Ознака: Ленче Ристовска
Црна хроника 10.10.19 | 13:25

Верушевски полека ја врти плочата – одговара општо, многу зборува, ништо не кажува

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска продолжи сослушувањето на сведокот Зоран Верушевски во случајот „Таргет-Тврдина“. Верушевски одговара вкрстено на прашања...

Македонија 18.09.19 | 18:02

Јовески го додели „Талир2“ на обвинителката Ленче Ристовска

Државниот јавен обвинител Јовески ја овласти обвинителката од СЈО Ленче Ристова да го застапува случајот „Талир 2“. Судењето за „Талир2“ треба да започне утре откако...

Македонија 12.09.19 | 10:57

Ристоска: СЈО сè уште постои

Специјалното јавно обвинителство сè уште постои, си уште функционираме. Според законот за СЈО до септември 2020, изјави денеска обвинителката од СЈО Ленче Ристоска пред...

Твитови 10.09.19 | 14:41

Ленче да каже каде во светот заштитен сведок се предава од еден обвинител на друг

#ЛенчеДаКажи дали дел од загрозените сведоци се повлекле заради страв за своја безбедност бидејќи не знаат кај кој обвинител ќе се паднат? Стани Лено кажи дали има светска...

Македонија 08.09.19 | 13:40

Фетаи и Ристоска: Сега славиме Ден на независност, од вторник ќе збориме за СЈО

На денешната централна свеченост за Денот на независноста – 8 Септември во Градскиот парк во Скопје, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи го претставуваа СЈО. Од вторник ќе...

Македонија 06.09.19 | 14:54

Ристоска: Не ја знаеме иднината на предметите на СЈО

Обвинителката од СЈО Ленче Ристовска по завршување на средбата на работната група околу Законот за јавно обвинителство во куса изјава за медиумите кажа дека ситуацијата...

Македонија 17.08.19 | 00:01

Oбвинителката од СЈО, Ленче Ристовска: Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок!

Обвинителката од СЈО, Ленче Ристовска вечерва на Фејсбук напиша статус на англиски јазик, со кој порача дека со панично движење се тоне подлабоко во живиот песок. Интересен...

Твитови 17.07.19 | 09:48

ОК, а сега да видиме кои се поединците

Адвокатот Тортевски на Твитер. Ленче Ристевска “Дејства на поединци не го карактеризираат целото СЈО”. ДОБРО ЗА ПОЧЕТОК, СЕГА САМО ДА ВИДИМЕ КОИ СЕ ПОЕДИНЦИТЕ. —...

Македонија 16.07.19 | 16:36

Пресумпцијата на невиност важи само кога тие самите се осомничени за злосторничко здружување?!

Пресот на обвинителката Ленче Ристоска беше нималку грациозен, а уште помалку доследен во споредба со славните прес-конференции каде театрално ги изведуваа и изнесуваа...

Македонија 16.07.19 | 15:21

Ленче Ристоска тврди: Оставката на Јанева не е поврзана со „Рекет“

Се уште немаме информации дека шефицата на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева е опфатена со истрагата на ОЈО во случајот „Рекет“ и сите случаи да се расчистат,...

Македонија 16.07.19 | 14:38

Следете во живо: Прес-конференција на обвинителката Ленче Ристовска во СЈО


Македонија 16.07.19 | 13:56

Ленче Ристовска ќе открие зошто се пасивизираше од СЈО!

Специјалната обвинителка Ленче Ристовска, во 14 и 30 на прес конференција во холот на СЈО ќе открие зошто скоро една година е падивизирана од работата на обвинителството. Откако...