе земаат на граница, ако сте позитивен на корона одите во државен карантин, семејството може да продолжи со одморот

Грција од први јули ги отвора границите за македонските туристи. За оние кои не се плашат од короната сигурно ги интересира какви се условите за влез. Задолжително тестирање...

Патувања 15.06.20 | 12:09

Во овие шест земји летово ќе може да се оди на одмор

Нешто што со нетрпение го чекаме кога официјално ќе пристигне потопло време и границите со соседните земји повторно ќе станат оперативни. На почетокот срамежливо проверувавме...

Балкан 21.05.20 | 11:01

Објавен планот на Грција за претстојната летна сезона, важи и за Македонците

Во две фази, едната за домашниот на 25 мај, другата за странскиот, на 15 јуни Грција одново се отвора за туризмот, преку владиниот план „Restart tourism“ што ги содржи сите аспекти,...

Свет 21.05.20 | 09:01

Исклучително топло лето во Европа оваа година

Метеоролошкиот сервис „Аку ведер“ објави прогноза за претстојното лето, според која, во Европа ќе биде многу топло, па на некои делови од континентот им се закануваат...

Балкан 20.05.20 | 15:38

Дендијас: Ако за да дојдеш во Грција треба да направиш 15 различни работи, 20 тестови и 15 документи, нема никогаш да дојдеш

Ако за да дојдеш во Грција си во ситуација да треба да направиш 15 различни работи, 20 тестови и 15 документи, нема никогаш да дојдеш, вели министерот за надворешни работи...

Балкан 20.05.20 | 11:37

Ниту тест, ниту карантин за Грција? Мицотакис ќе соопшти официјално денеска

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во 18 часот по локално време ќе го соопшти владиниот план за туризмот и економијата, а веднаш потоа, надлежните министри ќе ги објаснат...

Балкан 20.05.20 | 11:08

Хрватска сака туристи, поевтинуваат патарините и смештајот

Откако пред една недела Хрватска ги отвори границите по карантинот во битката со коронавирусот се поголем е бројот на странски туристи кои пристигнуваат во земјата....

Свет 18.05.20 | 10:46

Германскиот шеф на дипломатијата оптимистичен дека ќе има летен одмор во странство

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас е оптимист дека летните одмори во странство ќе бидат можни оваа година. Мас денеска ќе разговара со своите колеги...

Македонија 17.05.20 | 22:11

Проф. Андреевски: Најпатриотски чин на дијаспората ќе е летување во Македонија

Најпатриотски чин на секој Македонец од дијаспората е да го помине летниот одмор оваа година во Македонија, вели Гоце Андревски, професор на Универзитетот во Кингстон,...

Балкан 17.05.20 | 20:06

Колку чинеа денес две лежалки и чадор на грчките плажи?

Високите температури несвојствени за месец мај, продолжуваат и денеска и се главната причина плажите кои денеска се отворија во цела Грција, да бидат полни со граѓани. Ќе...

Патувања 16.05.20 | 09:59

Охриѓани уште од сега најавуваат поскапо кафе и кафана

Ова лето по сè изгледа поскапо кафе ќе се пие на охридското крајбрежје. Новите правила за работа кои угостителите сè уште ги немаат добиено, а ќе треба да ги исполнат...

Македонија 14.05.20 | 21:50

Сè уште не се знае како ќе патуваме низ регионот и какви процедури ќе постојат

Во однос на започнатата координација со министрите за здравство од соседните земји за патување, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција...

Калеидоскоп 13.05.20 | 20:04

Дали се исплаќа задоволството: За тестовите за корона за Грција, ќе треба да се платат 680 евра

За едно четиричлено семејство да летува во Грција потребно е да плати дури 680 евра, само за тестовите за корона, кои се задолжителни да се премине границата. Имено при...

Балкан 11.05.20 | 15:24

Од денеска Хрватска отворена за туристи, тврди министерот Капели

Хрватскиот министер за туризам Гари Капели денеска изјави дека е испратена порака до околните земји дека Хрватска започна да функционира како туристичка дестинација,...

Патувања 11.05.20 | 09:32

Грците ги продаваат хотелите и вилите, цени од 160 илјади евра

Околу стотина хотели во моментов се на продажба на северот на Грција, а најевтиниот поголем објект со базен и поглед на море може да се купи за половина милион евра. На...

Балкан 07.05.20 | 15:13

Песокот и морето не се опасни за заразување од Ковид-19, сметаат грчки експерти

Оваа година е толку безбедно да се легне на песок, колку што беше лани и преклани, но и пред десет години, вели професорката по морска микробиологија на Универзитет „Ејџиан“,...

Балкан 07.05.20 | 15:06

Албанија очекува 50 отсто од турстите што обично ги имаат на крајбрежјето

Првиот човек на Здружението на хотелиери и туризам во Албанија, Зак Топузи за Њуз 24 изјави дека поради пандемијата со Ковид-19 албанскиот туризам изгубил повеќе од 140...

Балкан 05.05.20 | 08:56

Тестирање пред влез во земјата ќе бара и Грција

Најдоброто сценарио е Грција, за туризмот, да отвори на први јули и работиме во таа насока, се подготвуваме за тоа, но секако тоа е поврзано и авионските компании, бидејќи...