Ознака: ленин јовановски
Скопје 01.02.23 | 10:01

Јовановски: Голем е револтот кај превозниците, ставени се во мат-позиција

Нема напредок во проблемот кој настана меѓу ЈСП и приватните превозници, оценува Ленин Јовановски, сопственик на „Слобода превоз“ во интервју за порталот Фактор. Вели...

Скопје 24.12.22 | 13:57

Јовановски: Контролата на УЈП во „Слободен превоз“ не констатираше никаков криминал, туку само долг кон нас од над еден милион евра!

Заврши контролата на УЈП во Слобода Превоз и видено од записникот не се констатирани никакви неправилности, криминали , полнење приватни џебови и сл. Но, констатирано...

Македонија 13.12.22 | 16:55

Ленин Јовановски: Се повлекуваат автобусите од блокадите, ќе се даде простор на дијалогот

Протестите прекинуваат и после оваа прес-конференција автобусите се повлекуваат од блокадите. Ќе му се даде простор на дијалогот што го предложи премиерот Димитар...

Скопје 08.12.22 | 08:15

Јовановски: Не сме веќе пријатели со Арсовска, бев изманипулиран

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“  во интервјуто за „Република“ проговори за односот кој го имаа со градоначалничката Арсовска со која беа и пријатели. Ленин...

Скопје 07.12.22 | 16:50

Jовановски за „Република“: Со моето повлекување од јавниот настап од протестите ќе придонесам за приватните превозници го решат проблемот

Ленин Јовановски во интервјуто за „Република“ за прв пат откри дека ќе се повлече од протестите, но оти блокадите продолжуваат. Тој исто така најави дека и помалку...

Скопје 07.12.22 | 16:15

Ленин Јовановски: Им се извинувам на граѓаните што ја поддржував Арсовска

Директорот на „Слобода превоз“ Ленин Јовановски во интервју за „Република“ за прв пат проговори за неговиот однос со градоначалничката Данела Арсовска и дали сѐ...

Скопје 07.12.22 | 13:43

Јовановски: Никој од превозниците нема да се јави на огласот на Градот Скопје

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, чии превозници трет ден го блокираат Скопје, вели дека никој нема да се пријави на јавниот оглас на Град Скопје за...

Скопје 06.12.22 | 15:54

Јовановски: Нема никаква реакција од Градот, блокадите ќе продолжат

Нема никаква реакција од Градот Скопје, никој ништо не кажува од нивна страна и засега блокадите ќе останат, изјави за МИА директорот на приватниот автобуски превозник...

Скопје 06.12.22 | 14:59

Јовановски: Пенов може и тенкови да прати, но протестот е законски и законски е најавен

Протестот на приватните превозници е законски и е законски најавен, доколку Ристо Пенов смета дека има нешто што е погрешно во целиот случај и дека може нешто да стори...

Македонија 06.12.22 | 12:21

Ако некој мотивира насилство, многу фактори во и надвор од државата треба да бидат загрижени, вели Јовановски за изјавата на Пенов

Ако некој мотивира насилство во демократска држава каде што протестите се уставно загарантирано право, тогаш тоа треба да загрижи многу фактори во и надвор од државата,...

Скопје 05.12.22 | 11:53

Јовановски: Блокадите продолжуваат, не смеат граѓаните да дозволат да имаат ваков градоначалник кој не се грижи за нивниот интерес

Блокадите на приватните превозници во Скопје продолжуваат сè додека не се седне на маса со градоначалничката Данела Арсовска и не се изнајде законски соодветно решение,...

Скопје 05.12.22 | 11:04

ВО ЖИВО: Изјава на Ленин Јовановски

Во тек е изјава на Ленин Јовановски, директор на приватниот превозник „Слобода превоз“.

Скопје 04.12.22 | 21:17

Јовановски најави радикализација на протестот на приватните превозници, можно е и да се штрајкува со глад

Директорот на приватниот автобуски превозник „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, во вечерашното гостување во „Дневникот“ на ТВ Сител најави можна радикализација...

Скопје 02.12.22 | 16:36

Ние не сме терористи, ѝ порачаа превозниците на Арсовска и најавија помасовни блокади ако и понатаму одбива да ги прими

Приватните превозници се откажаа од блокирање на градот поради барањата на граѓаните, но и поради молбите да има проток на движење за граѓаните и за децата кои треба...

Скопје 01.12.22 | 12:09

Јовановски: Гневот кај приватните превозници е голем бидејќи тие се под закана и уценети

Во тек е прес-конференција на Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“. Приватните превозници денеска ќе одлучат како ќе се одвива нивниот утрешен протест –...

Скопје 29.11.22 | 18:42

Ленин Јовановски: Ако градоначалничката сака да се однесува уличарски, нека си ја преземе одговорноста за она што ќе се случува понатаму

„Арсовска е маќеа на цело Скопје“, вели во интервју за „Макфакс“, Ленин Јовановски, директор на „Слобода превоз“. Од градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска,...

Скопје 28.11.22 | 20:29

Вечерва се решава дали приватните превозници ќе блокираат и на други локации

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, кој денеска присуствуваше за време на продолжението на 19-тата седница на градскиот Совет за советнички прашања, во...

Скопје 28.11.22 | 15:07

Автобусите остануваат кај „Мавровка“, приватниците во Град Скопје

Во овој момент влегуваме во Град Скопје, а нашите автобуси остануваат паркирани кај крстосницата во близина на „Мавровка“, изјави за МКД.мк директорот на „Слобода...

Скопје 27.11.22 | 20:56

И сеа маќео шу праиме? Ленин објави видео како купува билет во готово во автобус на ЈСП

И сеа маќео шу праиме? – вака Ленин Јовановски, директор на приватната компанијата „Слобода превоз“, која учествува во јавниот превоз на Скопје и се обраќа на градоначалничката...

Скопје 27.11.22 | 14:40

Скопје утре во хаос: Приватните превозници ќе ја блокираат раскрсницата кај „Мавровка“

Приватните превозници вклучени во Јавниот линиски превоз утре ќе протестираат со целосно блокирање во сите правци на крстосницата кај Мавровка, односно булеварот...