Ознака: Леонардо
Македонија 21.03.21 | 22:11

Ивановска: При крај сме со предметот „Леонардо “ против Рашковски, државата плаќа големи камати

Договорот со италијанската фирма „Леонардо“ за набавка на радарски системи останал ист и пред во него да се вклучи поранешниот генерален секретар Драги Рашковски,...

Македонија 29.01.21 | 15:18

Леонардо, Дака, Рекет, Магариња и Фризерница ја направија Македонија најкорумпирана во светот

Последниот извештај на Транспаренси Интернешнл покажува дека Македонија има историски највисоко ниво на корупција и е сместена на 111 место, 5 места полошо од лани. Подобро...

Македонија 16.12.20 | 11:11

Местењето тендери за ОЈО не е криминал: Рашковски нема да одговара за аферата „Леонардо“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција одлучи дека нема основа за гонење на ексгенералниот секретар на Владата Драги Рашковски...

Македонија 02.09.20 | 15:04

Една година нема епилог од аферата „Леонардо“ на Драги Рашковски тешка 7 милиони евра

Цела година помина откако излезе аферата „Леонардо“ тешка 7 милиони евра, а нема епилог! Драги Рашковски му заврши секретарувањето во Владата без правен епилог за...

Македонија 18.02.20 | 10:38

Петте истраги за кои Рускоска и Јовески се глуви и слепи

Додека и во Обивнителството и во судот се форсираат и се закажуваат седници за предмети кои се важни за СДСМ и нивните соработници, јавнсота прашува до каде се истрагите...

Македонија 26.09.19 | 19:05

На „чуварите на правдата“ не им е проблем криминалот, туку новинарите кои го откриле

Коментирајќи ги последните случаи на политички прогон на новинари и медиуми кои се осмелиле да откријат криминал на власта за кои ораните не биле баш заинтересирани,...

Македонија 06.07.19 | 14:26

Крајно време е Oбвинителството да се заинтересира за случајот со 7 милионската аванта на Рашковски

Според објавата, Драги Рашковски повторно е фатен во огромен скандал. Рашковски, иако знае дека не смее да разговара со Леонардо, пред да биде доделена понудата наложува...

Македонија 05.07.19 | 21:10

Објавена нова „бомба“ за Рашковски: Потивко! Не ни е дозволено да разговараме со „Леонардо“!

Порталот „Економски Лидер“ објави нов аудио снимка од разговорот кој се водел помеѓу генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, и претставници од италијанската...