Ознака: лекување
Здравје 18.12.20 | 10:49

„Аџибадем Систина“ бесплатно ќе лекува деца болни од ковид-19 на кои им е потребна хоспитализација

Приватната болница „Аџибадем Систина“ е подготвена да го покрие лекувањето на сите деца до 18 години кои се болни од ковид-19, соопшти болницата. Вчера на Фејсбук страницата...

Здравје 07.12.20 | 12:01

Повеќе од 1.300 пациенти заразени со ковид-19 се лекуваат во болниците во Македонија

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 872 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По извештаите...

Здравје 05.12.20 | 16:45

Вкупно 1.326 пациенти заразени со ковид-19 се лекуваат во болниците во Македонија

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекува вкупно 881 пациент позитивен и суспектен на корона вирусот. По извештаите на...

Здравје 04.12.20 | 09:14

Д-р Вело Марковски објави детална терапија како да се лекуваат пациентите заболени од Ковид-19

Вирусологот проф. д-р Вело Марковски, кој гостуваше на трибината: „Пневмонии, рано препознавање, класификација, лекување“, дава детален приказ како и со што да се лекуваат...

Македонија 27.11.20 | 13:54

Филипче потврди дека нема усогласена стратегија за матичните лекари како да постапуваат во поединчени ковид случаи

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одговарајќи на новинарско прашање потврди дека Македонија нема усогласена стратегија за матичните...

Здравје 27.11.20 | 12:40

463 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 463 лица сомнителни и потврдени за КОВИД...

Македонија 27.11.20 | 11:29

Лекови кои не се докажани дека помагаат, не се препорачуваат за лекување на болни од ковид-19

Лекови кои не се докажани дека помагаат, не се препорачуваат за лекување на болни од ковид-19 изјави денеска Венко Филипче, министерот за здравство на прес-конфренција. Матичнот...

Македонија 23.11.20 | 15:00

На инфективните одделенија во земјава се лекува 821 пациент болен од ковид

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 821 пациент позитивeн и суспектен на корона вирусот. По извештаите...

Македонија 20.11.20 | 19:23

В недела ќе бидат одредени условите под кои граѓаните ќе се лекуваат од Ковид-19 во приватните болници

Министерот за здравство, Венко Филипче, попладнево имаше работен состанок со сопствениците на приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“. Од Министерството...

Македонија 13.11.20 | 15:37

Вкупно 702 паценти со симптоми на ковид-19 се лекуваат во болниците во земјава

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во земјава е пријавено дека се лекуваат 569 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Во регионалните центри во Битола...

Македонија 13.11.20 | 08:43

Зошто терапијата од приватните болници не ја добиваат и пациентите во државното здравство?

И по девет месеци од корона кризата Филипче никако да се свести што се случува. Заклучно со вчерашната статистика на министерството за здравство 1.238 семејства се завиени...

Здравје 03.11.20 | 19:06

Бојан Кoрдалов: Лекувањето дома на ковид-19 е изгор скапо!

Специјалистот за односи со јавност Бојан Кордалов на својот Фејсбук профил информираше дека после 23 дена конечно има негативен тест на ковид-19. После 23 дена конечно...

Македонија 24.10.20 | 17:26

Ако болниците се преполнат, можно е пациенти со ковид-19 да се носат во други земји

Инфективните одделенија се преполнуваат, а пациенти со ковид-19 се сместуваат и на интерните одделенија во дел од болниците низ земјава, информираше министерот за здравство...

Македонија 10.10.20 | 18:32

На струмичкото инфективно одделение се бара кревет повеќе

Преполно  е струмичкото инфективно одделение и дневниот КОВИД центар. Се бара кревет повеќе за сместување на пациентите позитивни на корона – вирусот во Струмица. Од...

Здравје 13.09.20 | 14:42

50 години бecплатно ги лекyвал cиpoмашните, сега целата земja го cлави како xepoj

Доктор Мохамед Машали беше познат како докторот кој целиот свој живот бесплатно ги лекyвал сиpoмашните пациенти. Цели 50 години овој доктор им помагал на сиpoмашните луѓе...

Свет 21.08.20 | 13:19

Мас: Понудата за третман на Навални стои

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Маас, во петокот изјави дека Берлин е подготвен да го пречека рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, на болничко...

Здравје 19.07.20 | 11:03

Штипската болница ги отпушта полесните ковид-пациенти за да ги прима потешките случаи

Од вчерашната бројка на новозаболени од Ковид-19 во земјава, 60 пациенти се од Штип, изјави вчера Министерството за здравство. Половина од новозаболените се утврдени од...

Здравје 16.06.20 | 17:36

Болните од ковид-19 може да се лекуваат и во приватните болници

Владата на денешната седница донесе Уредба со законска сила и овозможи и приватните болници да можат да лекуваат пациенти позитивни на ковид-19. Сега и приватните здравствени...

Здравје 10.06.20 | 13:11

Да му помогнеме на Бојан повторно да застане на нозе

Бојан Димитриевски има 18 години. Тој е борец кој преживеа катастрофална сообраќајна незгода од којашто има големи последици. Неговата дијагноза е Quadriplegio. Неговото лекување...

Свет 06.06.20 | 21:52

Во Шпанија пациентите со ковид-19 ги носат на плажа како дел од процесот на закрепнување

Пациенти кои се заразени со новиот коронавирус во Шпанија се носат покрај море на плажите во Барселона како дел од процесот на закрепнување. Медицински тимови од болницата...